Як в Галичині, Буковині і Закарпатті скасували панщину

1167
Селяни при виконанні шляхових ремонтних робіт
Селяни при виконанні шляхових ремонтних робіт

10 лютого 1789 року ерцгерцог Австрії та імператор Священної Римської імперії Йосиф II Габсбурґ видав закон, яким скасував в країні панщину. Документ стосувався і західноукраїнських земель – Галичини, Буковини і Закарпаття.

Життя кріпосних селян намагалася полегшити ще його мати – імператриця Марія Терезія. За її правління селянам обмежили панщину, надали право викуповувати власні наділи та заборонили поміщикам застосовувати до них серйозні тілесні покарання. Зміни вносили поступово, щоб не надто дратувати шляхту та церкву.

Імператор Йосиф ІІ
Імператор Йосиф ІІ

Йосиф II натомість намагався позбутися впливу останніх на політичні справи та державу. Ще 1782 року оголосив про звільнення селян від особистої залежності. У державі встановили 3-денну панщину, що загалом була 156 днів на рік. Селянам дозволили одружуватися без згоди поміщика, переходити на інші земельні наділи, йти на службу, подавати на панів судові скарги. У випадку прийняття рішення на користь пана першою інстанцією, зазвичай залежною від нього, селянин отримав право оскаржувати його в окружної влади чи навіть вищих інстанції. Також поміщикам заборонили збільшувати власні володіння за рахунок селянських наділів.

Шляхті ж передали під управління усі громадські ліси, луки та пасовища. Селяни змушені були брати дозвіл на користування ними. Але поступки не зупинили загального невдоволення та тиску на імператора.

Цісарева Марія-Терезія (1740-1780)
Цісарева Марія-Терезія (1740-1780)

Попри це, за рік він прирівняє до панщини усі додаткові селянські роботи – повинність з ремонту доріг, мостів, будівництва панських будинків, яку називали шарварком, а також сторожування у панському маєтку. Відповідно кожен день таких робіт зараховувався до 156 днів панщини. А до 1788 року мали скласти земельний перепис та визначити панські і селянські землі для оподаткування. Урешті у селянина мало зберігатися до 70% прибутків на власні потреби.

Кульмінацією діяльності імператора стало скасування панщини 1789 року. Але Йосиф II візьме участь у війні з Османською імперією 1787-1791 років. Під час походу підхопить туберкульоз, який посилить лихоманка. Помре 20 лютого 1790 року 48-річним. Особливо важко цю новину сприйме селянство.

Карл VI Габсбург
Карл VI Габсбург

До влади в імперії прийде його молодший брат Леопольд II, який цілковито скасує закон про панщину. Утім, збереже майже всі попередні надбання. Остаточно панщину скасують 1848 року.

20 жовтня 1740 року, по смерті Карла VI Габсбурга, імператрицею Священної Римської імперії у відповідності до “Прагматичної санкції” стала його дочка 23-літня Марія Терезія, правління якої стало одним із найуспішніших в австрійській історії.

Наталка СТУДНЯ

Джерело: Gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.