Зараз знищують ту частину Бродів, яку не встигли під час війни, – археолог (відео)

965
Ринок в Бродах. Поч. ХХ ст.
Ринок в Бродах. Поч. ХХ ст.

«Під час Другої світової війни було знищено наземну частину Бродів, а зараз донищують підземну. Тоді було знищено архітектурну частину міста, а зараз знищують археологічну». Про це у коментарі «Вголосу» повідомив директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України Олег Осаульчук, коментуючи скандал, який розгорівся у м. Броди 15 квітня, коли будівельники хотіли залити бетоном стародавні мури.

Віднайдені в м.Бродах стародавні мури
Віднайдені в м.Бродах стародавні мури

Інцидент стався на вул. Вірменська. 4. Місцевий підприємець вирив котлован і натрапив на стародавні мури. Відповідно до Закону України Про охорону культурної спадщини (Стаття 36), після виявлення цієї знахідки підприємець повинен був зупинити будівельні роботи і повідомити про це відповідний орган культурної спадщини та лише після того, як будуть проведені археологічні розкопки – роботи могли бути продовжені. Однак, цього не було зроблено, а на місці мурів вже була вмонтована арматура, яку мали заливати бетоном і лише завдяки розголосу небайдужої громадськості цей акт вандалізму вдалося зупинити.

Археолог Олег Осаульчук розповів, що подібні будівництва в історичних місцях повинні супроводжуватись науковими дослідженнями, у тому числі археологічними, адже не відомо, які цінні для науки речі можна відкопати у цих мурах.

Віднайдені в м.Бродах стародавні мури
Віднайдені в м.Бродах стародавні мури

«Броди старовинне місто і втручання у землю в його історичній частині – це безумовне руйнування культурного шару. Будівельниками було відкопано фундаменти споруд знищених під час Другої світової війни. Якого часу ці споруди – без досліджень важко сказати: може їм 100, 200, а то й 300 р. Очевидно, що їх потрібно досліджувати – бодай зафіксувати для нащадків те що збереглося», – зазначив Олег Осаульчук.

Археолог додав, що місцева влада повинна була б розробити історико-архітектурний опорний план, де мали б бути зазначені зони регульованої забудови, зони охорони об’єктів археології, зони охорони археологічного культурного шару та зони охорони ландшафту. «Для кожної із цих зон мало б бути прописано, що можна у них робити, а що ні. Для того, щоб уникати подібних скандалів, як із цими мурами та культурним шаром, який просто хотіли залити бетоном – потрібно також прийняти рішення на рівні місцевої ради, щоб всі забудовники попередньо давали науковцям на ознайомлення свої проекти будівництв. Для того, щоб заздалегідь можна було прописати якісь застереження чи рекомендації».

Громадянський же обов’язок кожного забудовника, – продовжив директор «Рятівної археологічної служби», – спочатку дослідити ту культурну спадщину, де він проводить свої роботи, а тільки після цього будувати. На жаль, подібна ситуація, яка виникла у Бродах із знищенням культурної спадщини – це загальнодержавна проблема. Вже давно висловлено думку, що за роки незалежності у нас згоріло більше дерев’яних церков, аніж за комуністичної влади».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.