6-7 листопада 2017 року, в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові відбулася ІІІ Всеукраїнська наукова конференція “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка фондової, експозиційної та освітньої роботи”.
Учасниками конференції стали представники меморіальних музеїв зі всієї України, а саме з Одеси, Києва, Бережан, Кам’янки, Львова та інших міст. Потрібно зазначити, що це вже втретє ця наукова конференція збирає музейників у Львові. Попередня проходила в минулому році 17-18 листопада і залишила по собі вагомий слід в музейному житті України.
Вже традиційно, третій рік поспіль, “Фотографії старого Львова” проводили архівну зйомку всіх виступів доповідачів і тепер розпочинають викладати їх для загального доступу.
Першою на конференції прозвучала доповідь завідувачки наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Данути Білавич на тему “Проблеми дослідження біографії Соломії Крушельницької (на прикладі матеріалів з особистого архіву співачки).” Пропонуємо вашій увазі повний виступ доповідачки.
Соломія Крушельницька – одна з найвидатніших співачок кінця ХІХ – початку ХХ ст. Впродовж 35-ти років вона з успіхом виступала на найвідоміших оперних і концертних сценах світу. Але, незважаючи на велику популярність, С. Крушельницька була надзвичайно приватною особою і завжди оберігала своє особисте життя від сторонніх. Крім того, велика частина її особистого архіву була втрачена. Це матеріали, які зберігалися на віллі співачки у Віареджо, у її подруги Жозефіни (Негріти) Кано де П’яцціні в Буенос-Айресі. Маємо інформацію про пожежу, яка трапилася в будинку Соломії Крушельницької у Львові, під час якої згорів кіш, в якому зберігалися листи, витинки з газет, фотографії Соломії Крушельницької.
Артистка не вела щоденника, не залишила мемуарів, тому відомості про неї ми найчастіше отримуємо з непрямих джерел і часто суб’єктивного характеру. Це – спогади її сучасників і родини, епістолярій різних осіб, художні твори. В таких матеріалах часто присутня суперечлива інформація. Для прикладу: спогади сестер Соломії Крушельницької Олени (в заміжжі Охримович), Осипи (в заміжжі Бандрівської) та племінниць Одарки Бандрівської, Ольги Шухевич, Марії-Соломії Скорик, Ярослави Музики були написані значно пізніше від описуваних ними подій і містять багато неточностей.
Достовірнішою є інформація про Соломію Крушельницьку в прижиттєвих часописах, адже вони фіксували поточні події – концерти, оперні вистави, інформацію про гастролі артистки в різних країнах т. і.
Що стосується друкованих матеріалів періоду після 1952 року, то в них також трапляються помилки, а часом і свідоме перекручування фактів. Це пояснюється різними чинниками – неуважністю авторів, “ідеологічними реверансами” у виданнях радянського періоду, гонитвою за сенсаціями та пошуками скандальних фактів у біографії артистки сучасними представниками мас-медіа. [1; 3]
І навіть в офіційних особистих документах Соломії Крушельницької, тобто матеріалах першого рівня достовірності, зустрічається недостовірна інформація. Цей корпус музейних предметів з особистого архіву Соломії Крушельницької і став предметом нашого дослідження.
В Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові, в залі під назвою “Біла” на письмовому столі експонується Свідоцтво хрещення Соломії Крушельницької (дублікат), яке було виписане 31 грудня 1909 р. Скоріш за все, даний документ був потрібний для оформлення шлюбу артистки з адвокатом Чезаре Річчоні, з яким вона побралася 19 липня 1910 року в Буенос-Айресі під час гастролей в Південній Америці. Саме цей експонат став головним персонажем майже детективної історії, пов’язаної з датою народження Соломії Крушельницької.
Здавалось би, найпростіший спосіб перевірити таку інформацію – це звернутися до прижиттєвих особистих документів. На жаль, не збереглися документи Соломії Крушельницької “італійського” періоду життя. Можливо, вони були знищені власницею? В матеріалах радянського періоду, які зберігаються у фондах Музею Соломії Крушельницької, присутні різні дати народження артистки. Так, в її тимчасовому італійському паспорті, виданому в Москві 29 серпня 1946 р. стоїть дата народження 10 вересня 1876 р. Така ж дата записана і в документі “Вид на жительство для иностранца”, який вона отримала 25 липня 1945 р. В анкеті для осіб, які бажають отримати радянське громадянство, особисто заповненій Соломією Крушельницькою, зазначене інше число – 23 вересня 1876 р. Серед матеріалів, пов’язаних з роботою Соломії Крушельницької у Львівській державній консерваторії, зберігається машинопис автобіографії артистки, яку вона написала 12 серпня 1947 р. В ній С. Крушельницька вказала лише рік свого народження – 1876-й. В будинковій книзі, графи якої заповнювалися на основі радянського паспорта співачки, також зазначений рік народження 1876-й.
Серед писемних джерел, які використовуються в наукових дослідженнях, важливу роль відіграють епіграфічні матеріали – написи, здійснені на твердих матеріалах. В даному випадку багато що могла б прояснити намогильна плита, яка була встановлена на могилі С. Крушельницької Одаркою Бандрівською в перші роки після смерті артистки. На плиті були викарбувані роки життя видатної співачки – 1873-1952. Саме 1873 рік тривалий час був офіційною датою народження Соломії Крушельницької.
Заплутану ситуацію з роком народження артистки прояснило згадане раніше Свідоцтво хрещення Соломії Крушельницької, в якому зазначено, що Соломія Крушельницька народилася у 1872 році. Офіційно вважається, що цей документ віднайшов дослідник життя і творчості С. Крушельницької Михайло Головащенко. Проте у фондах Музею Соломії Крушельницької зберігся лист М. Головащенка до Одарки Бандрівської, з якого випливає, що цей документ передала досліднику саме вона: “Я щиро вдячний Вам за листа і за копію метрики Соломії Крушельницької. Пам’ятаю, все пам’ятаю, що ми говорили з Вами про дату її народження. Але Ви, мабуть, забули, що це було десь наприкінці 1972 р. і тому неможливо було говорити про це вслух, усім, щоб не попсувати справу з ювілеєм, який з таким трудом доводилося “пробивати” на верхах. Раніше ж про ювілей ніхто не подбав і тому слід було мовчати. Тепер, коли вже все в минулому, то обов’язково слід поставити крапки над “і”, тобто всюди подати справжню дату народження”. Йдеться про 100-літній ювілей видатної артистки, який на державному рівні відзначали в 1973 р. М. Головащенко, не бажаючи, щоб святкування було скасоване, не оприлюднив відразу документ. І лише після закінчення святкових заходів справжній рік народження С. Крушельницької став відомим широкій громадськості.
Згодом, 1984 року на її могилі був встановлений пам’ятник роботи відомої львівської скульпторки Теодозії Бриж, а на новій плиті викарбувані правдиві роки життя: 1872-1952.
Чому ж виникла така плутанина з роком народження артистки? Маємо декілька версій. Можливо, Соломія Крушельницька применшуючи собі літа, хотіла здаватися молодшою? До речі, багато артистів, навіть у наші дні приховують свій справжній вік.
Можливо, вона не надавала цьому значення, або просто помилилася? В кінці ХІХ – на початку ХХ століття люди меншу увагу звертали на різні довідки і документи. Пошану до них прищепила вже радянська бюрократія. Проте малоймовірно, що вона помилилася аж на чотири роки. Крім того, у Соломії Крушельницької були молодші сестри і брати. Одарка Бандрівська у своїх спогадах згадувала роки життя усіх своїх родичів, тобто ця інформація була відома в родині.
Нам видається, що Соломія Крушельницька не випадково вказувала в усіх своїх документах радянського періоду 1876 рік як рік свого народження. Причина досить проста. Не отримавши можливості повернутися до Італії, в кінці 1944 року співачка влаштувалася на роботу у Львівську державну консерваторію. Тоді їй було вже 72 роки. Можливо, побоюючись, що в такому поважному віці їй можуть відмовити у працевлаштуванні, Крушельницька вирішила применшити свій вік до 68 років. Таким чином, вона свідомо внесла недостовірну інформацію в свої особисті документи, які згодом стали музейними предметами.
Якщо рік народження Соломії Крушельницької зараз не викликає жодних сумнівів, то день її народження і дотепер є темою для дискусій. У Свідоцтві хрещення в графі “Рік, місяць і день народження, хрещення і миропомазання” стоїть лише одна дата – 23 вересня, дата, коли музична громадськість відзначає день народження Соломії Крушельницької. Для порівняння: у Свідоцтві хрещення батька Соломії Крушельницької, отця Амвросія Крушельницького було записано: “Року Божого 1841 у будинку під номером 65 в Озерянах народився і того самого дня, місяця й року був охрещений і зареєстрований хлопець Амвросій, греко-католик, царевич Крушельницький, законний син Василя і Олександри, дочки Дмитрія-Григорія Мариновича – обоє знатного роду”. Отже, було зазначено, що він був охрещений в той самий день, коли народився. У Свідоцтві хрещення наймолодшої сестри Соломії Крушельницької Анни стоїть лише одне число – 18 серпня 1887 р. Таким чином існує ймовірність, що дні народження Соломії і Анни Крушельницьких не збігаються з датами їхнього хрещення, оскільки про це не вказано в метриках.
Тут варто зазначити, що дітей не завжди хрестили в той самий день, коли вони народилися. Найчастіше таке траплялося, якщо дитина народжувалася хворою, ослабленою, чи їй загрожувала якась небезпека. У спогадах родини С. Крушельницької ми не знаходимо відомостей про таку ситуацію. А хрестив Соломію її дідусь, Василь Крушельницький, парох іншого села – Сороки. Можливо, він приїхав у село Білявинці, в якому народилася Соломія заздалегідь, а можливо, має право на життя версія, що майбутня артистка народилася все ж таки 10 вересня, адже це число вона також подає в своїх офіційних документах? Але оскільки завжди святкували день ангела, іменини, а не уродини, дата народження Соломії Крушельницької забулася. Поки що крапка в цьому питанні не поставлена. Можливо, в майбутньому будуть віднайдені нові свідчення, які остаточно підтвердять дату народження Соломії Крушельницької.
Таким чином, музейні предмети не завжди містять достовірну інформацію. Найчастіше помилки і неточності трапляються в таких видах джерел, як мемуари, епістолярні матеріали, художні твори, які є достатньо суб’єктивними. Проте навіть в офіційних документах, які зазвичай найбільш точні і достовірні, може траплятися неправдива інформація. Саме тому таким важливим є дослідження контексту, “зовнішнього” інформаційного поля музейних артефактів, а також використання комплексного підходу до інтерпретації музейних предметів в науковій діяльності.
У біографії Соломії Крушельницької дотепер залишається багато нез’ясованих подій і суперечливих гіпотез. Досліджуючи її життя і творчість, наукові співробітники Музично-меморіального музею співачки щоразу знаходять нові, раніше невідомі факти з її біографії. Іноді ці факти заповнюють прогалини в наших знаннях про видатну артистку, а іноді – породжують нові запитання…
Данута БІЛАВИЧ
завідувачка наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові
Література
- Безсмертна слава Соломії: біобібліографічний довідник / Муз.-мемор. музей С. Крушельницької у Львові; Упоряд.: М. Зубеляк, Р. Мисько-Пасічник; Вступ. ст. І. Криворучки. – Львів: Ґердан, 2007. – 244 с., 16 с. іл.
- Мисько-Пасічник Р. Матеріали до літопису життя Соломії Крушельницької / Роксоляна Мисько-Пасічник // Вісник Львівського університету / редкол.: І. Безгін, М. Гарбузюк, Л. Кияновська [та ін.]. – Львів, 2002. – Вип. 2. – С. 273-299: іл. – (Серія мистецтвознавство).
- Соломія Крушельницька. Міста і слава. – Львів: Апріорі, 2009. – 167 с.: іл.
- Соломія Крушельницька: Спогади, матеріали, листування: В 2 ч. / Упорядкув., вступ. ст., прим. М. Головащенка. – К.: Музична Україна: Ч. 1. Спогади. 1978 – 398 с.: іл.
- Соломія Крушельницька: Спогади, матеріали, листування: В 2 ч. / Упорядкув., вступ. ст., прим. М. Головащенка. – К.: Музична Україна: Ч. 2. Матеріали. Листування. 1979 – 447 с.: іл.
- Архів Соломії Крушельницької у фондах Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові. фСК