Як Польща та Україна обмінялись територіями

1630
Радянсько-польський кордон
Радянсько-польський кордон

15 лютого 1951 року Польща та СРСР уклали в Москві угоду про обмін територіями. Під час її реалізації переселили 32 тис. етнічних українців.

Офіційним ініціатором підписання угоди стала Польща. Прагнула отримати дрібні нафтопромисли Нижньо-Устрицького району Дрогобицької області, а УРСР натомість пропонувала територію зі “зручним залізничним сполученням” в Люблінському воєводстві. Насправді ж вигідну ділянку Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну, тому не відкидають, що ініціатива обміну територіями виходила з Кремля.

За угодою, площа кожної з територій мала однаково становити 480 км кв. Вона ж передбачала передачу сторонами без компенсацій усієї нерухомості – заводів, майстерень, електростанцій та мереж, доріг тощо. При цьому різноманітне важливе чи стратегічне обладнання власникам дозволялося вивозити. Також урядові уповноважені мали вирішити справу щодо переселення населення.

Території, які підлягали обміну
Території, які підлягали обміну

До 26 жовтня з колишньої радянської території депортували жителів 41 села – переважно бойків. Їх переселили до сіл Одеської, Миколаївської, Херсонської та Донецької областей, де усім знайшли роботу в колгоспах чи на підприємствах. Польське населення з району Сокаля перевезли до Польщі ще в травні 1951-го.

На колишній польській території СРСР отримав залізничні станції Угнів, Белз, Кристинопіль і Сокаль та ряд навантажувальних пунктів. Уже 6 листопада відкрили пасажирське сполучення Львів-Рава-Руська-Угнів-Белз-Кристинопіль-Сокаль та встановили телефонний зв’язок зі Львовом.

Угода призвела до однієї із найбільших змін кордонів у післявоєнній Європі.

Депортацію населення Західної України провели органи республіканських та союзних МДБ та МВС 21 жовтня 1947-го. Увійшла в історію під назвою “Операція “Захід”. Була спрямована на ліквідацію соціальної бази українського визвольного руху. За добу до Сибіру і Казахстану вивезли 77 808 людей.

Наталка СТУДНЯ

Джерело: Gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.