Як поляки та румуни шукали у Львові вулицю Румунську

1800
Панорама Львова, 1920-1930-ті рр.
Панорама Львова, 1920-1930-ті рр.

90 років тому до керівництва  Львова звертались про найменування однієї з вулиць міста Румунською. Зрештою вона так і не з’явилась. Про це пише “Гал-інфо”

У 20 столітті процес перейменування вулиць у  Львові був доволі активним, зокрема через періодичні зміни державної влади. Адже ще віддавна було усвідомлення того, що назви місцевих локацій є частиною політики пам’яті та національної пропаганди серед громадян.

Мешканці міста, а також окремі організації чи установи, також не залишались осторонь питання найменувань вулиць та неодноразово звертались до керівництва  Львова із офіційними листами з ініціативами про надання конкретних назв різним об’єктам міста. Проте не усі пропозиції завершувались успішною реалізацією.

Наприклад, понад 90 років тому, 6 березня 1934 року, очільник  Львова, або як його тоді називали Ясновельможний Пан Президент королівського столичного міста Львова, отримав лист від Польсько-Румунської Ліги. У ньому голова цієї організації Констянтин Чилінський звертався із проханням про надання одній з нових вулиць міста назви “вулиця Румунська”.

“Цією управою Польсько-Румунська Ліга у  Львові бажає організувати ширшу кампанію сприяння польсько-румунському зближенню серед польського суспільства”, – такою була мета ініціаторів найменування вулиці. Нагадаємо, що у цей період  Львів перебував у складі Польщі.

Лист щодо переіменування вулиці

Своє прохання Управління аргументувало тим, що, по-перше, у  Львові вже є вулиці, які носять назви народів, наприклад Турецька, Татарська, Сербська, Руська. До речі, сьогодні ці вулиці досі мають такі найменування.

А по-друге, майже усі великі міста Румунії мають вулиці під такими назвами, як: Польська вулиця (румунською – strada Polona), або ж Польський ринок (piata Polona). Такі назви є, зокрема, у Бухаресті, Яссах, а також українських Чернівцях, які у той час були у складі Румунії, як частина Північної Буковини.

Зрештою тоді, у 1934 році, Румунська вулиця у  Львові так і не з’явилась. Лише згодом, під час Другої світової війни, таку назву отримала сучасна вулиця Просвіти. Румунською, на честь держави-союзниці Німеччини у війні, вона проіснувала недовго, бо вже у 1944 році вона отримала ім’я англійського науковця Чарльза Дарвіна.

Публікація підготовлена за матеріалами Центрального державного історичного архіву України, місто Львів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.