Йдучи вулицями міста, варто піднімати голову і звертати увагу на будинки, адже часом можна побачити незвичні, помпезні, старовинні фасади кам’яниць.
Леви на будинку радіоцентру
Збудований у 1912—1914 роках за проектом Адольфа Піллера і Романа Фельпеля, як прибутковий будинок на замовлення купців Кароля Чуджака і Людвіка Штадтмюллера. Будинок поєднує риси Юґендстилю (німецького різновиду модерну) та стилізовані романсько-готичні елементи. Скульптури лицарів, що підтримують еркери, та барельєф із левом над потрійним порталом виконані у 1912—1913 роках львівським скульптором Станіславом-Ришардом Пліхалем.
Спочатку кам’яниця призначалася для житлових потреб, однак вже у 1920-х її пристосували для банку «Польської землі». А 1929 р. тут влаштували львівську студію «Польського радіо». Радіоцентр працює тут донині. Тепер це Львівське державне обласне радіо та Львівський обласний радіотелевізійний передавальний центр.
Адреса: вул. Князя Романа, 6
Помпезний будинок Ландау
Цю помпезну кам’яницю у необароковому стилі збудували для банкіра Едварда Ландау у 1909 році. Задля зведення цього будинку довелося зруйнувати старішу, пристойну триповерхову, збудовану у 1888 році. Проект будинку Ландау розробив львівський архітектор Володимир Підгородецький, його авторству також належить палац Дідущицьких на вул. Лисенка, проекти реконструкції готелю «Жорж» та синагоги Бет Гамідраш.
Головна прикраса будинку – це шість скульптур, встановлених на карнизі над 3-м поверхом. Скульптури символізують «Війну», «Мир», «Науку», «Мистецтво», «Працю» і «Торгівлю». Їх авторство належить Петру Війтовичу, відомому українському скульптору, автору надзвичайно виразних і динамічних фігур на фронтоні Опери. А найвеличнішим з творів П.Войтовича є скульптурна композиція «Розп’яття», розміщена на головному фасаді костелу Ольги та Єлизавети.
Адреса: вул. Дорошенка, 19
Дракон з Дому Легенд
На фасаді ресторації «Дім Легенд» причаївся дракон та розмістився маленький львівський трамвайчик. Щодня о 21:00 за львівським часом (о 21:24 за київським) тут починається шоу – їде трамвай та оживає дракон і дмухає полум’ям.
Адреса: вул. Староєврейська, 48
Чорна кам’яниця
Кам’яниця є однією з найвідоміших архітектурних пам’яток Львова. Будівля є зразком житлової архітектури пізнього ренесансу.
Будівля за час свого існування мала декілька поширених назв: «Київська кам’яниця», тому що належала киянину Андрієві, «Кам’яниця Лоренцовича», бо Ян Юліан Лоренцович відкрив тут одну з перших у Львові аптек; назва «Кам’яниця Докторовська» походить від доктора Мартина Никанора Анчевського. Дотепер вживається назва «Чорна кам’яниця», яку пам’ятка отримала у ХІХ ст., коли її фасад, кладений у ХVІ ст. з тесаного каменю пісковику, потемнів від пилу та сажі.
Адреса: Площа Ринок, 4
Будинок пір року
Фасад будинку на Вірменській, 23 має скульптурний декор, через який його з 70-х років ХІХ століття називають будинком «Пір року». Це витвір українського скульптора Гавриїла Красуцького. Коринфські пілястри підпирають фриз, де зображені лелеки, маски вітрів з чотирьох сторін світу а також усі зодіакальні знаки. Рельєфи алегорично зображають чотири пори року і римського бога Сатурна. Алегорії весни, літа, осені й зими відтворюють діяльність землеробів протягом року. Кожна пора року оздоблена написом латинською мовою, взятим із творів давньоримського поета Вергілія. Це єдина у Львові пам’ятка архітектури, де втілена тема життя і побуту селян.
Адреса: вул. Вірменська, 23
Будинок із шоколадними ваннами
В історичних документах кам’яниця на місці сучасного будинку № 3 на вул. Сербській вперше згадується в середині XVI ст. Із XVII ст. за нею закріпилася назва «Кам’яниця Петровичівська», що походить від прізвища власника – міщанина вірменського походження. На той час це була тривіконна чиншова кам’яниця, побудована на дуже вузькій ділянці.
Зараз у будинку розміщується шоколадня і фасад прикрашено декоративними різнокольоровими ваннами.
Адреса: вул. Сербська, 3
Каплиця боїмів
Каплиця збудована у 1609–1615 роках над фамільним гробівцем родини Боїмів. Найнасиченішим декоративними елементами є головний, західний бік каплиці. Відомо, що скульптурну декорацію західного фасаду створено на другому етапі будівництва каплиці у 1611–1615 роках. Її автором вважають майстра з Вроцлава Гануша Шольца. Західний фасад розчленовано шістьома колонами по горизонталі і двома карнизами по вертикалі. Декоративні рельєфи західного фасаду розташовані у трьох ярусах.
Адреса: площа Катедральна, 1
Атланти Будинку вчених
Будинок вчених — колишнє шляхетське казино (до 1939), збудоване фірмою «Фельнер і Гельмер» у 1897–1898 роках за проектом віденських архітекторів Фердинанда Фельнера і Германа Гельмера. Скульптурне оздоблення фасадів виконали австрійські скульптори Теодор Фрідль і Райнольд Велькель за моделлю Рудольфа Вейра. Імпозантний вигляд фасадів будинку витримано у стилі псевдо бароко (необароко).
Весь другий ярус фасаду займає простора лоджія, схована рядом високих півциркульних арок і бароковою балюстрадою. Балкони, встановлені над арками проїздів, спираються на монументальні фігури атлантів, виконані з цинку. Будинок оздоблено численними кам’яними та ліпними прикрасами (путті, вазони, гірлянди, маскарони).
Адреса: вул. Листопадового чину, 6
Наталія Бойченко
Джерела: lviv.travel, haidamac.org.ua, www.pohlyad.com, www.lvivcenter.org