Водонапірна вежа на Кульпаркові

4222
Водонапірна вежа на Кульпаркові
Водонапірна вежа на Кульпаркові

Скільки пам’ятаю власний інтерес до старого Львова, його багатої архітектурної спадщини, завжди вабили мене пам’ятки до яких не водять туристичні групи,  які не включають до списків на реставрацію,  пам’ятки, що немов завмерли у часі і чекають на його вирок …

Водонапірна вежа на території психіатричної лікарні на вул. Кульпарківська, безсумнівно, одна з таких пам’яток. Цього року вона відсвяткує 110 років.

Будівництво вежі на Кульпаркові, 1905 рік.
Будівництво вежі на Кульпаркові, 1905 рік.

Водночас, завжди дивувала готовність архітекторів “з іменем”  братись за розробку і втілення подібних проектів.

Альфред Захаревич – талановитий львівський інженер, архітектор, підприємець – нащадок славетного будівничого Львова Юліана Захаревича. Автор проектів і виконавець багатьох вілл і будинків Львова, член бюро по облаштуванню головного вокзалу, творець Торгово – Промислової палати на вул. Академічна, мегасучасної, як на поч. XX ст., пекарні “Меркурій” на вул. Городоцька  …- перелічувати можна дуже довго.

Саме він – Альфред Захаревич – береться 1905 року за будівництво скромної водонапірної вежі на підміському селі Кульпаркові. Можливо, йому було цікаво попрактикуватись із залізобетонними стропами, що є в основі конструкції вежі, фірма Захаревича – Сосновського успішно використовувала цей елемент у проектах вже на поч. XX століття.

Вежа на Кульпаркові - сучасний вигляд - ліворуч, і початковий варіант, до реконструкції 1930 року.
Вежа на Кульпаркові – сучасний вигляд – ліворуч, і початковий варіант, до реконструкції 1930 року.

У 20 – ті на поч. 30 – х років XX ст. , в ході оновлення інфраструктури психіатричної лікарні на Кульпаркові, вежу було реконструйовано, передусім ії переробили на двохрезервуарну, було додано додаткові залізобетонні опори і сходи,  укріплено фундамент.

Вежа після реконструкції, фото поч. 30 - х рр. XX ст.
Вежа після реконструкції, фото поч. 30 – х рр. XX ст.

Паралельно, 1930 року, збудовано власний водогін із забором води в селі Малковичі, що за Сокільниками. Тільки у 1960 році, рішенням міськради, цей водогін приєднано до міської системи водопостачання.

На мою думку, подібні пам’ятки у Львові є незаслужено забуті, але ж вони і є основою для вивчення малознаної і цікавої сторінки історії міста – Львова промислового, індустріального. Гадаю про це варто пам’ятати.

Купол вежі, фото наших днів.
Купол вежі, фото наших днів.

Використані джерела :

С. Іванов-Костецький.Обєкти промислово-комунальної архітектури і програма їх реабілітації., explorer.lviv.ua , Найцікавіші у Львові зразки промислової архітектури , Обласна психіатрична лікарня на вул. Кульпарківська, 95

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.