Перлина львівського ренесансу – каплиця Боїмів, що розташована між вул. Галицькою та катедрою, завжди привертає увагу гостей та мешканців Королівського міста Лева. І сьогодні хочемо розповісти 10 фактів з історії цієї пам’ятки архітектури національного значення (охоронний № 316).
- Каплиця Боїмів – єдина, що збереглася з шести каплиць на давньому кладовищі, що існувало при катедрі до кінця ХVIII ст. Зводили її, як родинну усипальницю на замовлення львівського купця Георгія (Дердя) Боїма.
- Побудована каплиця в 1609–1611 рр. Припускають, що її будівничим був архітектор з Вроцлава Андрій Бемер. У 1611-1615 рр. каплицю оздобили в стилі ренесансу та маньєризму Йоган Пфіштер та Ганс Шольц.
- Друга назва каплиці – Оґруйцова, походить від польського слова “ogrójec” – сад, від головного барельєфу на куполі каплиці, яка зображає Cкорботного Христа, котрий молиться в Гетсиманському саду.
«Перехожий, зупинись і подумай, чи твоє страждання є більшим, ніж моє» – ці слова написані латиною під двометровою скульптурою задумливого Ісуса на даху каплиці.
- Весь західний фасад споруди покритий майстерним різьбленням по каменю на тему “Страстей Господніх”, яке обрамляє спарені арочні вікна з боків від центрального входу. Східний же (з боку вул. Галицької) – прикрашений портретами подружжя засновників роду Боїмів – Дьєрдя і Ядвіги – в прямокутному обрамленні ніш. З півночі над гладкою поверхнею стіни домінує барельєф Георгія-Змієборця (небесний охоронець сім’ї) і симетричні ансамблі круглих вікон з різьбленим візерунком у прямокутному контурі.
- Каплицю Боїмів покривали фарбою чотири рази, а в первісному вигляді вона була не темною і сірою, а різнокольоровою, і зовні, і всередин. Про це, за словами голови ЛОО Українського товариства захисту пам’яток історії та культури Андрія Салюка, свідчить наявність поліхромії, тобто багатобарвного фарбування.
- Оздоблення інтер’єру каплиці здійснено в першій половині ХVІІ ст. Усі первісні дерев’яні елементи інтер’єру збереглися, зокрема, дерев’яні поліхромні лави, які розписані рослинним орнаментом в угорському стилі. Вхідні двері у каплицю замінили найпізніше на початку XIX століття. Але ковані елементи – замок, ручка, оздоблення – оригінальні, перенесені з первісних дверей на нову дерев’яну основу.
- Крипти під родинною усипальницею Боїмів були ще до її побудови, під іншою попередньою спорудою. А от те що родина Боїмів могла підземним ходом проходити зі свого помешкання на Староєврейській вулиці до каплиці – легенда. Під землею неможливо було пройти, бо там були крипти з похованнями і відповідний запах.
- У криптах усипальниці спочивали три покоління Боїмів. Тут було поховано 14 членів родини. На початку ХІХ ст. Австро-Угорська влада перенесла всі поховання на нові львівські цвинтарі, але де саме були перепоховані Боїми не відомо – на Личаківському чи на Стрийському кладовищах.
- У ХІХ та першій половині ХХ ст. каплиця використовувалася для поховальних обрядів Після війни була закрита, а з 1969 р. і до тепер каплиця Боїмів – філія Львівської національної галереї мистецтві м. Бориса Возницького.
Софія ЛЕГІН
Джерела:
- Мельник І. Львівське середмістя: всі вулиці, площі, храми і кам’яниці. – Львів: Апріорі, 2015
- Терещук Г. Каплиця Боїмів у Львові – недосліджена загадка XVII століття
- http://www.lvivcenter.org/
- https://zabytki.in.ua/