Золоті монети Наполеона ІІІ, або скарб з костелу Марії Магдалини

2956
Золоті монети Наполеона ІІІ, або скарб в костелі Марії Магдалини

Знаємо, що перші згадки про костел Марії Магдалини, який розташований на вулиці Степана Бандери, 8, датовані ще XVIIст. Він належав домініканцям, але в різні часи будівлю використовували і як жіночу в’язницю, і як спортзал, а зараз тут знаходиться Львівський будинок органної та камерної музики.

Костел Марії Магдалини, 1906р (джерело фото – polona.pl)Костел Марії Магдалини, 1906р (джерело фото – polona.pl)
Костел Марії Магдалини, 1906р (джерело фото – polona.pl)

В 1995 році, в часі проведення розкопок, під вівтарною частиною храму, окрім цікавих для дослідників матеріалів, було знайдено справжній скарб – золоті монети, приблизна вартість яких 35 тисяч доларів.

Вівтарна частина костелу Марії Магдалени, 1929р (джерело фото – polona.pl)
Вівтарна частина костелу Марії Магдалени, 1929р (джерело фото – polona.pl)

У найдавніші часи храм знаходився за межами міських укріплень, а тому ще під час його спорудження він планувався як культова споруда оборонного типу. Про це свідчать товсті мури зокрема вівтаря. Розкопавши підземелля костелу,  дослідницька група в складі Миколи Бандівського, Романа Сулика та Юрія Лукомського за ініціативою директора будинку Юліана Винницького та сприяння НТШ натрапили  на муровані фундаменти дуже давньої споруди в долівці крипти, що передувала спорудженій на цьому місці апсиді храму.

Знайдена також була кістниця з перепохованими останками восьми осіб, що досі знаходяться в приміщенні костелу.

Фото, надане директором Львівського будинку органної та камерної музики Юліаном Винницьким
Фото, надане директором Львівського будинку органної та камерної музики Юліаном Винницьким

Але найважливішою знахідкою став золотий скарб, а саме 26 золотих монет, виявлених в підземеллях 30 березня. Монети знаходились в цупкому матеріалі, вочевидь колись це був гаманець, захований під порогом між двома цеглинами.  В самому порозі, скоріш за все як позначка, був забитий цвях.

Тут же був складений акт та опис всіх монет, 31 березня весь скарб в присутності понятих передали старшому оперуповноваженому відділу захисту економіки УВС  майорові міліції Кузьові О. М. та складено «Протокол добровільної видачі». Далі монети відправили на пробірно-хімічний аналіз.

З усієї кількості монет двадцять п’ять – номіналом 20 франків і одна десяти франкова. Вага однієї 20-франкової монети – 6,45 грама. Надписи на них свідчать, що карбовані вони були у Франції в період правління Наполеона III та Республіки.

Виготовлені із золота 900-ї проби, жовтий метал, а загальна вага скарбу становить 164.10 грама.

Фахівці оцінили знахідку як важливу пам’ятку історії грошового обігу на західноукраїнських землях другої половини XIX- поч. XXст. Найстаріша монета – 1853 року і найновіша – 1913-го – свідчать про нумізматичну колекцію, що трапляється дуже рідко і не завжди потрапляє до дослідників чи в музеї. Тож монети були передані в Львівський музей історії релігії.

Як зазначив сьогодні археолог, професор, доктор історичних наук Микола Бандрівський для «Фотографій Старого Львова», вочевидь цінні монети навіть не були у вжитку, адже при макрозйомці не було виявлено слідів зношення. «Особа, що заховала монети під час лихоліття Першої світової війни, напевно не мала змоги передати їх комусь іншому. Однак будь-який скарб має знаходитись не тільки в музеї, але і має бути пущений в науку» – вважає дослідник.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерело:

Бандрівський М. Золотий скарб у храмі Марії Магдалини // Галицька брама. – № 17. – Львів, 1996.– С.9.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.