Вулиця, що з’явилась раніше за Львів. Історія у десяти зображеннях

7484
Вулиця, що з'явилась раніше за Львів. Історія у десяти зображеннях
Вулиця, що з'явилась раніше за Львів. Історія у десяти зображеннях

Нинішня вулиця Богдана Хмельницького найстаріша у Львові – їй стільки ж років, скільки й самому місту. Вперше вона згадується ще у далекому XI сторіччі, як частина стратегічно важливого Волинського шляху – торгівельної артерії, що сполучала західні уділи Київької Русі (згодом Галицько-Волинського князівства) із державами Центрально-Східної та Західної Європи.

Одне з найраніших зображень вулиці Жовківської (нині Б.Хмельницького) - по центру - синагога "Темпль", праворуч - церква Св. Миколая. Фото Юзефа Едера бл. 1860-х років
Одне з найраніших зображень вулиці Жовківської (нині Б.Хмельницького) – по центру – синагога “Темпль”, праворуч – церква Св. Миколая. Фото Юзефа Едера бл. 1860-х років

Із включенням Галичини до складу Австрійської монархії, у др. пол. XVIII сторіччя, вулиця стала називатися Жовківською, оскільки за містом вона переходила у шлях, який пролягав до Жовкви. У 1936 році її перейменували іменем коронного гетьмана Станіслава Жолкевського, полководця XVII ст. Сучасна назва, на честь великого українського державного діяча, гетьмана, дипломата і полководця – з’явилась у грудні 1944 року.

Площа Краківська, праворуч - початки вулиці Жовківської - нинішня - Хмельницького. Поштівка поч. XX сторіччя
Площа Краківська, праворуч – початки вулиці Жовківської – нинішня – Хмельницького. Поштівка поч. XX сторіччя

За кілька десятків метрів від початку вулиці знаходиться невелика площа. Вона існувала ще в давньоруському Львові, була його торговим і політичним центром, тут вирував базар, вирішувалися питання життя міста. Від середини XIX сторіччя і до 1941 року тут знаходилась синагога прогресистів – Темпль. Сучасна назва площі — Старий Ринок.

Початок нинішньої вулиці Хмельницького (по ходу трамвая) на фото 1915 року
Початок нинішньої вулиці Хмельницького (по ходу трамваю) на фото 1915 року

Вулиця Жовківська віддавна була промисловим районом міста. Ще за часів засновника міста – Данила Галицького, на ній мешкало чимало ремісників, зокрема вірмен. У середньовічному Львові вона входила до складу Краківського передмістя, населеного переважно біднотою…

Найдавніший збережений храм Львова - церква Святого Миколая. Фото до 1914 року
Найдавніший збережений храм Львова – церква Святого Миколая. Фото до 1914 року

Соціальний склад населення майже не змінився…  Більшість підприємств знаходилася саме в північній частині міста. Не останню роль при цьому відігравала наявність дешевої робочої сили. Ці квартали, як і по вулиці Замарстинівській, були населені виключно робітничим людом…

Вулиця Жовківська, праворуч - монастир ОО Василіан та храм Святого Онуфрія. Фото поч. XX ст.
Вулиця Жовківська, праворуч – монастир О.О Василіан та храм Святого Онуфрія. Фото поч. XX ст.

З княжих часів ця дільниця, зокрема й давня вулиця Жовківська, мали величезний відсоток єврейського населення, яке завжди було важливою культурно-економічною складовою життя Львова аж до страшних років II Світової війни…

Вулиця Хмельницького на перетині із нинішньою вулицею Гайдамацькою. Фото поч. XX ст.
Вулиця Хмельницького на перетині із нинішньою вулицею Гайдамацькою. Фото поч. XX ст.

Одні з найдавніших храмів Львова знаходяться саме на давньому Волинському шляху – княжа церква Святого Миколая (XIII ст.), монастир та храм Святого Онуфрія (XIII-XV ст.), церква Параскеви Пятниці (XIII -XVII ст.)

Церква Параскеви Пятниці XVII сторіччя. Фото др.пол. XIX ст.
Церква Параскеви Пятниці XIII -XVII сторіччя. Фото др.пол. XIX ст.

Монастир Святого Онуфрія — місце поховання друкаря Івана Федорова. Могила першодрукаря спочатку знаходилася на подвір’ї, а у XVIII сторіччі надгробок був перенесений до церкви.

Давній будинок вокзалу станції Підзамче. Поштівка поч. XX ст.
Давній будинок вокзалу станції Підзамче. Поштівка поч. XX ст.

Також на дільниці, та вулиці зокрема, відомою є станція Підзамче. Гілка до Бродів та Російської імперії відома з липня 1869 року. Історія нинішньої споруди станції, проекту Рибіцького, розпочинається 1909 року…

Вид на Жовківську дорогу від фабрики Бачевських (праворуч). Фото 1905 року
Вид на Жовківську дорогу від фабрики Бачевських (праворуч). Фото 1905 року

На межі XIX-XX сторіч гучного успіху здобуває фабрика Бачевських, заснована 1782 року, фабрика горілок та лікерів, із головними потужностями поблизу Жовківської рогачки (нині-“Алмазінструмент”), стає постачальником цісарсько-королівського двору.

Вид на вулицю Жовківську у міжвоєнний період
Вид на вулицю Жовківську у міжвоєнний період

В наші дні вулиця – складова частина північного промислового району міста. Вигляд її значно змінився… Заасфальтована проїзна частина, виросли нові будинки… Як і раніше, вулиця залишається важливою транспортною артерією – через неї здійснюється зв’язок і з Волинню, і з Києвом, і з закордоном…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.