„Вигнанці“ — коли світ розділений надвоє

463

Людське життя крізь призму чи не найбільшого розпачу — вигнання з рідного дому, мабуть найправдивіше розкриває духовну сутність кожного. „Вигнанці“ — виставка, яку вчора, 6 жовтня 2017 року, презентували в Музеї етнографії та народного промислу у Львові, акумулює увагу довкола двох народів — українців і кримських татар.

Фрагменти експозиції “Вигнанці”, Етнографічний музей

Депортації, виселення, переселення, вигнання — те, що переживала наша нація 70 років тому, коли приблизно півмільйона українців вигнали з рідних земель під час акції „Вісла“. Майже в той самий час 200 тисяч кримських татар насильно депортували, вихолощуючи все найцінніше, що мав цей народ.

І тепер, в час, коли цивілізований світ кричить про толерантність, важливість кожної людини — війна на Донбасі та окупація Криму знову змусила тисячі людей залишати рідні землі, беручи зі собою лише найцінніше.

 

Експозиція розміщена в п’яти залах, які мають власну історію та наповнення. Вишивки, світлини, церковний інвентар і навіть музичні інструменти — свідчення страшного пережиття і глибини духовного життя тих людей.

Кожне з вигнань має свої живі історії. Організатори виставки впродовж півтора року записати сотню інтерв’ю, на яких і базується експозиція. Вони радять оглядати „Вигнанці“ декілька разів, щоб осмислити переживання, зрозуміти трагедію наших земляків.

Емоційно прожити цю історію, перепустити її через свою душу можна буде до 3 грудня 2017 року щодня, окрім понеділка.

Наталія ПАВЛИШИН

Довідка:

Організатори: ЛМГО «Асоціація музеїв і галерей» та Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України

Партнери проекту: ЛОО Всеукраїнського товариства «Лемківщина», Львівське регіональне суспільно-культурне товариство «Надсяння», Львівське обласне суспільно-культурне товариство «Любачівщина», Львівське обласне суспільно-культурне товариство «Холмщина».

Проект відбувається за підтримки Львівської міської ради та Львівської обласної державної адміністрації.

1 коментар

  1. Ну і знов: операція “Вісла” і півмільйона українців. А на відкритті виставки коректно говорили. Чи не варто хоч трохи розрізняти поняття?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.