„Вигнанці“ — коли світ розділений надвоє

287

Людське життя крізь призму чи не найбільшого розпачу — вигнання з рідного дому, мабуть найправдивіше розкриває духовну сутність кожного. „Вигнанці“ — виставка, яку вчора, 6 жовтня 2017 року, презентували в Музеї етнографії та народного промислу у Львові, акумулює увагу довкола двох народів — українців і кримських татар.

Фрагменти експозиції “Вигнанці”, Етнографічний музей

Депортації, виселення, переселення, вигнання — те, що переживала наша нація 70 років тому, коли приблизно півмільйона українців вигнали з рідних земель під час акції „Вісла“. Майже в той самий час 200 тисяч кримських татар насильно депортували, вихолощуючи все найцінніше, що мав цей народ.

І тепер, в час, коли цивілізований світ кричить про толерантність, важливість кожної людини — війна на Донбасі та окупація Криму знову змусила тисячі людей залишати рідні землі, беручи зі собою лише найцінніше.

 

Експозиція розміщена в п’яти залах, які мають власну історію та наповнення. Вишивки, світлини, церковний інвентар і навіть музичні інструменти — свідчення страшного пережиття і глибини духовного життя тих людей.

Кожне з вигнань має свої живі історії. Організатори виставки впродовж півтора року записати сотню інтерв’ю, на яких і базується експозиція. Вони радять оглядати „Вигнанці“ декілька разів, щоб осмислити переживання, зрозуміти трагедію наших земляків.

Емоційно прожити цю історію, перепустити її через свою душу можна буде до 3 грудня 2017 року щодня, окрім понеділка.

Наталія ПАВЛИШИН

Довідка:

Організатори: ЛМГО «Асоціація музеїв і галерей» та Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України

Партнери проекту: ЛОО Всеукраїнського товариства «Лемківщина», Львівське регіональне суспільно-культурне товариство «Надсяння», Львівське обласне суспільно-культурне товариство «Любачівщина», Львівське обласне суспільно-культурне товариство «Холмщина».

Проект відбувається за підтримки Львівської міської ради та Львівської обласної державної адміністрації.

1 коментар

  1. Ну і знов: операція “Вісла” і півмільйона українців. А на відкритті виставки коректно говорили. Чи не варто хоч трохи розрізняти поняття?

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.