Форми роботи з відвідувачами: досвід Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові (відео)

2480
Форми роботи з відвідувачами: досвід Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові

Сьогодні знову ми продовжуємо публікувати виступи учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка експозиційної, фондової та освітньої роботи”, що проходила 16-17 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Пропонуємо вашій увазі доповідь старшого наукового співробітника Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Роксоляни Пасічник на тему:  “Форми роботи з відвідувачами: досвід Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.”

“Робота з музейною аудиторією є одним з важливих і відповідальних напрямків діяльності музею. Музейна аудиторія включає різні категорії людей за віковими, професійними, інтелектуальними особливостями, життєвим досвідом.

Упродовж більш, як двадцятирічного періоду діяльності Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької сформувалися такі цільові групи музейної аудиторії:

  1. “Внутрішні” туристи
  2. Закордонні туристи
  3. Школярі
  4. Фахівці (музикознавці, вчителі, музейники, слухачі курсів екскурсоводів).
  5. Студенти
  6. Приятелі Музею Соломії Крушельницькоїв
  7. Родина Соломії Крушельницької
  8. Сімейні групи (два-три покоління)
  9. Особи з особливими потребами

Наукові співробітники музею використовують такі форми роботи з відвідувачами, які б відповідали особливостям і потребам кожної з цих груп, а також охоплювали б основні напрями культурно-освітньої роботи музею – інформування, навчання, творчість, спілкування, відпочинок. Суть кожного з названих напрямів детально розглядають у своїх навчальних посібниках з музеєзнавства Л. Шляхтіна [7, с. 132-137] та В. Довжук [2, с. 92-95], В. Шевченко, І. Ломачинська [6]. Музеєзнавці вважають, що інформування, навчання і розвиток творчих засад – це ступені (від нижчого до вищого) осягнення музейної інформації, тоді як спілкування, відпочинок – це встановлення взаємних ділових або дружніх контактів на основі загальних інтересів, пов’язаних з тематикою музею або змістом його колекцій. Очевидно, що форми роботи з музейною аудиторією здебільшого взаємопов’язані, часто перетинаються в будь-яких аспектах. У Музеї Соломії Крушельницької склалися такі форми роботи з відвідувачами: екскурсія (оглядова, тематична), лекція, консультація, музейний урок, майстер-клас, концерт, лекція-концерт, екскурсія-концерт, музичний вечір, вечір спогадів, творча зустріч, конференція (наукові читання), презентація, семінар, особливі – відзначення Дня народження Соломії Крушельницької, Ніч у Львові.

Старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Роксоляна Пасічник
Старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Роксоляна Пасічник

Розглянемо детальніше форми роботи, програми, заходи, які максимально відповідають запитам і вимогам кожної цільової групи.

  1. “Внутрішні” туристи – окремі відвідувачі і групи з різних міст України. Найчастіше їхній візит до музею є спонтанним, тож найпоширенішою формою роботи залишається оглядова екскурсія, причому не лише для туристичних груп, але й для окремих відвідувачів. Однак, кілька разів на рік індивідуальні відвідувачі і невеликі групи мають нагоду взяти участь в інтерактивних заходах, які організовують працівники музею: День відкритих дверей з нагоди Міжнародного дня музеїв, вікторина у Міжнародний день туризму, Бліц майстер-класи (витинанка, лялька-мотанка). Ці заходи попередньо анонсуються на сайті музею [8] та у львівських ЗМІ.
  2. Закордонні туристи – окремі відвідувачі і групи з різних країн світу. Впродовж останніх років проводиться робота з німецькомовними групами з Австрії, Німеччини, Швейцарії, яку налагодила головний зберігач фондів музею п. Ірина Криворучка. Відвідування музею групами іноземних туристів завжди є заздалегідь заплановане і, найчастіше, має форму екскурсії-концерту. Коротка оглядова екскурсія німецькою мовою, яку проводить п. Ірина Криворучка, створює теплу товариську атмосферу. Після завершення екскурсії в Салоні музею проходить концерт вокальної музики за участю провідних солістів Львова. Представники туристичних фірм Швейцарії, Німеччини ініціювали створення спеціального маршруту до Львова для туристів-меломанів, який отримав назву “Opernreisen” (“Оперні мандрівки”). Музей С.Крушельницької відгукнувся на цю ініціативу, оскільки вона сприяє активізації міжнародної співпраці та розширення туристичних маршрутів до нашого міста. Важливим результатом спільної роботи працівників Музею, членів представництва австрійської служби обміну (ОЕАД) у Львові та Асоціації музеїв і галерей Львівщини є укладання німецькомовного путівника “Оперний світ України” для учасників маршруту “Opernreisen”.
  3. Школярі – переважно групи зі Львова. Розроблення спеціальних програм для школярів пожвавилося у зв’язку з участю Музею Соломії Крушельницької у проекті “Школа і музей: працюємо разом”. У рамках цього проекту були подані матеріали до збірника “Школа і музей: працюємо разом” і підготовлено компакт-диск з інформацією про музей і з пропозиціями для вчителів відповідно до навчальних програм з таких предметів, як “Музичне мистецтво”, “Українська література”, “Художня культура”.

В результаті сформувався цикл тематичних заходів, метою яких є поетапне знайомство з експозицією музею і постаттю Соломії Крушельницької:

Для молодших школярів працівники музею М. Зубеляк і Р. Пасічник підготували і проводять інтерактивну екскурсію “Музей – це гарно, цікаво, весело”. Завдяки грі та спілкуванню у невимушеній атмосфері ми намагаємось створити комфортні умови перебування в музеї, зацікавити дітей, спонукаючи їх до відвідування в майбутньому тематичних екскурсій, музейних уроків.

Для середніх і старших класів спільно з вчителями проводяться тематичні екскурсії-уроки відповідно до навчальних програм:

“Українська народна пісня”, “Образний зміст Миколи Лисенка”, “Ріхард Вагнер. Музика в діалозі з сучасністю”, “Музичне мистецтво романтизму”, “Література рідного краю. Андрій Содомора”.

Масштабним комплексним проектом для учнівської аудиторії став цикл культурно-освітніх заходів “Львів музичний” (автор проекту – Данута Білавич). Упродовж 2009-2011 рр. він тричі ставав переможцем Конкурсу соціально-культурних проектів департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. Цей проект передбачав безкоштовне відвідування двох музичних закладів – музею Соломії Крушельницької і Будинку органної та камерної музики. Львівські школярі мали можливість спочатку ознайомитися з експозицією Музею Соломії Крушельницької, а після цього – послухати лекцію-концерт у Будинку органної та камерної музики. Тематика концертів: “Соломія Крушельницька – львів’янка світової слави”, “Творчість львівських композиторів”.

Особливою категорією групи школярів є учні Львівської спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. Соломії Крушельницької, які найчастіше приходять до музею не на екскурсію, а виступити на концерті. Вже близько десяти років триває спільний проект “Юні музиканти – Великій Соломії”, який передбачає організацію концертів у приміщенні Музею. У визначений день місяця (остання середа) відбуваються концерти юних музикантів для їхніх ровесників з інших шкіл.

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові
Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові

Учні ЛССМШІ ім. С. Крушельницької брали участь у пілотному проекті (автори проекту – Р. Пасічник і вчитель Галина Стернюк) – цикл музейних уроків “Світ музичних інструментів”. Цикл охоплював чотири уроки, в ході яких учні знайомилися з різними музичними інструментами – від найпростіших і найдавніших, до інструментів симфонічного оркестру. Діти не лише розглядали їх зблизька, слухали їхнє звучання, але також дізнавалися історії їхнього виникнення з уст самих музикантів. Ці уроки викликали зацікавлення серед учнів і вчителів загальноосвітніх шкіл м. Львова, але через організаційну складність (на кожен урок потрібно було запрошувати по 4-5 музикантів) проходять тепер не як цикл, а як один урок під тією ж назвою, який проводить волонтер – молодий львівський музикант і колекціонер Гордій Старух. Він демонструє різні українські народні інструменти, розповідає захопливі легенди про їхнє виникнення, а на завершення дозволяє дітям самим спробувати пограти на різних музичних інструментах.

  1. Фахівці (музикознавці, вчителі, музейники, слухачі курсів гідів-екскурсоводів). Співпраця з музикознавцями та музейниками є досить широкою різноманітною. Вона включає такі форми, як консультація, конференція, семінар, творча зустріч, презентація, вечір пам’яті. У музеї постійно проходять музикознавчі та музеєзнавчі конференції, наукові читання, семінари. Зокрема, в Музеї організувався Клуб любителів музики ретро, який залучає музикантів до співпраці.

Роботу з вчителями Музей проводить спільно з Міським управлінням освіти (в особі п. Олександри Гурин) у формі “Педагогічних віталень”. Під час проведення такого методичного засідання працівники знайомлять вчителів не лише з експозицією музею, але також з новими проектами і музейними заходами, заохочують до співпраці. Такі зустрічі дають плідні результати.

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові
Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові

Вже більше десяти років завідувач наукового відділу Музею Данута Білавич читає лекції “Львів музичний і театральний” на курсах гідів-екскурсоводів, що їх проводять львівські туристичні і краєзнавчі організації: “Львівтехнополіс”, “Мандри”, Львівська асоціація розвитку туризму, краєзнавчий центр “Паломник”. Кожне заняття відбувається у приміщенні Музею у два етапи. Перший – це поглиблена екскурсія експозицією музею, під час якої слухачі курсів не лише отримують інформацію про життєвий і творчий шлях Соломії Крушельницької, але й дізнаються про яскраві сторінки музичного життя Галичини ХІХ- початку ХХ ст. Другий етап – саме лекція з історії музичної і театральної культури Львова, знайомство з найвизначнішими постатями у царині виконавства і композиторської творчості, а також – прослуховування музичних фрагментів творів львівських композиторів XVI-XX ст.

  1. Студенти – важлива цільова група, однак більшою мірою бажана, аніж реальна. Крім проведення традиційних екскурсій для груп, надання консультацій для окремих студентів при написанні курсових, дипломних і магістерських робіт, в останні роки працівники Музею намагаються створити привабливу атмосферу для студентської аудиторії. З цією метою організовуються тимчасові виставки молодих авторів, концерти за участю студентів-виконавців, студентські наукові конференції тощо. Цікавими заходами для молоді є промоційна акція “Ніч у Львові”, яка традиційно відбувається два рази в рік. Великий резонанс викликали вечори, присвячені історії танго. Це була і розповідь, і демонстрація архівних записів на старовинному патефоні (студент Львівської національної академії мистецтв Олександр Москаленко, волонтер), а на іншому – танцювальний майстер-клас. Також великий інтерес викликають театралізовані дійства, які відбуваються під час “нічних” акцій.

Традиційними вже стали концерти студентів вокального факультету Львівської національної академії ім. М. Лисенка.

  1. Приятелі Музею Соломії Крушельницької становлять аудиторію переважно людей середнього і старшого покоління, яких об’єднує музика. Усі заходи, які проводить музей (відкриття виставок, творчі вечори, наукові читання), були орієнтовані, перш за все, на цю категорію музейної аудиторії. У 1998 було створено Клуб приятелів Музею, який традиційно збирався один раз в рік – у Міжнародний день музеїв. Це засідання клубу носило напівжартівливий характер і мало форму творчого відпочинку. На жаль, активісти клубу відійшли у вічність, і його діяльність потрохи згасає… В силу об’єктивних обставин цю категорію заміняє родина Соломії Крушельницької.
  2. Родина Соломії Крушельницької. З 2002 р. Музей організовує зібрання нащадків Крушельницьких-Савчинських. До цих славних родів належать композитори Мирослав Скорик і Богдана Фільц, письменник і перекладач Андрій Содомора, поетеса Теодора Савчинська-Латик. У перші роки такі зібранні відбувалися у формі зустрічей у приміщенні Музею, організовувалися виставки. Курує цей напрям роботи старший науковий співробітник Музею Олександра Кирик.
Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові
Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові

Одна важлива подія об’єднує приятелів Музею і родину співачки – День народження Соломії Крушельницької. Ця особлива форма урочистого вшанування Господині Дому склалася ще в перші роки діяльності музею і з того часу зазнала лише незначних змін. Вона включає відкриття виставки з нових надходжень, доповідь “Один рік з життя Соломії Крушельницької”, концерт за участю провідних львівських виконавців і такий очікуваний Традиційний уродинний торт, котрим частують усіх присутніх.

  1. Сімейні групи – особлива цільова аудиторія, не так чисельна, як важлива, оскільки охоплює родини працівників Музею Соломії Крушельницької. Кожного року напередодні свята Святого Миколая в Музеї відбуваються спеціальні заходи для колективу Музею: виставки родинної творчості (“Ми творимо!”, “Виставка витинанки”), дитячі свята, а в останні три роки – дитячі вистави театру тіней “Див”, майстер-класи з витинанки, виготовлення ляльки-мотанки, оріґамі, які, відгукнувшись на ініціативу музейників, проводили львівські митці – Дарія Альошкіна, Тетяна Яремкевич, Оксана Наконечна. Метою таких заходів є об’єднати наші родини у спільній творчій праці, а також залучити до музейної атмосфери дітей і онуків музейних працівників, які в такий спосіб можуть краще зрозуміти професію музейника і відчути, що Музей стає рідним Домом і для них.

Деякі музейні заходи, проекти народилися з ініціативи наших приятелів (які водночас є нашими волонтерами, доброчинцями), відбуваються за їхньої безпосередньої участі. Про деяких з них мова йшла вище.

В епоху Інтернету, ми працюємо не лише з реальними відвідувачами у просторі музею, а й з віртуальними – в Інтернет-просторі. Робота музейного сайту не давала бажаних результатів, аж поки ми не підключилися до соціальної мережі Facebook (сторінки “Соломія Крушельницька”, “Музей Соломії Крушельницької”). Ведення рубрик “Опери з репертуару Соломії Крушельницької”, “50 образів” Соломії Крушельницької”, “100 подій з життя Соломії Крушельницької” привернули увагу користувачів. Цілком очевидно, щоб був результат, треба докласти зусиль, а часу не завжди на це вистачає…

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові
Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові

Велику допомогу у популяризації нашого музею в Інтернет-спільноті проводить засновник і керівник добре відомого, особливо львів’янам, сайту “Фотографії старого Львова” пан Роман Метельський, який поміщає анонси й відео-звіти про наші події на своєму сайті.

Cучасний музей – явище багатогранне й поліфункційне. Кожна людина має своє особисте уявлення про суть і завдання музею, його місію в суспільстві. Для когось він – офіційна установа, де зберігаються та експонуються матеріальні пам’ятки минулого, для когось – захоплива подорож в минуле, ще для іншого – місце відпочинку, позитивних емоцій та естетичної насолоди. Завдання музейних працівників полягає в тому, щоб створити в музеї найсприятливіші умови для кожного відвідувача, який би міг задовольнити свої культурні, пізнавальні, естетичні потреби. І зараз наукові співробітники Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької готові опановувати нові форми роботи з відвідувачами, відкриті до співпраці з фахівцями у сфері культури і освіти з метою залучення нових категорій потенційної музейної аудиторії. ”

Роксоляна ПАСІЧНИК
старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові

Використані джерела і література

  1. Білавич Д. Стейкхолдери в контексті місії музею / Данута Білавич // Музей ХХІ століття: актуальні проблеми сьогодення : матеріали наук.-практ. конф. до 115-ї річниці Львів. іст. музею, Львів, 12 жовт. 2008 р. / Львів. іст. музей. – Львів : Новий час, 2008. – С. 102-108.
  2. ДовжукІ. Основи музеєзнавства : навчальний посібник / І.В. Довжук. – Луганськ : Вид­во СНУ ім. В. Даля, 2008. – 163 с.
  3. Криворучка І. Задля музики – до Львова (із практичного досвіду роботи Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької з німецькомовними туристами) / Ірина Криворучка // Музей ХХІ століття: актуальні проблеми сьогодення : матеріали наук.-практ. конф. до 115-ї річниці Львівського історичного музею, Львів, 12 жовт. 2008 р. / Львів. іст. музей. – Львів : Новий час, 2008. – С. 89-95.
  4. Музей: менеджмент і освітня діяльність / упоряд. : Герман Аартс, Зеновій Мазурик ; пер. з нідерланд. Маріон Ковальчук. – Львів : Літопис, 2009. – 223 с. : іл.
  5. Музею Соломії Крушельницької – 20 років: бібліографічний довідник / Муз.-мемор. музей С. Крушельницької у Львові ; упоряд. М. Зубеляк ; вступ. ст. Г. Тихобаєвої ; наук. ред. Р. Пасічник. – Львів, 2009. – 132 с., [32] с. іл.
  6. 6. ШевченкоВ. Музеєзнавство : навчальний посібник для дистанційного навчання / В. В. Шевченко, І. М. Ломачинська. – К. : Університет “Україна”, 2007. – 288 с.
  7. 7. ШляхтинаЛ. Основы музейного дела : Теория и практика: Учебное пособие /Шляхтина Людмила Михайловна. – М. : Высшая школа, 2005. – 183 с. – (Сер.: Образование через искусство )
  8. Якубовський В. Музеєзнавство : навчальний посібник-практикум / В.І. Якубовський. – Кам’янець-Подільський : ПП Мошак М. І., 2006. – 271 с. : іл.
  9. Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові. – Режим доступу: http://www.salomeamuseum.lviv.ua/news

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.