Ювілейну виставку «Всеосяжна сила ікони» відкрили вчора в Львівському музеї історії релігії

596
Домініканський собор
Домініканський собор

Вчора, 27 серпня 2020 року,  у Львівському музеї історії релігії (площа Музейна, 1) з нагоди 40-річчя діяльності Червоноградської філії відбулося відкриття виставки «Всеосяжна сила ікони».

Директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць
Директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць

“Цей рік для нашої червоноградської філії ювілейний. Сорок років тому у будівлі монастиря василіян в Червонограді, в якому митрополит Андрей Шептицький приймав перші чернечі обіти, було засновано філію Львівського музею історії релігії та атеїзму. 1980-й рік це напевно час останньої хвилі боротьби радянської влади із релігією. І ось у цей час у Червонограді було створено філію нашого музею. Але часами так буває, що те що робиться для пропаганди та руйнації воно пізніше перетворюється в те, що зберігає, примножує історичну пам’ять і культурну спадщину. Від 1980 року до початку 1990-х років і червоноградська філія, і наш музей називалися Музеєм історії релігії та атеїзму. Після 191 року, завдяки трансформації суспільних відносин, проголошення Незалежності України, і червоноградці, і ми розпочали новий шлях своєї історії. Це історія надзвичайно цікава, багатогранна на знахідки, дослідження, виставки і все, що пов’язано з нашою музейною роботою”, – сказав директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць відкриваючи ювілейну виставку.

Відкриття виставки "Всеосяжна сила ікони"
Відкриття виставки “Всеосяжна сила ікони”

Виставка «Всеосяжна сила ікони» (із збірки Червоноградської філії Львівського музею історії релігії) – результат багаторічної діяльності музею. Вона сформована з творів українського сакрального мистецтва, що були віднайдені на території Західної України. Основна мета виставки – ознайомити з фондовою збіркою філії, з українськими іконописними традиціями, сформувати уявлення про різновиди та символіку ікон, розвинути інтерес до сакрального мистецтва.

Микола Андрійович Хмільовський
Микола Андрійович Хмільовський

“Філія будувалася нашими руками, основу її колекції складали пам’ятки з наших фондів, які ми відібрали і, відповідно, вони туди переїхали і склали основу експозиції. Але потім, на щастя, те, що зробила філія у колекціонуванні, зборі, пошуковій роботі – це викликає захоплення, бо та збірка, яка сьогодні нараховує більше десяти тисяч, фактично це продукт тих років, зусиль науковців, котрі працювали, їздили по церквах. Була проведена велика робота і сьогодні це колекція, яка створена руками працівників музею. І виставка, яка сьогодні перед вами говорить про рівень колекції та її опрацювання” – розповів Микола Андрійович Хмільовський, старожил музею, який максимально долучився до відкриття Червоноградської філії Львівського музеї історії релігії.

Експозиція виставки "Всеосяжна сила ікони"
Експозиція виставки “Всеосяжна сила ікони”

У виставковій залі Львівського музею історії релігії представлено 33 відреставровані ікони, написані на дереві та полотні. Хронологічно вони охоплюють період ХVІ–ХХ століть. Ікони вирізняються оригінальним трактуванням відомих сюжетів, своєрідною манерою письма, глибиною передачі відчуття і сенсу віри.

Завідувач реставраційною майстернею Львівського музею історії релігії Марія Боньковська
Завідувач реставраційною майстернею Львівського музею історії релігії Марія Боньковська

“Для перших експозицій вибиралися речі, які говорять, що вони походять саме з цього регіону, відбивають ту ситуацію в якій вони були найдені, тих майстрів і того часу. Це була цікава перша подача, як візитівка того, що музей може і має право зберігати такі важливі речі, які є надбанням нашої культури і які стали фундаментом для подальшого розвитку музею. Музей створювався і підбирався на художниках, які вже мали досвід  та мали право реставрувати пам’ятки мистецтва. І результатом еволюції розвитку музею під нашою філією є сьогодні показ наших, як реставраторів, досягнень. Ці пам’ятки, шедеври це руки реставраторів, кожна з них могла безслідно зникнути, адже були в такому стані. І це гордість як для філії, так і для нашого музею тому що це все наше лице”, – згадувала завідувач реставраційною майстернею Музею Марія Боньковська.

Експозиція виставки "Всеосяжна сила ікони"
Експозиція виставки “Всеосяжна сила ікони”

За час роботи Червоноградської філії науковці музею змогли зберегти і примножити музейну збірку, збагативши її пам’ятками національної культури. На сьогодні вона нараховує 8 339 предметів основного фонду, що становлять 16 груп зберігання та близько 9 тисяч науково-допоміжного фонду.

Завідувач Червоноградської філії Львівського музею історії релігії Галина Євгенівна Гриник
Завідувач Червоноградської філії Львівського музею історії релігії Галина Євгенівна Гриник

“Ми відзначаємо сорокаріччя від того часу, коли ми почали приймати відвідувачів, але офіційне розпорядження було у 1978 році. Тоді почалося формування нашого музею. У кінці 1989 року нам віддали приміщення пам’ятки архітектури середини 18 ст. палацу Потоцьких і перебування у пам’ятці архітектури вимагало, щоб ми займалися ще й краєзнавством, щоб наш розвиток йшов ще й історичним планом. Музей – це живий організм. Сорок років, як він почав існувати і я хочу сказати, що я надзвичайно задоволена тим станом, який зараз в нас є, талановитим колективом, який в нас є, бо дуже всі підпасувалися один до другого. І основою нашого музею є науковий і реставраційний склад. І працюємо ви у трьох напрямках: історія релігії, краєзнавство і мистецтвознавство. Експонати, які у нас є це Львівська, Рівненська, Тернопільська, Івано-Франківська області. І особливою нашою гордістю є ікони 17-19 ст., але маємо і шедеври 16 ст.”, –  розповіла завідувач філії Галина Євгенівна Гриник.

Відкриття виставки "Всеосяжна сила ікони"
Відкриття виставки “Всеосяжна сила ікони”

Пам’ятки фондової збірки Червоноградської філії  неодноразово експонували в різних містах України: Києві, Трускавці, Дніпропетровську, Севастополі, Львові, Кам’янську, Мелітополі, Луцьку, Острозі. Їх вивчення дає змогу розкривати цікаві сторінки минулого нашого народу, його духовного життя.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.