Як розвивався важкоатлетичний спорт на Львівщині

940
Змагання з дужання і двигання тягарів, організовані спортовим товариством «Україна» у Львові в рухівні «Сокола-Батька» 23–24 березня 1912 р. Зліва направо – 1-й ряд: Степан Гайдучок – суддя змагань, Володимир Криловський – член «Сокола-Батька», Олекса Гарасимів – член «Скали», Паращак – член «Скали», Богдан Гарасимів – член «Скали»; 2-й ряд: голова «Сокола-Батька» Іван Боберський та Казимир Врублевський – судді змагань, Миколаївський – член «Сокола-Батька», Невідомий – член «Скали», Зенон Черевко – член «Сокола-Батька», Іван Маланчук – член «Сянової Чайки», Василь Остапчук – член «Сокола-Батька» і «України». З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів).
Змагання з дужання і двигання тягарів, організовані спортовим товариством «Україна» у Львові в рухівні «Сокола-Батька» 23–24 березня 1912 р. Зліва направо – 1-й ряд: Степан Гайдучок – суддя змагань, Володимир Криловський – член «Сокола-Батька», Олекса Гарасимів – член «Скали», Паращак – член «Скали», Богдан Гарасимів – член «Скали»; 2-й ряд: голова «Сокола-Батька» Іван Боберський та Казимир Врублевський – судді змагань, Миколаївський – член «Сокола-Батька», Невідомий – член «Скали», Зенон Черевко – член «Сокола-Батька», Іван Маланчук – член «Сянової Чайки», Василь Остапчук – член «Сокола-Батька» і «України». З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів).

Становлення важкої атлетики як окремого виду спорту в українському середовищі на Львівщині сягає початку ХХ століття. Про це розповідається у довідковому виданні «Важка атлетика Львівщини (1912–2012)». Книга побачила світ 2014 року у Львові.

Авторами довідника стали викладачі Львівського державного університету фізичної культури (тепер ЛДУФК імені Івана Боберського) доцент кафедри атлетичних видів спорту, заслужений тренер України, суддя міжнародної категорії, заступник голови федерації Львівщини з важкої атлетики, член президії федерації важкої атлетики України Іван Василишин та старший викладач кафедри атлетичних видів спорту, старший тренер команди Львівської області юніорів Володимир Науменко. Вони видали перший в незалежній Україні довідник, в якому зроблена спроба відображення 100-річного шляху розвитку та сучасного стану важкоатлетичного спорту на Львівщині.

Обкладинка книги Івана Василишина та Володимира Науменка «Важка атлетика Львівщини (1912–2012) [Текст]: довідник» (Львів, 2014 р.).
книжка Обкладинка книги Івана Василишина та Володимира Науменка «Важка атлетика Львівщини (1912–2012) [Текст]: довідник» (Львів, 2014 р.).
Довідник складається зі вступу (Від авторів); двадцяти восьми параграфів:

  1. Зародження та розвиток важкої атлетики в Україні і Львівській області;
  2. Важка атлетика на іграх олімпіад;
  3. Міжнародні та національні органи управління розвитком важкої атлетики;
  4. Історія Європейської Федерації важкої атлетики;
  5. Федерація важкої атлетики України;
  6. Федерація важкої атлетики Львівської області;
  7. Старші тренери збірної команди Львівщини;
  8. Заслужені майстри спорту України;
  9. Майстри спорту міжнародного класу СРСР і України;
  10. Заслужені тренери СРСР;
  11. Заслужені тренери УРСР;
  12. Заслужені тренери України;
  13. Важкоатлети Львівщини – науковці, доктори наук, професори;
  14. Кандидати наук, доценти;
  15. Львівські фахівці – судді міжнародної, всесоюзної і національної категорії;
  16. Участь важкоатлетів Львівщини в Олімпійських іграх;
  17. Участь важкоатлетів Львівщини в чемпіонатах світу (дорослі);
  18. Участь важкоатлетів Львівщини в чемпіонатах світу часів незалежної України;
  19. Участь важкоатлетів Львівщини в чемпіонатах світу (юніори);
  20. Участь важкоатлетів Львівщини в чемпіонатах Європи (дорослі);
  21. Участь важкоатлетів Львівщини в чемпіонатах Європи (юніори);
  22. Львівські важкоатлети – чемпіони і призери чемпіонатів СРСР (дорослі);
  23. Львівські важкоатлети – чемпіони і призери чемпіонатів України (дорослі);
  24. Чемпіонати УРСР і незалежної України, в яких брали участь важкоатлети Львівщини (дорослі);
  25. Чемпіонати незалежної України (1992–2012 рр.);
  26. Львівські важкоатлети рекордсмени світу, Європи, СРСР, УРСР і незалежної України;
  27. Видатні спортсмени, судді, науковці, прихильники й організатори важкої атлетики Львівщини;
  28. Львів приймає змагання з важкої атлетики;
  29. переліку умовних позначень.

Джерельною базою дослідження стали протоколи змагань, документи федерацій УРСР, СРСР, важкої атлетики Львівської області України, Львівського державного університету фізичної культури, Управління фізичної культури і спорту Львівської обласної державної адміністрації, спогади ветеранів спорту, приватні архіви В. Драги, Б. Євдокімова, І. Лозовського, В. Олешка, Л. Соколова, Я. Шнеєрсона, І. Яремка тощо. Як відзначають дослідники, у довіднику про деяких осіб немає повних відомостей через те, що архіви часів Другої світової війни та післявоєнного часу збереглися частково. Не зважаючи на це, до наукового обігу залучено чимало неопублікованих та незнаних широкій громадськості документів та фотографій.

У дослідженні поміщено біографії 176 видатних важкоатлетів, тренерів, організаторів і науковців. Біографічна довідка міститься таку інформацію: прізвище, ім’я, по-батькові, дата і місце народження, професія, освіта, сфера спортивної діяльності, досягнення тощо. Понад ¾ біограм супроводжуються відповідними фотографіями. Хронологічні межі дослідження охоплюють 1912–2012 рр.

З огляду на те, що в радянські часи на дослідження багатьох тем було накладено табу, різні аспекти західноукраїнського гімнастично-спортивного руху кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, у тому числі і на Львівщині, тільки нещодавно почали досліджуватися на належному рівні. Тому й не дивно, що автори довідника основну увагу приділили розвитку важкої атлетики після Другої світової війни до наших днів. Через брак документів, Іванові Василишину та Володимиру Науменкові не вдалося обґрунтувати нижню межу дослідження. Вона визначена на основі двох фотографій (с. 34), на яких зафіксовано учасників змагань з дужання та двигання тягарів, проведених спортивним товариством «Україна» 23–24 березня 1912 р. (у книзі вказано лише рік) у Львові в рухівні «Сокола-Батька» на вул. Руській, 20.

Поверховий аналіз преси та документів львівських архівів вказує на те, що витоки важкої атлетики Львівщини слід відносити не до 1912 р., а щонайменше до початку ХХ століття і пов’язано це з діяльністю українського гімнастичного товариства «Сокіл». У виданні згадано чимало прізвищ і населених пунктів. Тому певним недоліком є відсутність іменного та географічного покажчиків.

Загалом авторам вдалося укласти довідник на належному фаховому рівні. Проведене дослідження є вагомим внеском для написання енциклопедії українського спорту, а також має важливе значення для генеалогічних студій. Видання розраховане на викладачів, студентів та широке коло читачів.

Андрій СОВА
історик

Джерела та література:

  1. Василишин І. П., Науменко В. С. Важка атлетика Львівщини (1912–2012) [Текст]: довідник. – Львів: ЛДУФК, 2014. – 168 с.
  2. Сова А. [Рец.:] Василишин І. П., Науменко В. С. Важка атлетика Львівщини (1912–2012): довідник. – Львів: ЛДУФК, 2014. – 168 с. // Генеалогічні записки. – Львів, 2014. – Вип. XІІ (нової серії VІ). – С. 102–103.
  3. Сова А. Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції / Андрій Сова, Ярослав Тимчак; за наук. ред. Євгена Приступи. – Львів: ЛДУФК; Апріорі, 2017. – 232 с.
  4. Сова А. Іван Боберський: суспільно-культурна, військово-політична та освітньо-виховна діяльність: монографія; Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України; Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського; Центр незалежних історичних студій. – Львів, 2019. – 512 с.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.