Перше та фатальне авіашоу в історії Львова

3092

Мало кому відомо, що під час Польсько-Української війни 1918-1919 років, одним із супротивників українців, де-факто, були й американці, а точніше американські льотчики. Безпосередньо, невідомо чи приймали ці пілоти участь у боях проти українських військ, та кільком із них не судилося повернутися назад додому, оскільки зустріли вони свою смерть на наших теренах. Першою жертвою неба над Львовом став Едмунд Пайк Грейвс.

Літаки ескадрильї Костюшки, на одному з котрих і загинув Едмунд Грейвс. Фото 1919 року
Літаки ескадрильї Костюшки, на одному з котрих і загинув Едмунд Грейвс. Фото 1919 року

22 листопада 1919 року Львів та його польське населення святкували річницю так званого «визволення Львова». Святкування були доволі грандіозні, а оскільки подія мала військове підґрунтя, то неодмінним атрибутом дійства мав бути військовий парад. А родзинкою цього параду повинно було стати перше в історії Львова, а може й цілої Польщі та України, авіашоу. Львів на той час міг похвастатись наявністю повноцінного підрозділу військової авіації – так званою ескадрилью Костюшка. Кістяком цієї ескадри було десятеро американських пілотів котрими частково командував і Меріан Купер, котрий нам більш відомий як режисер, сценарист та продюсер першого фільму про Кінг-Конга.

Парад з нагоди святкування річниці "Звільнення Львова". Фото 1919 року
Парад з нагоди святкування річниці “Звільнення Львова”. Фото 1919 року

Отож, 22 листопада 1919 року четверо американських пілотів з ескадрильї Костюшки стали учасниками військового параду. За сценарієм пілоти мало просто пролетіти на безпечній висоті вздовж колон параду над Гетьманськими Валами (проспект Свободи). Однак, один із пілотів, Едмунд Грейвс, вирішив влаштувати для глядачів справжнє авіашоу. Для цього для цього він відділився від строю інших винищувачів, та почав виконувати фігури вищого пілотажу. Але під час виконання фігури під назвою «двухстволка» його літак  Albatros D.III не витримав навантаження, внаслідок чого праве крило літака відламалось і літак став некерованим.

Американський льотчик Едмунд Грейвс, що загинув під час авішоу у Львові в 1919 році
Американський льотчик Едмунд Грейвс, що загинув під час авішоу у Львові в 1919 році

Існує декілька розбіжних версій перебігу катастрофи. За однією з них, крило відламалось ще коли літак пролітав над вул. Академічною (проспект Шевченка). За іншою – уже безпосередньо над палацом Потоцьких. Так чи інакше, та некерована машина пролітаючи над згаданим палацом зачепила його дах та вибухнула. Сам Едмунд, за словами його командира Меріана Купера, вистрибнув з літака як тільки той став некерованим. Однак, висота над землею була надто малою, щоб його парашут встиг розкритись, тому пілот упав на голову і загинув миттєво.

Від вибуху літака зайнявся дах палацу Потоцьких і почалась масштабна пожежа, яка тривала три години. Дах вигорів вщент. Також були пошкоджені приміщення другого поверху, а перший був повністю залитий водою, яка потрапила туди внаслідок гасіння пожежі. До речі натовп, котрий миттєво зібрався на місці катастрофи, дещо завадив пожежникам вчасно добратись на місце пожежі. Як наслідок постраждало багато цінних речей, в тому числі й примірники цінних книжок із бібліотеки, що якраз містилася на верхньому поверсі. Та і сама будівля була добряче поруйнована.

Євангелістська церква Святої Урсули на вул. Зеленій, де починався похорон американського льотчика Едмунда Грейвса. Фото 1925 року
Євангелістська церква Святої Урсули на вул. Зеленій, де починався похорон американського льотчика Едмунда Грейвса. Фото 1925 року

Власник палацу Альфред Потоцький звісно був невдоволений руйнацією свого майна, а тому подав судовий позов, аж поки держава через три роки не відшкодувала йому збитки. Реставрація ж самого палацу тривала аж до 1931 року. Нам вдалося відшукати унікальні, хоча й не надто якісні, світлини самої пожежі та її наслідків для палацу.

Едмунд Грейвс та похоронна процесія під час його похоронів. Фото 1919 року
Едмунд Грейвс та похоронна процесія під час його похоронів. Фото 1919 року

Похорони Едмунда Грейвса відбулись 25 листопада. Траурна процесія розпочалася з євангелістської церкви Святої Урсули, що на початку вул. Зеленої. Домовину пілота було покладено на віз, що був облаштований у вигляді фюзеляжу літака. Зверху труну покрили американським та польським прапорами. Грейвса удостоїли таких же почестей, що і пілотів, які гинуть у бою.  Під час траурної ходи над колоною кружляв літак, керований пілотом Францом Петером. Зі іншою версією, похорон супроводжували в повітрі колеги американського літуна по ескадрильї, однак вона є сумнівною, оскільки не знаходить підтвердження в тогочасних львівських газетах.

Ексгумація домовини Едмунда грейвса для перепоховання. Фото 1921 року
Ексгумація домовини Едмунда грейвса для перепоховання. Фото 1921 року

Поховали ж пілота на цвинтарі австрійських вояків на Личакові. Однак, вже в 1921 році його перепоховали на польському цвинтарі «Оборонців Львова». В 1925 році над його могилою, а також могилою ще двох американських пілотів, а саме Джоржа Мак Калума та Артура Келлі, був зведений монумент у вигляді крилатого пілота, який став частиною масштабнішого монументу «Цвинтаря Орлят».

Нова могила Едмунда Грейвса на цвинтарі Оборонців Львова. Фото 1922 рік
Нова могила Едмунда Грейвса на цвинтарі Оборонців Львова. Фото 1922 рік

В історіографії чомусь можна зустріти версію, що першим місцем поховання Едмунда Грейвса згадується сад палацу Потоцьких. А вже звідти пілота нібито перепохоронили на австрійському цвинтарі. Однак, ця версія не збігається з інформацією, поданою у львівських тогочасних газетах, в котрих повідомлялось, що пілота поховано одразу на військовому кладовищі.

За радянської влади «Цвинтар Орлят», а з ним і монумент американським літунам було зруйновано, однак наново відбудовано вже за незалежної України.

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

  1. Білан Б. Едмунд Грейвс – жертва святкування річниці польської перемоги у Львові 1919 року // http://ji.lviv.ua/n68texts/Edmund_Grejvs.htm
  2. Янчак Я. Авіакатастрофи Львова // http://masters.donntu.org/2013/frt/ushakov/library/article7.htm
  3. Газета «Nowości Illustrowane». Випуски за листопад 1919 року
  4. Газета «Kurjer Lwowski». Випуски за листопад 1919 року
  5. Газета «Gazeta Lwowska». Випуски за листопад 1919 року
  6. Polona.pl

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.