Вулиця Модеста Менцинського, або де знаходився “львівський Бердичів”

3026
Вулиця Модеста Менцинського, або де знаходився "львівський Бердичів"
Вулиця Модеста Менцинського, або де знаходився "львівський Бердичів"

Відносно невелика, міжквартальна вулиця названа на честь Модеста Менцинського (1875-1935), видатного співака, який закінчив 1899 року Греко-католицьку духовну семінарію у Львові та теологічний факультет Львівського університету. Однак обрав інше покликання. Після навчання у Львівській та Франкфуртській консерваторіях став всесвітньовідомим оперним співаком. Проте, перші звістки про цю вуличку, яка чотири рази змінювала назву, сягають середини XV сторіччя…

Вулиця Модеста Менцинського. Фото 2015 року
Вулиця Модеста Менцинського. Фото 2015 року

На цій давній дільниці стояла колись дерев’яна церква Благовіщення Господнього. Про храм, що знаходився на місці нинішніх будинків № 5 і 7, вперше згадується в документах 1453 року. При церкві існувала парафіяльна школа, однак 1802 року храм було розібрано.

Затоплена вулиця Коллонтая (нині Менцинського). Фото 1914 року
Затоплена вулиця Коллонтая (нині Менцинського). Фото 1914 року

Давня вулиця Бригідська – від її напрямку до в’язниці Бригідки на вулиці Городоцькій, сформувалась у першій половині XIX сторіччя. Саме в ті часи вона була забудована двох та трьохповерховими чиншовими кам’яницями. Деякі з них в основному зберегли свій тодішній вигляд до наших днів. Зокрема, будинки під номерами 1, 3, 5, 7, в яких, незважаючи на пізніші перебудови, помітні риси популярного тоді класицизму та бідермаєра.

Внутрішня забудова у дворі на вулиці Менцинського - знаменитий "Львівський Бердичів". Фото 2015 року
Внутрішня забудова у дворі на вулиці Менцинського – знаменитий “Львівський Бердичів”. Фото 2015 року

У 1895 році вулиця отримала назву на честь публіциста Гуго Коллонтая (1750-1812), який походив із містечка Великі Дедеркали на Кременеччині і був одним із творців польської Конституції 3 травня 1791 року.

Вуличка Коллонтая в роки німецької окупації Львова. Фото 1941-1944 років
Вуличка Коллонтая в роки німецької окупації Львова. Фото 1941-1944 років

До II Cвітової війни вулиця Коллонтая була важливим єврейським осередком у місті, центром львівського кравецтва. Тут налічувалося до двадцяти кравецьких майстерень… Серед них найвідомішим було Товариство з обмеженою відповідальністю “Поступ”. Прославилась вулиця й у батярському фольклорі – мабуть кожному львів’янину відомі рядки з довоєнного шлягеру -“На вулиці Коллонтая била баба поліцая…”

Фрагмент ранньої забудови вулиці Менцинського. Фото 2015 року
Фрагмент ранньої забудови вулиці Менцинського. Фото 2015 року

У великому спільному подвір’ї кам’яниць № 5, 7, 9 можна побачити довгу двоповерхову будівлю, у якій у ХІХ сторіччі був великий торговий пасаж єврейських кам’яниць, який називали – “львівський Бердичів”. Також давню площу Смольки (нині-генерала Григоренка) та вулицю сполучив торговий пасаж Грюнерів, тепер неіснуючий, він також мав велике подвір’я, де містилися численні склади та гуртовні, переважно єврейські…

Будівля на вулиці Менцинського, 1. Фото 1950 року
Будівля на вулиці Менцинського, 1. Фото 1950 року

Цікавою кам’яницею є оригінальна споруда на вулиці Менцинського, 8, її було збудовано у 1912-1914 роках за проектом Юзефа Пйонтковського з архітектурно-будівельної фірми Едмунда Жиховича у стилі постсецесійного класицизму. Крім торгових закладів, тут була також єврейська торгівельна гімназія. Зараз у кам’яниці розташовано Львівський інститут економіки і туризму.

Фасад давньої єврейської торгівельної гімназії, зараз - Львівський інститут економіки і туризму. Фото 2015 року
Фасад давньої єврейської торгівельної гімназії, зараз – Львівський інститут економіки і туризму. Фото 2015 року

За радянських часів вулицю назвали іменем чекіста В’ячеслава Менжинського (1874-1934), наступника Фелікса Дзержинського.  Під час першої хвилі перейменувань часів незалежної України вулицю назвали на честь видатного українського оперного співака Модеста Менцинського.

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

http://www.lvivcenter.org/ , Гриць Совків , http://pohlyad.com/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.