Його називали “малокультурним і грубим”: як у Львів відбувся перший боксерський поєдинок.

780
Учасники першого боксерського поєдинку: Тадеуш Бух разом зі своїм тренером Ковальським; Тадеущ Бух та Кароль Сонсяда у бійцівських стійках. Nowości Ilustrowane, 1911 рік
Учасники першого боксерського поєдинку: Тадеуш Бух разом зі своїм тренером Ковальським; Тадеущ Бух та Кароль Сонсяда у бійцівських стійках. Nowości Ilustrowane, 1911 рік

Імпровізований боксерський ринг вперше з’явився у Львові наприкінці 1911 року. В одній із найбільших у той час спортивних арен Австро-Угорщини – новозбудованому Палаці спорту на вулиці Зеленій (тепер — спорткомплекс “Динамо”) – відбувався своєрідний “фест”, який проводило місцеве Товариство рухливих ігор. Однією із атракцій цього “прогулянкового концерту”, як називали це дійство, був показовий боксерський поєдинок.

Перші боксери у Львові справили на публіку неабияке враження.

Як писав у листопаді 1911 року краківський тижневик Nowości Illustrowane, у той час бокс уже був надзвичайно популярним видом спорту в Америці, але в Європі він не мав багато прихильників.

Палац спорту на вулиці Зеленій у Львові, tmlikpw-zarzadglowny.pl
Палац спорту на вулиці Зеленій у Львові, tmlikpw-zarzadglowny.pl

Для львів’ян це була абсолютна дивовижа, тож подивитися на поєдинок львівських атлетів Кароля Сонсяди та Тадеуша Буха зібралося багато цікавих. Газета повідомляла, як наші спортсмени познайомилися з боксом.

“Перший з них [Кароль Сонсяда] брав уроки боксу в Парижі в атлетичній гімназії Докера, а пізніше закінчив навчання в Лондоні, де бився з видатними боксерами. Тадеуш Бух теж уже був визнаним бійцем і навчився мистецтву боксу у майстра цього бойового мистецтва пана Романа Ковальського, який приїхав з Мексики”, – розповідали тогочасні газетярі.

Перший поєдинок львівських боксерів тривав 10 раундів по 2 хвилини із хвилинною перервою. Під час двобою Кароль Сансяда дві опинявся на долівці після ударів противника, але щоразу піднімався і продовжував бій. В результаті судді призначили перемогу саме йому: боксер переміг “за очками”, завдавши 101 точний удар, в той час як його суперник Тадеуш Бух – лише 91.

Тижневик Nowości Illustrowane відзначив, що бій був дуже цікавим не таким жорстоким, як це буває в кривавих поєдинках американських боксерів.

“Цей сенсаційний бій, вперше побачений у Львові, був не подібний на жорстокий американський поєдинок, під час якого суперники ламають щелепи, вибивають зуби та смертельно травмують один одного, він продемонстрував зразкові правила майже невідомого в Польщі боксерського спорту”, – писало тогочасне видання.

Другий боксерський поєдинок за участю тих самих атлетів, такий собі матч- реванш повинен був відбутися 14 квітня 1912 року в іншому галицькому місті — Станиславові (тепер — Івано-Франківськ). Арена, на яку мали вийти боксери, була значно скромнішою, провести бій планували у залі товариства “Сокіл” у самому центрі міста.

“До матчу приєднаються ті самі видатні боксери, які боксували у Львові, і для цього вони вже проводять двотижневі тренування. Якщо врахувати, що за подібними дійствами, зазвичай, можна спостерігати лише у найбільших столицях світу, Станиславів, мабуть, повинен пишатися тим, що після Львова став першим містом в Галичині, де відбудеться боксерський поєдинок”, – писала напередодні призначеного поєдинку місцева газета Kurjer Stanislawowski.

Але попри постійну рекламу цей боксерський поєдинок так і не відбувся через низький інтерес старомодної публіки, квитки у достатній кількості продати не вдалося і, як писала та ж газета, зала була пустою.

Чемпіон польської армії з боксу лейтенант Юнош та його тренер Гондов; група львівських боксерів під час тренувань, Nowości Ilustrowane, 1924 рік
Чемпіон польської армії з боксу лейтенант Юнош та його тренер Гондов; група львівських боксерів під час тренувань, Nowości Ilustrowane, 1924 рік

Після Першої світової війни бокс продовжував доволі мляво розвиватися на галицьких теренах. У 1924 році газета Nowości Ilustrowane розповіла про ще нові спроби популяризувати цей вид спорту у Львові, зауваживши, що він, як не на дивно, все ще має мало прихильників у Польщі.

“Найчастіше його називають малокультурним і грубим видом спорту. Навіть якби це було так, бокс має велике значення у фізичному вихованні – він чудово розвиває тулуб і м’язи рук і ніг, вчить спритності та швидкої орієнтації”, – переконували тогочасні газетярі.

Популярним бокс, як і багато інших видів спорту, був передовсім серед військових. Тижневик Nowości Ilustrowane, повідомляючи про його розвиток у Польщі опублікував фото із тренування чемпіона польської армії з боксу лейтенанта Юноша (праворуч) та його наставника (ліворуч) Гондова. Також було опубліковано фото групи неназваних боксерів, які одними з першими здобували прихильників для цього тоді ще зовсім нового виду спорту.

Богдан СКАВРОН

Джерело: БОМОК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.