Людське життя крізь призму чи не найбільшого розпачу — вигнання з рідного дому, мабуть найправдивіше розкриває духовну сутність кожного. „Вигнанці“ — виставка, яку вчора, 6 жовтня 2017 року, презентували в Музеї етнографії та народного промислу у Львові, акумулює увагу довкола двох народів — українців і кримських татар.
Депортації, виселення, переселення, вигнання — те, що переживала наша нація 70 років тому, коли приблизно півмільйона українців вигнали з рідних земель під час акції „Вісла“. Майже в той самий час 200 тисяч кримських татар насильно депортували, вихолощуючи все найцінніше, що мав цей народ.
І тепер, в час, коли цивілізований світ кричить про толерантність, важливість кожної людини — війна на Донбасі та окупація Криму знову змусила тисячі людей залишати рідні землі, беручи зі собою лише найцінніше.
Експозиція розміщена в п’яти залах, які мають власну історію та наповнення. Вишивки, світлини, церковний інвентар і навіть музичні інструменти — свідчення страшного пережиття і глибини духовного життя тих людей.
Кожне з вигнань має свої живі історії. Організатори виставки впродовж півтора року записати сотню інтерв’ю, на яких і базується експозиція. Вони радять оглядати „Вигнанці“ декілька разів, щоб осмислити переживання, зрозуміти трагедію наших земляків.
Емоційно прожити цю історію, перепустити її через свою душу можна буде до 3 грудня 2017 року щодня, окрім понеділка.
Наталія ПАВЛИШИН
Довідка:
Організатори: ЛМГО «Асоціація музеїв і галерей» та Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України
Партнери проекту: ЛОО Всеукраїнського товариства «Лемківщина», Львівське регіональне суспільно-культурне товариство «Надсяння», Львівське обласне суспільно-культурне товариство «Любачівщина», Львівське обласне суспільно-культурне товариство «Холмщина».
Проект відбувається за підтримки Львівської міської ради та Львівської обласної державної адміністрації.
Ну і знов: операція “Вісла” і півмільйона українців. А на відкритті виставки коректно говорили. Чи не варто хоч трохи розрізняти поняття?