Десять найдовших річок, що протікають Львівщиною

29653
Десять найдовших річок, що протікають Львівщиною

Територією Львівщини протікає 8950 річок. Щоправда, лише 216 з них мають довжину понад 10 кілометрів. Загальна протяжність річок Львівською областю – 16343 км. Оскільки Львівщиною проходить головний європейський вододіл, то річки належать до басейнів двох морів – Чорного та Балтійського.

Пропонуємо своєрідний ТОП-10 річок за довжиною, які, зокрема, протікають на території області.

1. Дністер

Ріка – третя за довжиною на території України (після Дніпра і Південного Бугу) і девята в Євролпі. Довжина Дністра складає 1 362 км (в Україні — 705 км). Площа бассейну, який лежить у трьох країнах – Україні, Польщі та Молодові, – 72 100 км?.

Річка Дністер біля села Лука. Джерело Mapio.net
Річка Дністер біля села Лука. Джерело Mapio.net

Витікає Дністер з невеличкого джерела поблизу села Вовче на Турківщині на висоті 818 метрів і аж до Старого Самбора в’ється серед карпатських гір. Впадає у Чорне море, утворюючи при впадінні дністровський лиман (фото згори).

2. Західний Буг

Річка довжиною у 772 кілометри протікає територіями України, Польщі та Білорусі. На Україну припадає 392 км її русла. У басейні річки на території Львівської області є 7 водосховищ загальним об’ємом 31,4 млн м?. Найбільші з них: Добротвірське — 14,8 млн м? та Сокальське — 11,05 млн м?.

Річка Західний Буг / Misha Reme / photographers.ua
Річка Західний Буг / Misha Reme / photographers.ua

Витікає ж Західний Буг у селі Верхобуж на Золочівщині. Впадає у штучне Зегжинське озеро на території Польщі, звідки його води далі через Віслу потрапляють у Балтійське море.

3. Стир

Довжина Стира 483 кілометрів. Річка бере початок бере початок з численних джерел, які виходять на поверхню в сильно заболоченій балці, розташованій біля невеликого села Видри на Бродівщині на висоті 257 м над рівнем моря.

Річка Стир
Річка Стир

Стир протікає через міста Львівської, Волинської та Рівненської областей, в тім числі й через Луцьк, і Білоруссю. Впадає у притоку Дніпра – Прип’ять.

4. Сян

Найбільша карпатська притока Вісли витікає у Східних Бескидах біля Ужоцького перевалу на висоті 950 метрів. В сучасній Україні протікає Турківським районом. Більша ж частина Сяну нині знаходиться на етнічних українських землях на території Польщі.

Річка Сян. Витік з озера Соліна
Річка Сян. Витік з озера Соліна

Загальна довжина річки, оспіваної в українському гімні, 444 кілометри. На Сяні, зокрема, розташовані Перемишль та Ярослав.

5. Серет

Річка є важливою водною артерією Тернопілля, на ній, зокрема, розташовані Тернопіль, Чортків, Микулинці. Проте свій початок вона бере у Бродівському районі на Львівщині. Довжина лівої притоки Дністра – 248 кілометрів.

Річка Серет
Річка Серет

Власне повноцінною великою рікою Серет стає біля села Ратищі на Зборівщині, де в неї вливаються кілька дрібних річок – Серет Правий, Серет Лівий, В’ятина та Грабарка.

6. Стрий

232-кілометровий Стрий є правою притокою Дністра і протікає Сколівським, Турківським, Дрогобицьким, Стрийським і Жидачіським районами Львівщини. Площа басейну басейну Стрия – 3060 км?.

Річка Стрий
Річка Стрий

Ріка бере початок біля карпатського села Верхнячка, між північно-західними схилами г. Явірник та південно-східною частиною хребта Бердо. Впадає у Дністер за 10 км на схід від Жидачева.

7. Іква

Притока Стиру витікає у селі Черниця у Бродівському районі. Довжина Ікви 155 км, площа басейну 2250 км?.

Річка Іква
Річка Іква

У межах Львівської області тече зі заходу на схід, у Тернопільській області повертає на північ та північний схід, а від міста Дубна (Рівненська область) до гирла тече на північний захід. Впадає у Стир поблизу села Торговиці на Рівненщині.

8. Золота Липа

Золота Липа протікає територіями Львівської (Золочівський і Перемишлянський райони) та Тернопільської областей. Ріка утворюється злиттям Західної Золотої Липи і Східної Золотої Липи, які беруть свій початок на південних схилах Головного європейського вододілу, між лісистими пагорбами Гологір.

Річка Золота Липа
Річка Золота Липа

Витоки Золотої Липи (головна притока) розташовані в с. Майдані-Гологірському. Впадає у Дністер на схід від села з такою ж назвою на Тернопіллі. Довжина річки 85 км (разом із Західною Золотою Липою — 127 км), площа басейну 1440 км?. На Золотій Липі розташоване місто Бережани.

9. Свіча

Права притока Дністра має довжину 107 кілометрів., Площа її басейну становить 1493 км?. Протікає Івано-Франківською та Львівською областями.

Річка Свіча
Річка Свіча

Бере початок на північних схилах центрального вододілу Східних Карпат, неподалік села Мислівка. Свіча впадає у Дністер на південний схід від Журавно.

10. Стривігор

Ліва притока Дністра протікає в Середніх Бескидах у Польщі (там її називають Strwi??) та по території Самбірського і Старосамбірського районів Львівщини. Довжина Стривігора – 94 кілометри, 77 з яких територією України.

Річка Стривігор
Річка Стривігор

Свій початок річка бере в околицях Устриків Долішніх. В околицях села Загір’я приймає свою найбільшу притоку Болозівку, відтак повертає на південний схід і в околицях села Долобова впадає у Дністер. На річці розташований Хирів.

Наталка СТУДНЯ

Джерело: Край

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.