Винна історія з гарним минулим і … невідомим майбутнім

2687
Винна історія з гарним минулим і ... невідомим майбутнім

Історія виноробства в Україні налічує щонайменше 4.5 тисячі років, а цілком ймовірно і значно більше. На берегах Дністра виноробством займались вже тоді коли про французьке виноградарство ще ніхто й не чув, а до виникнення Римської імперії залишалось близько тисячі років. Племена фракійців, що проживали на початку 2 тисячоліття до нашої ери на берегах Дністра вже володіли культурою вирощування винограду  та виготовлення вина.

Збір винограду в Заліщиках у міжвоєнний період
Збір винограду в Заліщиках у міжвоєнний період

І виноград цей, що важливо не був завезений римлянами або греками, як у Франції чи Німеччині. Він був місцевим і не диким а окультуреним. Чому є безліч археологічних та історичних доказів. Ба більше, ще до фракійців трипільці вміли виготовляти вино а вони, як відомо жили між 5 та 3 тисячоліттям до н.е. на території сучасної України.

Так ми не грузини, історія виноробства яких налічує близько 8 тисяч років. Але ми можемо стверджувати, що коли предки сучасних німців чи французів бігали всім селом з палицями щоб упіймати кабана на вечерю, наші предки вже пили вино в побілених хатах. Що дуже важливо. Бо де є виноградник там є культура, там нема місця для варварства.

Чавлять вино чи виноградний сік в Заліщиках,1938 рік.
Чавлять вино чи виноградний сік в Заліщиках,1938 рік.

Площа українських виноградників в 4000 разів більша ніж шведських і всього в 7 разів менша ніж французьких.  У вікінгів гектарів 30, так так 30га. В нас же близько 120000 гектарів.

Звернімо увагу хоча б на назву міста Винники чи сусідньої з містечком німецької колонії Вайнберґен (Винні гори), що вже натякає нам на певну історичну та культурну традицію вирощування винограду в цих краях.

Герб міста Винники
Герб міста Винники

Як відомо до столу Короля Лева Даниловича вже подавали вино, яке було зроблене з винограду, що ріс навколо Львова. Дружиною його була угорська принцеса Констанція, тому можемо припустити, що вона долучилась до культури виноробства в околицях Львова.

З плином часу Львів зростав як культурний та політичний центр, а з ним і його виноградники. Так виноградники росли на схилах Високого Замку, на Личакові, Кульпаркові і перш за все у Винниках.

У 1785 році біля Винників була закладені німецька колонія Вайнберґен, що в перекладі означає Винні гори.  Німці-колоністи, осівши біля Львова почали займатись виноградарством. Першочергово вирощували сорт винограду – Рислінг Рейнський, привезений ними ж з їхньої батьківщини.

Ріслінг Рейнський
Ріслінг Рейнський

Загалом німці-колоністи, першочергово саксонці, значно посприяли розвитку виноградарства та виноробства в Україні. Такі відомі центри виноробства як Берегово (Берегсас), Заліщики, Камянець-Подільський, мали цілі німецькі квартали. Зокрема до Камянця-Подільського на початку 19 століття було переселено 42  родини саксонських німців, для розвитку виноградарства в регіоні. Що вже говорити про Галичину, яку німці почали колонізовувати ще з 1773 року.

У Львові і його околицях виготовляли вино не тільки з іноземних сортів винограду. Слід віддати шану і корінним (автохтонним) сортам винограду, які були традиційними для цього регіону. Так сорт винограду Дублянський (похідне від назви міста Дубляни) є місцевим сортом vitis vinifera. І цілком можливо вино з нього пили ще королі Русі. Ба більше, вина з цього сорту винограду набувають все більшої популярності та займають призові місця на тематичних конкурсах.

Вино з винограду сорту "Дублянський"
Вино з винограду сорту “Дублянський”

Перемістившись дещо на південний схід, у сусіднє з Галичиною Поділля, можна зустріти ще більше розмаїття місцевих сортів винограду. Тільки в одному Заліщицькому району, у міжвоєнний період, було описано АЖ сім автохтонних сортів винограду з яких робили вино.  Один з цих сортів називається Кам’янець (похідне від Кам’янець-Подільський). Славиться цей сорт тим, що з нього можна виготовляти як сухі так і десертні вина, і він майже не чутливий до морозів та хвороб.  Крім того особливістю цього сорту є вразливість до благородної гнилі, що дає змогу виготовляти вина в токайському стилі.

Сорт винограду Кам'янець. Фото Максим Середа.
Сорт винограду Кам’янець. Фото Максим Середа.

Перемістившись по  Дністру ще південніше в район Могилів-Подільського, можемо зустріти  ще декілька місцевих сортів винограду. І хоч ці сорти вважаються традиційно Молдовськими, немає жодного сумніву в тому, що вони росли по обох берегах Дністра а не тільки на його молдовському правобережжі.

Ще один Подільський автохтон. Фото Максим Середа.
Ще один Подільський автохтон. Фото Максим Середа.

Українські виноробські традиції старі як світ. І хоч ці традиції та технології  пережили безліч періодів занепаду, як то турецька панування на Поділлі та й інших регіонах України чи то Радянську добу, коли в середин 80-х було знищено унікальні виноградники. Зараз традиції виноробства відновлюються. Укранське виноробство та виноградарство не дилячись на складні соціальні реалії крокує семимильними кроками кріз терни до зірок. Виникають нові виноробні, які використовують новітні технології  та виготовляють унікальні вина в Україні і відновлюють давні традиції предків та створюють нові.

Ніщо не спинить іде час якої настав, так от час українського вина настав!

Максим СЕРЕДА

Використані джерела:

  1. Виноградарство і виноробство : міжвідомчий тематичний науковий збірник; присвячений 160-річчю від дня народження В.Є.Таїрова / НААН, ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова». – Одеса : ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», 2019. – Вип. 56. – 146 с.
  2. Байцар А. Історія винниківських німців// Винниківський вісник. — № 398-399. — грудень 2011.
  3. https://photo-lviv.in.ua/pro-vlada-drakulu-ta-vynohradnyky-lvova/

1 коментар

  1. Дякую за статтю, дуже цікавий матеріал!
    В Україні дуже мало автохтонних сортів винограду, тому ваша інформація мене дуже зінтригувала.
    Чи могли б ви вказати джерела, де описано сім аборигенних сортів винограду в Заліщицькому р-ні? Де саме можна знайти описаний виноград?
    За літературою, що наведена у бібліографії (56 видання інст. Таїрова), я такої інформації не знайшов. Там лише є гіпотеза про локальне походження місцевих молдавських сортів, та вона не підкріплена ампелографічними даними, – лише археологічними знахідками інструменту й скам’янілих відбитків листка.
    Щодо сорту Дублянський, – даних аналізу ДНК нема, але за стійкістю до хвороб він значно відрізняється від класичних сортів. Скоріше за все це гібрид.

    Буду дуже вдячний за відповідь.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.