Як монахи у Львові друкували книги (відео)

2081
Як монахи у Львові друкували книги

Ми продовжуємо розповідати вам про унікальні музеї та безцінні експонати з музеїв Львова і сьогодні науковий співробітник Музею мистецтва давньої української книги, відділу Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Жанна Спірідонова розкаже нам як монахи у Львові друкували книги на прикладі друкарського верстату XVII століття.

Ми знаходимося в інтерєрі друкарні XVII століття. На цих верстатах монахи працювали до 1939 року. Пізніше вони їх сховали в підвалах, але в радянські часи вони були знайдені і було вирішено зробити музей Івана Федорова в Онуфріївському монастирі.

Друкарський верстат XVII століття
Друкарський верстат XVII століття

В нас тут зберігається набірна каса, де власне монахи зберігали шрифти, прес, який використовували, для того щооб спресувати вже готову книгу, або для того, щоб розпрямляти папір. Власне на самому верстаті книжки друкувалися. Працював він таким чином: на себе повертали ручку, і столик відходив трошки вперед, гвинт, який не зберігся, піднімав піан. Піан мав на собі 8 або 10 голочок, на які прикріплювався папір, щоб він не зсувався. Наборщик в спеціальну дерев’яну рамку набирав текст, фарба на шрифти наносилася спеціальним валиком, який обтягнутий телячою шкірою. Підготовлену форму клали під піан. Піан опускався і папір притискався до шрифтів – робився відбиток.

Друкарський верстат XVII століття
Друкарський верстат XVII століття

Пізніше піднімали піан і знімали листочок – обов’язково перечитували віддруковане щоб уникнути помилок. Якщо ж все було добре – з тої форми починали друкувати тираж, стільки разів, скільки хотіли мати книжок. За рік можна було надрукувати близько 1000 примірників. Але збути книгу було дуже важко, бо книга була дуже дорогою, а населення малограмотне і не дуже забезпечене.

Друкарський верстат XVII століття
Друкарський верстат XVII століття

Одним з найвидатніших друкарів Ставропігійського братства був Михайло Сльозка. Є припущення що він працював саме на цих верстатах до того часу, як отримав королівські привілеї і відкрив свою першу приватну друкарню у Львові  на вулиці Сербській, 1 – перший кутовий будинок, де й нього на першому поверсі була друкарня.

 Будинок у Львові  на вулиці Сербській, 1, де на першому поверсі була друкарня Михайла Сльозки
Будинок у Львові на вулиці Сербській, 1, де на першому поверсі була друкарня Михайла Сльозки

Михайло Сльозка створював дуже високу конкуренцію Ставропігійському братству, бо його книжки були дуже гарно оформлені і продавалися навіть краще ніж книжки Ставропігійського братства.

Фото Софія ФОРОСТИНА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.