Вулиця імені Софії Ковалевської у сучасному Шевченківському районі Львова з’явилась більш ніж сторіччя тому, у 1910 році. Її запланували як продовження давньої вулиці Пястів (нині-Лобачевського), згідно первісних планів вона мала виходити на вулицю Святого Мартіна (сучасна вулиця Жовківська). Невдовзі після утворення, 1913 року, вулиця отримала назву на честь магнатської родини Любомирських, які володіли фабрикою машин, що прилягала до парної сторони вулиці.
Власне й грунти, якими пролягла нова вулиця, належали князям Любомирським, звісно, вони хотіли бачити “свою” вулицю ошатною та забудованою гарними комфортними будівлями.
Забудована з непарного боку житловими будинками, зараз вкрита асфальтом, нинішня вулиця Софії Ковалевської має довжину лише 90 метрів, і є однією з найкоротших вуличок у місті Львові.
Планувалося також відгалуження в сторону вулиці Панянської (зараз вулиця Заводська). Але цей проект не був реалізований. І зараз вулиця упирається в тильну браму Львівського радіоремонтного заводу, споруди якого тягнуться вздовж непарної сторони вулиці за кількома деревами. У 1910 році тут була фабрика машин і ливарня князя Андрія Любомирського, продукцію якої й досі можна зустріти на вулицях міста у вигляді люків. У 1916 році це підприємство називалося Цісарсько-королівська привілейована фабрика машин “Зєлєнєвський і спільники”.
Вуличку було забудовано чиншовими (прибутковими) кам’яницями. На більшості з них залишились відбитки епохи… Наприклад, триповерхова будівля під №3 була зведена у 1914 році у стилістиці раціональної постсецесії з характерним для нього декором. Будинок зберіг деякі риси недовершеності, зокрема просту дерев’яну браму, на відміну від сусідніх кам’яниць. Очевидно, на перешкоді став початок I Світової війни чи іпотечна заборгованість власників, бо вже в 1916 році власником дому стає Іпотечний банк.
У роки нацистської окупації Львова, між 1943-1944, назву змінили на вулицю Зєлєнєвського, вшановуючи одного з наступних власників тутешньої фабрики машин.
Після II Світової війни, 1946 року, вулицю перейменували на честь математика та письменниці Софії Ковалевської (1850-1891) – першої жінки – члена Російської академії наук. Народжена у Москві Софія Ковалевська походила з українського шляхетського роду Корвин-Круковських.
Євгеній ІПАТОВ
Використані джерела:
http://www.lvivcenter.org/ , http://www.pohlyad.com/