Вісім оригінальних фасадів львівських будинків

5281
Вісім оригінальних фасадів львівських будинків

Йдучи вулицями міста, варто піднімати голову і звертати увагу на будинки, адже часом можна побачити незвичні, помпезні, старовинні фасади кам’яниць.

Леви на будинку радіоцентру

Збудований у 1912—1914 роках за проектом Адольфа Піллера і Романа Фельпеля, як прибутковий будинок на замовлення купців Кароля Чуджака і Людвіка Штадтмюллера. Будинок поєднує риси Юґендстилю (німецького різновиду модерну) та стилізовані романсько-готичні елементи. Скульптури лицарів, що підтримують еркери, та барельєф із левом над потрійним порталом виконані у 1912—1913 роках львівським скульптором Станіславом-Ришардом Пліхалем.

вул. Князя Романа, 6
вул. Князя Романа, 6

Спочатку кам’яниця призначалася для житлових потреб, однак вже у 1920-х її пристосували для банку «Польської землі». А 1929 р. тут влаштували львівську студію «Польського радіо». Радіоцентр працює тут донині. Тепер це Львівське державне обласне радіо та Львівський обласний радіотелевізійний передавальний центр.

Адреса: вул. Князя Романа, 6

Помпезний будинок Ландау

Цю помпезну кам’яницю у необароковому стилі збудували для банкіра Едварда Ландау у 1909 році. Задля зведення цього будинку довелося зруйнувати старішу, пристойну триповерхову, збудовану у 1888 році. Проект будинку Ландау розробив львівський архітектор Володимир Підгородецький, його авторству також належить палац Дідущицьких на вул. Лисенка, проекти реконструкції готелю «Жорж» та синагоги Бет Гамідраш.

вул. Дорошенка, 19
вул. Дорошенка, 19

Головна прикраса будинку – це шість скульптур, встановлених на карнизі над 3-м поверхом. Скульптури символізують «Війну», «Мир», «Науку», «Мистецтво», «Працю» і «Торгівлю». Їх авторство належить Петру Війтовичу, відомому українському скульптору, автору надзвичайно виразних і динамічних фігур на фронтоні Опери. А найвеличнішим з творів П.Войтовича є скульптурна композиція «Розп’яття», розміщена на головному фасаді костелу Ольги та Єлизавети.

Адреса: вул. Дорошенка, 19

Дракон з Дому Легенд
вул. Староєврейська, 48
вул. Староєврейська, 48

На фасаді ресторації «Дім Легенд» причаївся дракон та розмістився маленький львівський трамвайчик. Щодня о 21:00 за львівським часом (о 21:24 за київським) тут починається шоу – їде трамвай та оживає дракон і дмухає полум’ям.

Адреса: вул. Староєврейська, 48

Чорна кам’яниця

Кам’яниця є однією з найвідоміших архітектурних пам’яток Львова. Будівля є зразком житлової архітектури пізнього ренесансу.

Площа Ринок, 4
Площа Ринок, 4

Будівля за час свого існування мала декілька поширених назв: «Київська кам’яниця», тому що належала киянину Андрієві, «Кам’яниця Лоренцовича», бо Ян Юліан Лоренцович відкрив тут одну з перших у Львові аптек; назва «Кам’яниця Докторовська» походить від доктора Мартина Никанора Анчевського. Дотепер вживається назва «Чорна кам’яниця», яку пам’ятка отримала у ХІХ ст., коли її фасад, кладений у ХVІ ст. з тесаного каменю пісковику, потемнів від пилу та сажі.

Адреса: Площа Ринок, 4

Будинок пір року
вул. Вірменська, 23
вул. Вірменська, 23

Фасад будинку на Вірменській, 23 має скульптурний декор, через який його з 70-х років ХІХ століття називають будинком «Пір року». Це витвір українського скульптора Гавриїла Красуцького. Коринфські пілястри підпирають фриз, де зображені лелеки, маски вітрів з чотирьох сторін світу а також усі зодіакальні знаки. Рельєфи алегорично зображають чотири пори року і римського бога Сатурна. Алегорії весни, літа, осені й зими відтворюють діяльність землеробів протягом року. Кожна пора року оздоблена написом латинською мовою, взятим із творів давньоримського поета Вергілія. Це єдина у Львові пам’ятка архітектури, де втілена тема життя і побуту селян.

Адреса: вул. Вірменська, 23

Будинок із шоколадними ваннами
вул. Сербська, 3
вул. Сербська, 3

В історичних документах кам’яниця на місці сучасного будинку № 3 на вул. Сербській вперше згадується в середині XVI ст. Із XVII ст. за нею закріпилася назва «Кам’яниця Петровичівська», що походить від прізвища власника – міщанина вірменського походження. На той час це була тривіконна чиншова кам’яниця, побудована на дуже вузькій ділянці.

Зараз у будинку розміщується шоколадня і фасад прикрашено декоративними різнокольоровими ваннами.

Адреса: вул. Сербська, 3

Каплиця боїмів
площа Катедральна, 1
площа Катедральна, 1

Каплиця збудована у 1609–1615 роках над фамільним гробівцем родини Боїмів. Найнасиченішим декоративними елементами є головний, західний бік каплиці. Відомо, що скульптурну декорацію західного фасаду створено на другому етапі будівництва каплиці у 1611–1615 роках. Її автором вважають майстра з Вроцлава Гануша Шольца. Західний фасад розчленовано шістьома колонами по горизонталі і двома карнизами по вертикалі. Декоративні рельєфи західного фасаду розташовані у трьох ярусах.

Адреса: площа Катедральна, 1

Атланти Будинку вчених

Будинок вчених — колишнє шляхетське казино (до 1939), збудоване фірмою «Фельнер і Гельмер» у 1897–1898 роках за проектом віденських архітекторів Фердинанда Фельнера і Германа Гельмера. Скульптурне оздоблення фасадів виконали австрійські скульптори Теодор Фрідль і Райнольд Велькель за моделлю Рудольфа Вейра.  Імпозантний вигляд фасадів будинку витримано у стилі псевдо бароко (необароко).

вул. Листопадового чину, 6
вул. Листопадового чину, 6

Весь другий ярус фасаду займає простора лоджія, схована рядом високих півциркульних арок і бароковою балюстрадою. Балкони, встановлені над арками проїздів, спираються на монументальні фігури атлантів, виконані з цинку. Будинок оздоблено численними кам’яними та ліпними прикрасами (путті, вазони, гірлянди, маскарони).

Адреса: вул. Листопадового чину, 6

Наталія Бойченко
Джерела: lviv.travelhaidamac.org.uawww.pohlyad.comwww.lvivcenter.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.