Зрозуміти Адама Казановського, або “межигір’я” у Варшаві і борги перед львівським купцем

869
Зрозуміти Адама Казановського, або “межигір’я” у Варшаві і борги перед львівським купцем

Добро завжди перемагає зло, принц звільняє принцесу і вони живуть після цього довго й щасливо, Снігова Королева – персонаж злий і негативний, а тому не заслуговує симпатій чи співчуття… Величезна перевага і розкіш дитячого віку полягає у тому, що лише в цей час можна категорично, однозначно і впевнено розставляти акценти при оцінці, хай вигаданої чи фантастичної, дійсності. У реальному ж житті білий колір завжди має безліч відтінків, а будь-яке роздоріжжя ми полишаємо із купою сумнівів та непевності – у правильному напрямку вирушили чи просто марнуємо час. Оточуюча нас реальність настільки різноманітна і глибока, а події так тісно переплетені, що не завжди вистачає часу і можливостей, щоб зі всім розібратися, щоб дивитись у корінь явищ. Сьогоднішня історія саме така.

Адам Казановський. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Адам Казановський. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Таємні пристрасті монарха

До одруження короля Речі Посполитої Владислава IV із ерцгерцогинею Цецилією Австрійською, сестрою майбутнього імператора Священної Римської імперії Фердинанда ІІІ, великий вплив у оточенні монарха і на нього самого мав Адам Казановський (1599 – 1649), знаний державний діяч і посадовець того часу. Перелік посад, які, в різний час, обіймав Казановський, може закрутити голову: підкоморій, маршалок, каштелян – у його послужному списку було все. Щоправда, не менше Казановський мав і ворогів. Чого вартий один Ярема Вишневецький, з яким Адам Казановський боровся за Ромни. Загалом, останній був активно інтегрований у політичне життя і придворне життя Речі Посполитої, він був учасником московської кампанії і Хотинської битви, битви під Кумейками. У 1635 році навіть на власні кошти купував для Владислава IV, коли в казні не вистачало коштів, корабельний флот.

Ярема-Михайло Вишневецький - відомий державний діяч Речі Посполитої та Русі-України.
Ярема Вишневецький

Варто згадати, що королевич Владислав і шляхтич Адам Казановський разом виростали і знали одне одного ще від часів, коли бавились машинками і тракторцями у пісочку. Казановський був братом дружини коронного гетьмана Речі Посполитої Миколая Потоцького, він виховувався при дворі і завжди був у дружніх стосунках із майбутнім монархом. Зокрема, навіть супроводжував Владислава в часі його мандрівок Західною Європою і у Ватикані. З точки зору усього сказаного щойно, зовсім не виникає подиву, що Владислав посприяв Адаму у виборі вдалої пари – дружина Ельжбета зі Случкова принесла йому 50 тисяч злотих приданого, багато майна і безліч інших матеріальних та репутаційних бонусів. Щоправда, у цього подружжя не було дітей. І тут є один цікавий нюанс, на який часто звертають увагу дослідники. Король Владислав славився різними “подвигами” на любовному фронті (є у історії про його “трофеї” і львівські сторінки). І виправдано чи не завжди, але в контексті останніх часто звучать ще й нотки нетрадиційних відносин та згадується ім’я Адама Казановського, фаворита Владислава IV. Не дарма ж король регулярно обдаровував товариша різноманітними матеріальними благами, нерухомістю.

O tempora, o mores

Кого точно абсолютно не обходило особисте життя Адама Казановського – це львівський купець Філіппо Дуччі. Той торгував венеційськими та генуезькими шовковими тканинами, генуезьким та неаполітанським оксамитом, венеційським та флорентійським атласом, генуезькою адамашкою і іншими товарами. У нього й Адама Казановського були дещо інші відносини.

Казановський на тлі Праги. Фото з https://pl.wikipedia.org/
Казановський на тлі Праги. Фото з https://pl.wikipedia.org/

Очевидно, що найгіршим для будь-якого купця, якщо не брати до уваги загрози війни, є момент невиплати його клієнтами своїх фінансових зобов’язань. Саме це й поєднувало Філіппо Дуччі та Адама Казановського. Станом на 1648 рік Дуччі заборгували майже 70 тисяч злотих. Серед боржників львівського купця Боніфацій Мнішек, Микола Остророг Домінік Заславський, Ян Сапєга, Софія Замойська, Миколай Потоцький і ін. Серед боржників Дуччі і Адам Казановський. Борг був невеликим. Щоправда, чий його виплатили – невідомо.

Палац Казановських у Варшаві. Фото з https://pl.wikipedia.org/
Палац Казановських у Варшаві. Фото з https://pl.wikipedia.org/

Отож, як можна бачити, персона Адама Казановського – це фігура надзвичайної ваги та значного калібру. Однак, оцінювати його діяльність однозначно вкрай непросто. З одного боку, він був важливим державним діячем свого часу. З іншого боку, хоч і володів величезними маєтками у столиці Речі Посполитої, з боргами також розраховуватися не поспішав.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Адам Казановський // Google Arts and Culture [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://artsandculture.google.com/entity/adam-kazanowski/m04xk35
  2. Гулюк Є. Не заборгуй купцеві львівському! Про деякі темні смуги у житті гетьмана Миколая Потоцького // Фотографії старого Львова, 2021 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://photo-lviv.in.ua/ne-zaborhuy-kuptsevi-lvivskomu-pro-deiaki-temni-smuhy-u-zhytti-hetmana-mykolaia-pototskoho/
  3. Węgłowski A. Walentynki nie dla sarmaty // Focus.pl [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.focus.pl/artykul/walentynki-nie-dla-sarmaty

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.