Сьогодні, в рамках недільної кавової рубрики, разом з нашим хорошим партнером Торговою Маркою Кава Старого Львова, хочу поділитися з вами рецептом японської кавової церемонії.
Довгий час кава в Японії не користувалася популярністю. Втім, коли японці все ж розсмакували ароматний напій, вони вирішили придумати свій метод заварювання і перетворити розпивання кави в пласт культури, як це вже сталося з відомою на весь світ японською чайною церемонією. Так з’явився метод повільного заварювання кави, під час якого можна подумати про життя і відчути момент — пуровер, кава по-японськи або слоу-кава (повільна). У Європі він популярний лише останні 10 років, але в азіатських країнах пуровер використовують з 1908 року. Пуровер не вийде приготувати нашвидкоруч, а отже, варто сповільнити шалений темп життя і виділити час не тільки на приготування, але і на повільну, вдумливу насолоду напоєм.
Що потрібно для “кавової церемонії”?
Для приготування необхідний особливий комплект “інструментів”. Ще одна назва такої кави — Харіо (Hario), за назвою компанії, яка виробляє спеціалізований посуд для пуровера.
Мінімальний набір для приготування слоу-кави містить:
- Чайник-пуровер з довгим, тонким, зігнутим носиком, завдяки якому утворюється необхідний напір води.
- Дріппер — посудину з отвором в нижній частині, лійка зі скла або кераміки. Внутрішня поверхня покрита різьбленням, яке утворює вигнуті жолобки.
- Паперові фільтр-пакети.
- Чашка або кавник, в який буде виливатися вже заварена кава, краще з товстими стінками для збереження температури.
- Бажано також мати нагрівач для води з функцією підтримки температури на одному рівні.
Помел кави повинен бути середнім — можна взяти мелену каву з універсальним ступенем помелу або змолоти зерна вручну, ретельно стежачи за однорідністю. За смаком напій буде нагадувати класичний еспресо, міцність і насиченість можна регулювати, зменшивши або збільшивши порцію меленої кави. Стандартна порція: 2-5 грамів кави на чашку еспресо. Експерти радять використовувати ваги для досягнення ідеального смаку.
Як приготувати каву по-японськи?
- Закип’ятити воду і остудити її до температури 92-96 градусів.
- Помістити фільтр-пакет в дріппер, встановлений на чашку. Змочити фільтр окропом — це допоможе уникнути смаку паперу в напої і розігріє чашку (воду злити).
- Засипати каву в фільтр, налити 50-100 мл гарячої води з чайника і почекати 30 секунд — це необхідно для вивільнення вуглекислого газу. Лити воду потрібно тонкою цівкою в центр, колоподібними рухами, намагаючись не потрапляти на фільтр. Процес вливання води повинен бути спокійним і тривати 2-4 хвилини з 30-секундними паузами після кожної хвилини. Рухи руки повинні бути чіткими, але зап’ясток необхідно розслабити.
Процес приготування слоу-кави схожий на медитацію кавомана. Якщо у вас немає бажання проводити кавову церемонію, а смак пуровера до душі, можна скористатися спеціально пуровер кавоваркою.
Наталка СТУДНЯ