Виявив героїзм і самопожертву, або як Бандері посмертно дали Героя України

597
Степан Бандера
Степан Бандера.

Президент Віктор Ющенко 22 січня 2010-го присвоїв звання Героя України провідникові Організації українських націоналістів Степану Бандері. Вручив Орден Держави посмертно.

Це було після президентських виборів, які виграв Віктор Янукович. Найвищої відзнаки удостоєний “за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву в боротьбі за незалежну Українську державу”. Відзнаку отримав онук провідника – також Степан Бандера.

Пластуни Юліан Гошовський і Степан Бандера. 1924 р. З фондів Музею родини Бандерів у Стрию.
Пластуни Юліан Гошовський і Степан Бандера. 1924 р. З фондів Музею родини Бандерів у Стрию.

Степан Бандера народився 1 січня 1909-го у селі Старий Угринів на Івано-Франківщині. 1928-го переїхав у Львів. Навчався у Високій політехнічній школі – зараз “Львівська політехніка”. 1932-го Степан Бандера приєднався до визвольного руху України. Виконував обов’язки крайового провідника Організації українських націоналістів. 1933-го повноцінно зайняв цей пост та очолив ОУН Західної України.

Під керівництвом Бандери ОУН здійснили 3 найгучніші політичні вбивства в своїй історії. Ліквідували Олексія Майлова, агента НКВД і секретаря посольства СРСР у Львові.

Степан Бандера
Степан Бандера

1934-го Бандеру заарештувала польська поліція і засудили до довічного ув’язнення. 1939-го охорона і адміністрація в’язниці, в якій відбував термін голова ОУН, втекли через критичну ситуацію на фронті. Степан Бандера разом з іншими в’язнями вийшов на свободу.

Степана Бандеру обрали головою Проводу ОУН. Після проголошення Акту відновлення Української держави, його схопили нацисти й ув’язнили в концтаборі “Заксенгавзен”. Там він був до 1944-го. А 15 жовтня 1959-го в Мюнхені Бандеру вбив агент радянського КГБ Богдан Сташинський. Вбивця після гучного процесу у ФРН був засуджений до 8 років позбавлення волі за вбивство.

Бандера з дітьми. Зліва направо: Микола Климишин, Леся, Андрій і Степан Бандера
Бандера з дітьми. Зліва направо: Микола Климишин, Леся, Андрій і Степан Бандера

2 квітня 2010-го Донецький окружний адміністративний суд визнав протиправним і таким, що підлягає скасуванню, указ президента Віктора Ющенка про присвоєння Бандері звання Героя України. Таке рішення пояснили тим, що звання Героя може бути присвоєно лише громадянину України. Бандера помер до створення Української держави.

Наталка РАДИКОВА

Джерело: Gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.