Зворушлива історія про дружбу ведмедя та повстанця УПА

11447
Зворушлива історія про дружбу ведмедя та повстанця УПА

Тенетами світової мережі блукає дивовижне фото: кремезний чоловік несе на своїх плечах величезного ведмедя, що міцно спить. Подекуди світлина доповнюється інформацією, що це вояк УПА зі своїм волохатим побратимом.

Історія ця була досліджена Віталієм Манзуренком та Василем Гуменюком. Ще 2007 року на Львівському форумі видавців було презентовано їх книгу “Рейд УПА в Румунію 1949 року”. Саме в цій книзі, яка відкриває маловідомі сторінки українського повстанського руху, розповідається про ці світлини. А увагу до на це звернуло видання “Україна молода”, якому ми завдячуємо цією оповідкою.

"Сибіряк" (кулеметник Василь Білінчук) несе на плечах ведмежа
“Сибіряк” (кулеметник Василь Білінчук) несе на плечах ведмежа

На початку літа 1945 року загін НКВС рейдував у верхів’ях Чорного Черемоша, вишукуючи бункери і криївки. У лісі “совіти” натрапили на ведмедицю з малям. Коротка кулеметна черга — і солдати вже смакували ведмежатиною, нашвидкуруч спеченою на вогні. Гуцули, до речі, ведмежого м’яса не їдять через одвічне табу.

Перелякане ведмежа втекло. Його ніхто й не переслідував, бо м’яса на ньому немає. Через кілька днів голодне і знесилене ведмежа, що жалісливим скавулінням кликало матір, знайшла у лісі повстанська боївка “Хмари”. Знаючи, що одиноке звірятко загине, повстанці взяли його до себе.

Василь Білінчук "Сибіряк"
Василь Білінчук “Сибіряк”

На постої “Сибіряк” (кулеметник Василь Білінчук) спробував нагодувати ведмежа пляшкою молока, і це йому вдалося.

“Ну що, брате, — пожартував командир Дмитро Білінчук, — маємо поповнення, проводь вишкіл!”.

Попри важкі умови підпілля, повстанці вирішили не залишати ведмежа на вірну смерть. Харчові отримали суворе розпорядження — щоденно постачати боївку свіжим молоком. Ведмедик оклигав і прив’язався до партизанів. Ходив за ними, як песик, супроводжуючи боївку в непростих переходах.

Василь Білінчук "Сибіряк" з ведмежам
Василь Білінчук “Сибіряк” з ведмежам

За звичайного життя ведмеді, в основному, харчуються рослинною їжею. Але повстанський їв те, що й партизани: хліб, кулешу, солодке і кисле молоко.

Та через півроку прийшла зима. І ведмежа почало впадати у сплячку. Аби не залишати друга, Василь Білінчук ніс його на собі під час переходів.

Василь Білінчук "Сибіряк" з ведмежам
Василь Білінчук “Сибіряк” з ведмежам

Із цього періоду збереглося дев’ять унікальних світлин, на яких серед бійців УПА значиться і вже доволі великий ведмідь. На щастя, кремезний “Сибіряк” (псевдо отримав через втечі із заслання в Сибіру) мав справді сибірське здоров’я, носив не тільки молодого ведмедя, а ще й кулемет Дегтярьова.

Василь Білінчук "Сибіряк" несе на плечах ведмежа під час переходу
Василь Білінчук “Сибіряк” несе на плечах ведмежа під час переходу

Василь Білінчук, який виходив ведмежа, загинув у 1952 році, важко пораненим прикриваючи відхід боївки. Йому було всього 26.

Того ж року в нього народився син — нині відомий український письменник Василь Портяк, автор сценаріїв до фільмів “Залізна сотня” та “Нескорений”.

Олександр ГАВРОШ

Джерело: На скрижалях

1 коментар

  1. Я не по злості. Я знаю що Українці хотіли б мати таку історію як Поляки про Ведмедя Войтка. Однак по перше. Сибіряк навіть не назвав того Медведя, не ма жодного іншлюого фото з відкритими очима. Там же ніби йому дають їсти то ж він лежить на копчику снігу. І я думаю що Україніці а також УПА має стількі історії що не ма що на силу робити історії як що видно що це не правда бо розумна людина побачить що він мертвий. І зробите лише більше шкоди бо будуть думати що УПА це брехуни. Я б цю історію закрив і більше її не показував бідний мертвий ведмідь.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.