Вчора, 12 квітня 2016 року, у виставкових залах Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (вул. Листопадового Чину, 7) відкрилася виставка з 17 малярських полотен (2009-2016) самобутнього художника Олександра Канібора.
Боєць «Азову» Олександр Канібор брав участь у боях за звільнення Маріуполя, Мар’їнки, а також Широкіного. А його позивний на війні ― «Художник». Олександр Канібор не лише добре воює, а й малює.
Улюбленим твором Олександра є поема І. Котляревського “Енеїда”. Часто своїх товаришів по зброї він малює як персонажів поеми. Козацька стихія заполонила творчу уяву митця, тому у його роботах вільний дух козацтва є головним мотивом. На полотнах художника в образах козаків ми бачимо його побратимів. У творах О. Канібора відчувається вплив народного мистецтва, зокрема у художньому вирішенні відомої іконографії Козака Мамая.
«Згадувалось мені чомусь із Котляревського, коли Низ з Евріалом, літературні образи, пішли в рутульський стан і знищили там ворогів. Нас з побратимами Майдану такі думки, звичайно, відвідували також..», ― уточнив митець, старший лейтенант полку «Азов» Олександр Канібор.
За два роки війни Олександр виявив себе не тільки як воїн, котрий з перших днів служби брав участь у боях за звільнення Маріуполя та Мар’янки, в Іловайській операції та Широкінському наступі, а й як непересічна творча особистість. Неодноразово згадувався його позивний і в пресі. Саме він і був тим «Художником», який співав разом з харизматичною Мар’яною Садовською в Маріуполі, а ще розмалював 8-метрові ворота урзуфської бази, долучившись до роботи наполегливої Ольги Черьомушкіної, яка розписала Петриківкою їм паркан. Результат їхніх зусиль увійшов до Книги рекордів Гіннесса.
Це той самий «Олександр К.», котрий написав у листопаді 2014 року «Портрет президента Литви Далі Грібаускайте» – прекрасної жінки і рішучого вольового політика, яка ще з часів Майдану послідовно підтримувала Україну. Цей твір полк «Азов» з почуттями поваги і вдячності подарував великій жінці-політику.
Він і є той «Маляр» – персонаж із нового роману «Чорне сонце. Дума про братів азовських» Василя Шкляра… Сьогодні Олександр Канібор продовжує військову службу на Сході. Він уже старший лейтенант полку особливого призначення «Азов», заступник комбата 1 БОП з питань культури. У вільний час малює, вчить мови. Мріє про перемогу України у війні і можливість долучитися до процесів зміцнення держави.
Виставка триватиме у художньо-меморіальному музеї Олени Кульчицької на вул. Листопадового Чину, 7 до 12 травня.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ
Мужній воїн і чудовий художник!