Цієї п’ятниці, 16 грудня 2016р., о 16 годині у виставковій залі Львівського музею історії релігії (площа Музейна, 1) відбудеться урочисте відкриття виставки «Святий Угодник і Чудотворець».
Святий Миколай, архієпископ Мир Лікійських, один із найбільш шанованих у народі святителів, прославився як великий угодник Божий, тому його ще називають Миколою Угодником. Все земне життя Святого є уособленням добрих діянь, безлічі чудес. Він рятував потопаючих, визволяв полонених, відводив смертну кару від невинних, зціляв багатьох людей: повертав зір, виправляв кульгавість, давав мову німим. Багатьох вивів з убозтва й злиднів, подавав їжу голодним, був помічником і заступником нужденних. Усе життя Чудотворця було позначене любов`ю до ближнього. Навіть смерть не перервала його благодатних справ, його чудеса звершаються повсякчас.
На українських теренах культ святого Миколая поширився разом з прийняттям Київською Руссю християнства. Покровитель дітей, лучників, торговців, моряків, рибалок приваблював своїми добрими рисами, зокрема, милосердям.
Культ святого Миколая втілився у посвяті церков і численних зображеннях: пластиці, іконописі, літургійному шитті. За кількістю збережених пам’яток ікони святого Миколая займають чи не перше місце поряд із зображеннями Ісуса Христа і Богородиці. Його зображують фронтально у трьох варіантах: у повний зріст, поколінно або до пояса. Сивина і високе чоло символізують мудрість. Він має єпископське облачення. У руці тримає Євангеліє.
У виставковій залі Львівського музею історії релігії, в рамках циклу «Різдвяні зустрічі», відкривається виставка «Святий Угодник і Чудотворець». Це спільна праця Музею історії релігії і його Червоноградської філії, а також Музею сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ імені о. Антона Петрушевича.
Перед відвідувачами постануть ікони XVI–XX століть, написані на дереві, полотні, металі, а також різьблені дерев’яні скульптури, що зображають Святого Миколая. Привертають увагу живописні полотна «Святий Миколай», віднайдені у Жовкві і Нагуєвичах. Досить цікавою і незвичною, нетрадиційною є велика ікона святого Миколая, поділена на дві частини. У верхній частині зображення самого Угодника, а в нижній – види міста Дрогобича.
Серед представленої колекції Чудотворця металева ікона XIX століття. На ній Святий у червоному фелоні з білою єпитрахиллю і митрою на голові. Вгорі – зображення «Нікейського чуда».
Яскравим явищем української мистецької спадщини є культові дерев’яні скульптури Святого Миколая. Відвідувач виставки зможе побачити скульптуру початку ХІХ століття майстра Т. Якиміва із фондової колекції музею. Такі скульптури здебільшого виготовляли для придорожніх каплиць.
Виставка можна оглянути у виставковій залі Львівського музею історії релігії (площа Музейна, 1) до 29 січня 2017 року.
Ольга ПУТЬКО та Олена МАЛЮГА
Наукові співробітники Львівського музею історії релігії