15 цікавих фактів про палац Потоцьких у Львові

15125
Палац Потоцьких у Львові на вулиці Коперника, 15а яскравий зразок палацової архітектури зрілого історизму

Сьогодні мова піде про 15 цікавих фактів з історії палацу графів Потоцьких – найпишнішої споруди вулиці Коперніка, що є пам’яткою архітектури та однією з найбільш впізнаваних візитівок міста Лева.

  1. Перед тим, як в 1822 р. придбати реальність на вул. Широкій (сучасна Коперніка) родина Потоцьких продала свій палац на площі Галицькій (нині відомий як палац Бесядецьких). На планах Львова ХVІІІ – першої половини ХІХ ст. на парцелі, де зараз стоїть палац видно розпланований город та кілька невеликих будівель.
Проект Палацу Потоцьких, 1822 рік
Попередній палац. Архітектор Ігнатій Хамбрез. Проект 1822 року.
  1. Перший палац було зведено збудовано у стилі класицизму за проектом архітектора Ігнатія Хамбреза. Це була двоповерхова прямокутна в плані будівля із високим дахом. Фасад симетричний з центральним ризалітом, увінчаним аттиком з балюстрадою. Власниками палацу були Марія з Сангушків та її чоловік Альфред Юзеф Потоцький. Проте графу була потрібна презентаційна резиденція у Львові, тож будівлю старого палацу розібрали у 1860-1861 рр.
  2. Зведення нового палацу, який почав будувати Альфред Потоцький – граф, польський і австрійський політичний діяч, маршалок Галицького Сейму, намісник Королівства Галичини та Лодомерії тривало впродовж трьох десятиліть .
Граф Альфред II Юзеф Потоцький (1817 – 1889) – польський і австрійський політичний діяч, маршалок Галицького сейму, намісник Королівства Галичини та Лодомерії
Граф Альфред II Юзеф Потоцький
  1. На жаль Альфред Потоцький не дочекався завершення будівництва. Закінчував будову та став першим господарем палацу його син – Роман Потоцький, а останнім – старший син Романа – Альфред Антоній Вільгельм Роман Базиль Потоцький, котрий під час Другої світової емігрував до Європи.
  2. Палац Потоцьких у Львові збудований в стилі барокового класицизму епохи французького короля Луї ХІV за проектом Альфонса Рене Доверн’є, який модифікували львівські архітектори Юліан Цибульський та Людвіг Балдвін-Рамулт.
План палацу Потоцьких
План палацу Потоцьких (Джерело: http://lvivgallery.org.ua/)
  1. Загальна площа палацу становить 3100 м².
  2. Триповерхова, з мансардними завершеннями даху, мурована будівля палацу, з центральним ризалітом та двома бічними крилами, подібна в плані до літери «Н». Головний вхід оздоблено портиком, вікна мають ліпні обрамлення. З тильного фасаду в бік парку виходить тераса з балюстрадою. Ліпний декор авторства Петра Гарасимовича та, ймовірно, Леонарда Марконі.
  3. Зали першого поверху палацу використовувалися з презентаційною метою. Другий поверх призначався для особистих апартаментів господарів, третій – для гостей та служби.
Палац Потоцьких у Львові на вулиці Коперника, 15а яскравий зразок палацової архітектури зрілого історизму
Палац Потоцьких у Львові
  1. З боку вул. Коперника палац відділяє огорожа з парадною брамою та офіцинами для сторожі. Над брамою родинний герб Потоцьких «Пілява». Такий же герб встановлено у центрі фасаду над вікном другого поверху. З південно-західного боку біля палацу збудували стайні з нетинькованої червоної цегли з барельєфами коней та служб, з виходом на вул. Оссолінських (тепер вулиця Стефаника).
  2. Наприкінці XIX — на початку XX сторіч навколо палацу Потоцьких збудували цілу низку багатоповерхових будинків, частина з яких виходила передніми фасадами на вулицю, а тильними частинами в сторону палацу. Тому вид на палац Потоцьких залишився відкритим лише з вулиці Коперника.
Палац Потоцьких після пожежі внаслідок авіакатастрофи. Фото 1919 року
Палац Потоцьких після пожежі внаслідок авіакатастрофи. Фото 1919 року
  1. Під час війни 1918–1919 років тут була резиденція місії Бартелемі – представництво Найвищої Ради країн Антанти.
  2. У 1919 р. у палаці святкувалося закінчення польсько-української війни. Під час показових польотів американський льотчик демонстрував вищий пілотаж і  врізався в ліве крило палацу. Вибух паливних баків викликав пожежу і руйнування верхнього поверху, ремонт тривав до 30-х років.
Палац Потоцьких у Львові, в якому колись знаходився Загс, фото 70-ті роки XX століття
Палац Потоцьких у Львові, в якому колись знаходився Загс, фото 70-ті роки XX століття
  1. Після Другої світової війни в будівлі деякий був палац піонерів, а потім інститути Західної філії Академії наук УРСР, а після реконструкції у 1975 р. в ньому відкрили Палац урочистих подій.
  2. Наприкінці 1980-х за палацом розпочали роботи зі спорудження львівського підземного трамваю, через що споруда зазнала серйозних пошкоджень, тож роботи припинилися.
Задній двір Палацу Потоцьких, де знаходилась перша шахта, фото 2013 року (фото взяте з :https://ru.wikipedia.org/)
Задній двір Палацу Потоцьких, де знаходилась перша шахта, фото 2013 року (фото взяте з: https://ru.wikipedia.org/)
  1. Перед самітом президентів Центрально-Східної Європи 1999 р. почалася нова реконструкція палацу, висувалися проекти перетворення його на резиденцію Президента України. Зрештою, господарем палацу стала Львівська галерея мистецтв. Тепер в його залах розгорнуто експозицію інтер’єрів та європейського мистецтва ХІV- XVIII ст.

Софія ЛЕГІН

Джерело:

  1. Ігор Мельник. Галицьке передмістя та південно-східні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012
  2. http://lvivgallery.org.ua/museums/palac-potockyh
  3. Вікіпедія

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.