Виставка «Барви батьківщини. Живопис Нурі Планжиєва» відкриється у Львові

463
Ульвіє Аблаєва. Пейзаж с Аю-Дагом (Гурзуф)
Ульвіє Аблаєва. Пейзаж с Аю-Дагом (Гурзуф)

Напередодні 75-ї річниці депортації кримськотатарського народу, а саме 17 травня 2019 року, о 16.00  у Львівському музеї історії релігії (площа Музейна, 1) відкривається виставка «Барви Батьківщини. Живопис Нурі Планжиєва». Куратор виставки – старший науковий співробітник Ульвіє Аблаєва.  

Нурі Планжиєв народився 1938 року у Буюк-Ламбат (з 1945 року – Малий Маяк, селище на Південному березі Криму). 1941 року батько, Планжиєв Шабан Асан Огли, пішов на фронт. З двох років Нурі Планжиєва виховувала рідна тітка по лінії батька.  У шестирічному віці хлопця разом з бабусею, дідусем і тіткою депортували до Узбекистану. Мати-росіянка повернула своє дівоче прізвище, змінила імена рідних сестри й брата Нурі Планжиєва та залишилась у Криму.

Ульвіє Аблаєва. Зимовий пейзаж з фазаном
Ульвіє Аблаєва. Зимовий пейзаж з фазаном

В Узбекистані Нурі Планжиєва чекала важка праця телемайстра, будівельника, робітника на місцевих заводах. Але дитяча мрія малювати не полишала його жодної хвилини.

1969 року Нурі Планжиєв повертається до Криму. Стосунки з рідною матір’ю не налагоджуються. 1979-го переїжджає до Мелітополя. І саме в цьому місті здійснюється дитяча мрія Нурі Планжиєва. Він малює, виставляє свої роботи.

На виставці у Львівському музеї історії релігії «Барви Батьківщини. Живопис Нурі Планжиєва» презентують 37 робіт художника. Серед них: «Зимовий пейзаж з фазаном», «Околиці Буюк-Ламбату», «Пейзаж з Аю-Дагом (Гурзуф)», інші.

Ульвіє Аблаєва. Околиці Буюк-Ламбата
Ульвіє Аблаєва. Околиці Буюк-Ламбата

Усі картини Нурі Планжиєва – своєрідний ідеалізований образ кримської прекрасної природи: райські птахи і квіти, пейзажі, в яких певною мірою проявляється яскрава індивідуальність художника.  У його роботах прослідковується туга за Батьківщиною, за рідним краєм.

Ульвіє Аблаєва викладала живопис у Кримському інженерно-педагогічному університеті, працювала у Кримському історичному музеї «Ларішес» на посаді завідувача етнографічного відділу. З 2014 року живе у Львові. Працювала в Історико-краєзнавчому музеї м. Винник, тепер – у Львівському музеї історії релігії. Досліджує тематику ісламу.

Олена МАЛЮГА
науковий співробітник ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.