Виставку “Мирон Кипріян. Життя проведене в театрі” відкриють у Львові

574
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.

В п’ятницю, 16 жовтня 2020 року, о 16:00 у Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) відкривається виставка «Мирон Кипріян. Життя проведене в театрі». Це спільний проєкт НМЛ та Національного театру ім. Марії Заньковецької  і перший захід із низки запланованих подій з нагоди 90-річчя від дня народження художника.

Афіша виставки «Мирон Кипріян. Життя проведене в театрі»
Афіша виставки «Мирон Кипріян. Життя проведене в театрі»

Ретроспективна виставка театральної творчості Кипріяна представить кураторську інсталяцію, фотографії, а також приблизно сотню оригінальних ескізів сценографії та костюмів, виконаних художником для оформлення ним вистав для різних театрів з 1955 по 2015 роки. Окрім цього, подія супроводжуватиметься тематичними лекціями та екскурсіями, про які можна буде дізнатися на сайтах Музею, Театру, а також у соцмережах цих установ.

Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької у Львові.
Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької у Львові.

Дослідниця творчості Кипріяна О. Шпакович характеризує його творчу манеру: «Значною мірою завдяки новаторству М. Кипріяна театр ім. М. Заньковецької стає свого часу одним із кращих театрів колишнього СРСР. В оформлених ним виставах немає ілюстративно-побутового натуралізму, кожна деталь сценографії максимально працює на розкриття сценічного задуму, стає образним символом, ключем у розкритті глибини літературного твору. Кипріян поєднує осмислення національної форми та європейського мистецтва, демонструє віртуозне використання сценічного живопису, один із перших творить дієву сценографію, яка, власне, і стає основою його творчого методу. Окрім того йому притаманна лаконічність, багатозначність чорної коробки сцени, він переосмислює драматургію, знаходячи образну структуру сценічного твору, його образно-метафоричну систему. З допомогою сценічного образу, метафори та символіки художник виявляє глибину та духовну енергію постановки, а вміло втілюючи образно-асоціативні прийоми та підсилюючи домінуючі форми театрального дійства М. Кипріян з легкістю маніпулював сприйняттям глядача, відриваючи його від реальності буття та занурюючи у чарівний світ театру».

Мирон Кипріян
Мирон Кипріян

Біографічна довідка:

Мирон Володимирович Кипріян (27 липня 1930 — 28 листопада 2019) — головний художник театру ім. М. Заньковецької, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, лауреат премії імені В. Клеха (США).

У 1954 році закінчив Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтва), курс Вітольда Манастирського.

З 1949 року влаштовується у художній цех театру опери та балету, працюючи паралельно до навчання у вечірню зміну під керівництвом Ф. Нірода.

1954-1957 — головний художник Львівського обласного театру ляльок.

Від 1957 року –– художник-постановник (а з 1963 року — головний художник) театру імені Марії Заньковецької.  Загалом у його  доробку близько 300 оформлених театральних вистав, 200 з яких – для сцени театру ім. Марії Заньковецької. Окрім того, він був живописцем, музейником та публіцистом, — особою легендарною, відомою своєю екстраординарністю, що проявлялася у широті мистецького мислення зокрема.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.