Будинок із химерами або Кам’яниця під совами. Невідомий Львів

16992

Не тільки у Києві, а й у Львові є “Будинок із химерами”.

villa_sova (5)

Вулиця Кадетська
Вулиця Кадетська
slivinskyj
Іполіт Слівінський

Його появою на вулиці Героїв Майдану завдячуємо архітекторові та політику, організатору польського незалежницького руху у Галичині перед I світовою війною Іполіту Слівінському (1876-1932). Саме за його проектом у 1902 році і звели кам’яницю у стилі модернізованої неоготики, із багатим скульптурним оздобленням. Будинком із химерами вона стала через скульптури ґарґулей і грифонів. А через скульптури сов його також називають “Кам’яницею під совами”. Ав­то­ром цьо­го скуль­птур­но­го де­ко­ру був Ан­то­ній По­пель (1865-1910) – творець пам’ятника Адамові Міцкевичу у Львові.

villa_sova (1) villa_sova (12) villa_sova (11) villa_sova (10) villa_sova (9)

villa_sova (8)

У 1908-1914 роках у бу­дин­ку жив про­від­ник Стрі­лець­ко­го со­ю­зу Юзеф Піл­судсь­кий (1867-1935), май­бут­ній війсь­ко­вий і дер­жав­ний про­від­ник Поль­щі. Вшанували його перебування тут, встановивши у 1933 році над брамою пам­’ят­ну таб­ли­цю. У лип­ні 1944 року у кам­’я­ни­ці був місь­кий штаб поль­ської Ар­мії Кра­йо­вої.

villa_sova (7) villa_sova (6) villa_sova (13)

Неоготична брама приховує розмальований у манері пізнього середньовіччя коридор. На стіни нанесені літери, але достеменно невідомо, чи приховують вони таємний код. На противагу коридору сходова клітка будинку неоздоблена.


villa_sova (18)
villa_sova (16) villa_sova (15) villa_sova (14) villa_sova (3) villa_sova (2)

Перейменування вулиці Героїв Майдану:

  • 1895–1901 — Паркґассе (оскільки проходила повз лісисту територію теперішнього парку культури ім. Богдана Хмельницького)
  • 1901–1938 — Кадетська, оскільки вела до Школи кадетів (тепер – Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного)
  • 1938 — Пеовякув на честь польської військової організації (POW — пол. Polska Organizacja Wojskowa), яка брала участь в українсько-польській війні 1918–1919
  • 1940 — вулиця Ернста Тельмана, німецького комуніста
  • 1941 — Бескіденштрассе, на честь Бескидів — гірського масиву у Східних Карпатах
  • 1944 — Гвардійська
  • від 10 квітня 2014 року — Героїв Майдану

Адреса “Кам’яниці під совами” – вулиця Героїв Майдану, 6.

villa_sova (19) villa_sova (17)villa_sova (4)

 

2 КОМЕНТАРІ

  1. Останню вцілілу голову в орлів обабіч входу (вони були двоголові) невідомий вандал відбив торік – на фото видно свіжий відкол у крайного птаха зліва. Ще раніше нові власники помешкань на партері повиривали з підвіконь мистецькі решітки для забезпечення від падіння скриньок з квітами (до речі, на кожному поверсі вони інші), а у квартирі зліва натомість вікна густо заґратували новітнім кічем, замість взяти за зразок готичні ґрати, які ще вціліли на брамі. Такі ж ґрати були теж на всіх вікнах у сутеринах. Вони щезли років десять тому, тепер на нових металопластикових вікнах справа красується той же ж кіч. Як виглядає, приміщення там готували під офіс, бо в нижній частині фасаду, складеній з грубо обтесаних кам’яних брил по-хамськи вибили два квадратні вентиляційні отвори, закривши їх пластиковими решітками. На додаток, природний камінь пофарбували на какао з молоком фарбою, від якої той захворів й тепер обсипається. Втім, фасади всіх без винятку будинків на вулиці Героїв Майдану за останні дві декади пошкоджено або спотворено. Сьогодні тут безкарно “хазяйнує” грошовитий рагуль, який вселився на місце “асвабадітєлєй”.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.