Львівський ампір, що падає на наші голови

2788
Львівський ампір, що падає на наші голови

Реалії сьогодення, тим паче перспективи, для давньої львівської архітектури, є досить похмурими… Нещодавно зустрів заголовок, що дуже влучно характеризує ситуацію, що склалася – львівська архітектура милує око, до тих пір, поки не падає на голову… Фасади, балкони, ліпнина XIX-го початку XX ст., не кажучи про давніші зразки, руйнуються, осипаються, просто падають на землю…

Кутовий будинок на розі нин. вулиць Краківської та І.Гонти. Фото 2015 року
Наріжний будинок на розі нин. вулиць Краківської та І.Гонти. Фото 2015 року

Однією з багатьох подібних пам’яток є цікавий зразок пізнього львівського класицизму зі скульптурним оздобленням у стилі французького ампіру, відомого скульптора Антона Шімзера.

Наріжна кам’яниця за адресою Краківська, 34, збудована на початку XIX ст. невідомим будівничим, частково на місці розібраної Краківської брами, має два основні фасади, що виходять на нинішні вулиці Краківську та І. Гонти.

Будинок на нин. вул. Краківська,34. Фото поч. XX ст.
Будинок на нин. вул. Краківська,34. Фото поч. XX ст.

Ця пам’ятка є одним з небагатьох зразків львівського класицизму. Особлива цінність – мистецькі рельєфи обидвох фасадів – перші прояви французького ампіру у Львові роботи відомого майстра Антона Шімзера.

Рельєфи фасаду будівлі від вулиці І. Гонти. Фото 2015 року
Рельєфи фасаду будівлі від вулиці І. Гонти. Фото 2015 року

Цікаві елементи споруди – оформлені арками портали на обох фасадах із нависаючими балконами, один з яких прикрашає жіноча каріатида. Рельєфи із геральдичними левами, путті з гірляндами, амурами, сфінксами та ампірними урнами – є 200-річною візиткою кам’яниці.

Кам’яниця на Краківській-Гонти. Поштівка, 1904 рік
Кам’яниця на Краківській-Гонти (ліворуч). Поштівка, 1904 рік

Будівля зазнала несуттєвих перебудов, найбільша – добудова четвертого поверху у середині XIX ст., попри це зберегла класицистичну оригінальність. У партері були розташовані числені крамниці, аптека. Такою ж ситуація є й зараз, проте, 100 років тому. нікому з власників не приходило до голови пофарбувати лише той фрагмент стіни де розташована його крамниця…

Ампірні фасади від вул. І. Гонти. Фото 2015 року
Ампірні фасади від вул. І. Гонти. Фото 2015 року

Згідно рішення Львівського облвиконкому №381 від 05.07.1985 р. будинок внесений до списку пам’яток місцевого значення.

Стан фасаду від вул. Краківська. Фото 2015 року
Стан фасаду від вул. Краківська. Фото 2015 року

В останні роки забили на сполох. Фасади кам’яниці, що пережила дві Світові війни, почили осипатись, пішли тріщини… Проте представники адміністрації району, служб, що мали б зайнятись проблемою стверджують. що працюють над ремонтами дахів, каналізацій, які потребують ремонту, тобто над нагальнішими проблемами. За браком коштів – не ремонтують фасадів, бо ця робота вимагає солідних матеріальних затрат, часто є потреба власне в реставраційних роботах … Отож, за нинішніх умов, залишається сподіватись лише на диво…

Використані джерела :

http://www.lvivcenter.org/ , http://tvoemisto.tv/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.