Закарпатські казки в ілюстраціях видатного львівського графіка

1332
Закарпатські казки в ілюстраціях видатного львівського графікаЗакарпатські казки в ілюстраціях видатного львівського графіка

Український художник Леопольд Левицький творив у Львові, де він жив з 1946-о року; надихався цим містом, його історіями та образами. Тепер у місті – по вулиці Устияновича, 10 – працює Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького (з 1984-о року). Також музей імені художника у 1996-у році відкрився в його рідному селі Бурдяківці.

Леопольд Левицький
Леопольд Левицький

Працював Леопольд Іванович у різних жанрах, але найцікавіша – його графіка. В середині 1950-х років він багато працював у галузі книжкової графіки, створюючи ілюстрації на історичні теми.

Андрій Калин. Закарпатські казки. Ілюстрації Леопольда Левицького.Ужгород, 1955 р.
Андрій Калин. Закарпатські казки. Ілюстрації Леопольда Левицького.Ужгород, 1955 р.

У 1955-у році Левицький виконав ілюстрації до збірки “Закарпатські казки” українського народного казкаря Андрія Калина. Згодом книга перевидавалося чотири рази, але вже під назвою “Казки Верховини”.

Леопольд Левицький мав змогу вільно обирати теми для своїх ілюстрацій – до кожної казки художник виконав по одному малюнку у вигляді заставки, завершуючи кожну казку лаконічною, але оригінальною кінцівкою.

Близько двохсот таких ілюстрацій зробив майстер до цієї збірки, і всі вони відзначаються оригінальним сюжетом, простою композицією, лаконічною мовою та сміливим володінням технікою пера.

Малюнки Левицького та казки Андрія Калина, який у 7 років залишився сиротою, а до 37-и років був неписьменним, утворюють надзвичайну гармонійну єдність.В яскравих індивідуальних образах Калин втілює найкращі національні риси українського народу – це майстер Іванко, Староста, Мандрівничок, Гарасим, Ружа, Премудра Дуляна і багато інших.

Щодо композиції, казки Калина можна поділити на такі, які зберігають традиційну сюжетну схеми; казки, що виникли шляхом самостійного сполучення традиційних мотивів з “калинськими”, і казки оригнінальні, створені самим Калиним.

Сюжети не перевантажені побічними мотивами, епізодами, деталями. Композиція відзначається стрункістю і цільністю.

Казки динамічні, з соковитим місцевим колоритом, який присутній і у фантастичних елементах. В казках ми зустрічаємо велетнів Сучигору, Кривихащу, опришків, які беруть на долоню героя казки, Мертвий ліс тощо. Леопольд Левицький зображає усіх цих героїв та ситуації так, наче бачив їх на власні очі…

Джерело: Бібліотека Українського Мистецтва

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.