Знищення музею в Куп’янську ‒ нагадування про культурний вимір війни

443
Знищення музею в Куп’янську ‒ нагадування про культурний вимір війни

25 квітня цього року російськими терористичними військами було завдано підступного ракетного удару по краєзнавчому музею в м. Куп’янськ Харківської області. За повідомленням Суспільне.Новини, внаслідок цього була зруйнована не тільки будівля музею, а загинули директорка закладу Ірина Осадча та співробітниця Олена Водоп’янова, біля 10-ти осіб ‒ поранено.

Музей в Куп’янську після удару ракетами C-300. Джерело: Суспільне.Новини
Музей в Купянську після удару ракетами C-300. Джерело: Суспільне.Новини

З відкритих джерел в мережі можна довідатися, що куп’янський музей функціонував з 1972 року. Матеріали для створення музею були зібрані багатьма відомими істориками і краєзнавцями України. Будівля закладу в комплекс Покровського собору міста, який був збудований в XIX ст., але в період радянської влади храм свідомо зруйнували (до сьогодні зберігся лише в описах архівних документів, тому важко уявити його вигляд). Колекція музею складається з рідкісних документів і фотографій. Фонд музею був присвячений історії та культурі Куп’янського району з давніх часів і до наших днів.

Ця культурна установа до початку великої війни нараховувала 6,5 тис. предметів основного фонду, постійно експонувалися 4 виставки, одна була змінною і дві – тематичні. Музей проводив пішохідні та автобусні екскурсії історичними місцями міста та Куп’янського району, під його егідою відбувалися науково-практичні конференції, круглі столи, в його стінах організовували виставки місцевих художників та майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, тощо. Основним джерелом надходжень музейних предметів стали приватні внески мешканців міста.

Музей в Куп’янську до початку повномасштабного вторгнення. Джерело: https://itinery.com.ua/object/view/kraevedcheskiy-muzey-kupyansk
Музей в Купянську до початку повномасштабного вторгнення. Джерело: https://itinery.com.ua/object/view/kraevedcheskiy-muzey-kupyansk

Згідно із новою статистикою станом на 23 березня, опублікованою на сайті Міністерства культури та інформаційної політики України, через російську агресію в Україні постраждали вже 1373 об’єкти культурної інфраструктури, що вкотре нагадує нам про свідоме нищення країною-терористом та її злочинною верхівкою культурного надбання нашого народу. Станом на 23 квітня 2022 року ця цифра становила біля ста об’єктів і не враховувала тих руйнувань в зонах бойових дій, про які назване відомство не мало інформації з об’єктивних причин. За рік це зростання сягнуло більше 13-ти разів.

У своєму традиційному відеозверненні на щодень Президент України В. Зеленський 25 квітня 2023 року звернув увагу, що внаслідок свідомих ударів рашистів і бойових дій знищено та пошкоджено вже більше 60-ти музейних установ (Мінкульт подає цифру – 65).

Окрім культурних втрат, маємо постійні нищення сакральних споруд. Регулярно терористичні удари окупанта спрямовані на православні храми Донецької, Запорізької, Харківської, Миколаївської областей, а найбільш підступними стали нищення церков в Херсонській області керованими авіабомбами.

Фокус уваги до руйнувань культурних об’єктів не зменшується і на шпальтах провідних медіа світу. Як показує навіть побіжний моніторинг автора, новинарі і аналітики зарубіжних видань інформують громадськість про постійні втрати України в культурній площині.

Ігор СКЛЕНАР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.