Вілла Еміля Дуніковського. Невідомий Львів

6903
Вілла Еміля Дуніковського. Невідомий Львів

Нинішнє покоління львів’ян, почувши про Національний музей імені митрополита Андрея Шептицького, одразу згадає помпезну споруду колишнього художньо – промислового музею на пр – ті Свободи … Все вірно, безцінна збірка митрополита перевезена туди, у розформований музей Леніна, вже у новітні часи, після 1991 року …

Але, від початку, далекого 1911 року, з митрополичих палат святоюрського храму колекція переїздить до однієї з найрозкішніших вілл Львова …

Вілла Е. Дуніковського на нин. вул. Драгоманова, 42, сучасне фото
Вілла Е. Дуніковського на нин. вул. Драгоманова, 42, сучасне фото

В другій пол. XIX століття вулиця Мохнацького ( нині Драгоманова ) являла собою мальовничу, зелену стежину, що спускалась із гори Вроновських, де височіла міська цитадель, до самого центру Львова, старої споруди університету та вулиці Академічної … З кінця позаминулого століття вулицю починають активно забудовувати.

Вілла професора Дуніковського, фото поч. XX ст.
Вілла професора Дуніковського, фото поч. XX ст.

Саме у цей час, у 1897 – 1898 рр., на вулиці Мохнацького, за проектом архітектора Владислава Рауша на замовлення професора Львівського університету Еміля Дуніковського ( 1855-1924 рр. ), геолога, географа та мандрівника, споруджується розкішна вілла – палац.

Фрагмент вілли на Драгоманова, 42, сучасне фото
Фрагмент вілли на Драгоманова, 42, сучасне фото

Вілла виконано у необароковій стилістиці, популярній в ті роки – споруду щедро оздоблено маскаронами, скульптурами богів та херувимів, декором з грифонів, левів, мушль … Перший погляд на палац створює напрочуд торжественний і піднесений настрій. Разом з тим таке розмаїття зовнішньої оздоби не викликає почуття надмірності, помпезності чи просто несмаку …

Вілла Дуніковського, фото 1932 року
Вілла Дуніковського, фото 1932 року

Від поч. XX ст. для безцінної збірки творів давнього українського мистецтва, яка доволі швидко поповнювалася новими надходженнями, митрополит А. Шептицький займався пошуками нового приміщення … У 1911 році митрополит купує віллу в професора Дуніковського.

Фрагмент вілли - музею на вул. Драгоманова, сучасне фото
Фрагмент вілли – музею на вул. Драгоманова, сучасне фото

В ті роки ще складно було уявити, що цьму еклектичному палацу судилося стати символом, мабуть найпотужнішим  осередком української культури на теренах Західної України. Національний Музей урочисто відкрито 13 грудня 1913 р., його багаторічним хоронителем був Іларіон Свєнціцький.

Колишня вілла Дуніковського, фото 1964 року
Колишня вілла Дуніковського, фото 1964 року

У повоєнні роки, від 1944 р. музей мав назву Музею українського мистецтва, серед його збірок – колекція українського мистецтва XIV – XVIII століть, зокрема велика збірка іконопису, мистецтва ХІХ – ХХ століть …

Указом президента України від грудня 2005 року, Науково – мистецькій фундації митрополита Андрея Шептицького у Львові надано статус Національного, віднині це – Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького.

Фото Софія ФОРОСТИНА

Використані джерела :

http://zbruc.eu/ , http://haidamac.org.ua/ , http://www.lvivcenter.org/

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.