Як зберегти храм під час війни. Поради спеціалістів

422
Церква Успіння Богородиці (1739 р.) у с. Гвізд. Світлину взято з texty.org.ua
Церква Успіння Богородиці (1739 р.) у с. Гвізд. Світлину взято з texty.org.ua

Окупант, який прийшов на нашу землю, не має нічого світого і руйнує все, від роддому до університету чи квартири. Не стали для нього і церкви, костели, синагоги і мечеті. Щоб зменшити потенційну шкоди від ворожих дій, спеціалісти різних галузей зібралися і напрацювали інструкцію.

Публікуємо її для всіх небайдужих і маємо надію що вона ніколи не буде випрубувана на практиці.

Інструкція
з проведення заходів для зменшення ризиків руйнування пам’яток і втрат культурних цінностей під час воєнних дій

  1. Прибрати навколо пам’ятки суху траву, горючі будівельні матеріали та інші предмети, які утруднюють доступ та сприятимуть пожежі.
  2. Забезпечити пам’ятку засобами пожежогасіння: вогнегасниками, водою, піском (для пам’яток в інтер’єрах яких є твори малярства – забезпечити порошковими вогнегасниками). Встановити пожежні щити при вході на територію або в доступному місці.
  3. Звільнити горища від легкозаймистих предметів, перекрити входи на дахи, горища, дзвіниці.
  4. Культурні цінності, що зберігаються на горищах перенести в безпечні місця. Перенесені твори не можуть ускладнювати евакуацію людей з приміщень. Місця зберігання повинні бути оптимально сухими та вентильованими.
  5. Вимкнути електроживлення на вежах, сигнатурках та горищах.
  6. Не використовувати зовнішньої підсвітки архітектурних об’єктів.
  7. Перекрити подачу газу на котли опалювання.
  8. Всі віконні прорізи, по можливості, закрити щитами або бляхою.
  9. Організувати цілодобовий нагляд за пам’яткою, щоб запобігти актам мародерства, вандалізму.
Вогнегасники
Вогнегасники

Фасади:

  1. Найцінніші фасади будівель слід захистити захисним риштуванням: натягнути ажурні сітки типу огорожі, в нижніх частинах – мішки з піском та щити. Кріплення риштування до фасаду виконувати на гладких поверхнях, але не на скульптурному декорі.
  2. Від внутрішньої сторони такої сітки, прикріпленої до риштування можна натягнути негорючу тканину, якщо вона не боїться вологи та продувається.
  3. Особливо цінні елементи – портали, барельєфи на фасадах, якщо це можливо, слід захисти за допомогою обкладання їх мішками з піском.

Кам’яна скульптура:

  1. Кам’яні скульптури слід обмотати тканиною типу «гідробар’єр» (дахові мембрани) або брезентом. За можливості забудувати окремо стоячі скульптури кліткою, звареною із металевих труб або профілю, зі стрімким дашком для захисту від падіння уламків, стінки заповнити металевою сіткою. Клітки закріпити до основи (грунту, мощення), аби вони не були загрозою для об’єкту.

Дерев’яна скульптура:

  1. Дерев’яні скульптури слід обмотати мінеральною ватою (лише у випадку зберігання у сухому місці – інакше відмовитись) і протипожежними покривалами, негорючими тканинами, зав’язати негорючими шнурами або вогнетривкою слюдяною стрічкою.

Вітражі:

  1. Вітражі слід захистити ззовні деревостружковими плитами (OSB-плити) або бляхою із збереженням відстані до вітража. Це можуть бути також набиті на рами дошки, закріплені перед вітражем, але до металевих зовнішніх решіток або віконних гліфів.

    Вітраж "Перенесення мощей св. Миколая Чудотворця" в церкві святого Миколая в селі Відники Пустомитівського району Львівської області
    Вітраж “Перенесення мощей св. Миколая Чудотворця” в церкві святого Миколая в селі Відники Пустомитівського району Львівської області

Іконостаси і вівтарі:

  1. Іконостаси і вівтарі без крайньої необхідності не слід демонтувати, а ретельно закрити мінеральною ватою, вогнетривкими тканинами, обв’язати негорючими шнурами.

Станковий живопис:

  1. Станковий живопис малого формату слід зняти, упакувати тканиною/покривалом, розмістити у безпечному приміщенні, яке вентилюється і не має опалення. Великі полотна (які не підлягають демонтажу) слід закрити мінеральною ватою і вогнетривкими тканинами, обв’язати негорючими шнурами.

Примітка: За можливості звертатися за консультаціями в пам’яткоохоронні органи, реставраторів.

Гарячі телефони для консультацій:

  • +380676755395 – Василь Петрик – начальник управління охорони культурної спадщини Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА;
  • +380677729442 – Андрій Салюк – голова Львівської обласної організації УкрТОПІК
  • +380505887500 – Лілія Онищенко – начальник управління охорони історичного середовища м.Львова
  • +380972619384 – Олег Рішняк – начальник реставраційної майстерні Інституту «Укрзахідпроектреставрація»

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.