Не забувати про те, що в країні війна, і десь хтось відвойовує наші права і свободу, закликає проект вуличної галереї «Вірші з війни». Львівські стіни прикрашають віршами бійців АТО, а також символічними малюнками.
Один з таких малюнків на вулиці Бенедиктовича завершили Христина Колоша і Олександр Сівецький – художники з Бурштина. Христина, зокрема, навчалася в італійському Мілані, малює більше ілюстрації, Олександр – реалістичні графіті, однак у спільній роботі у них виходять гармонійні зображення. З попередніх їхніх цікавих графіті – величезний настінний малюнок на Івано-Франківському будинку.
Малюнок не обрамлений поезіями, але, як зазначила Христина, зображена молода дівчина в українській вишиванці, символізує Україну, маки – символ пам’яті за загиблими на війні. Водночас яскравість кольорів, лелеки, сонце – певний заклик до миру, до віри, що все налагодиться і Україна розквітне.
Поруч з малюнком дівчини-України – ще декілька попередньо майстерно виконаних зображень іншими художниками. Всі вони здійснені на волонтерських засадах, тобто абсолютно безкоштовно, майстрам надаються тільки матеріали, якими вони малюють, сама робота є благодійною. Ночували, зокрема Христина та Олександр, в організатора вуличної галереї, учасника громадського об’єднання «Граніт», Андрія Мочурада.
Власне Андрій Мочурад розповів для «Фотографій старого Львова», що ідея розпису стін віршами з’явилася в нього ще в 2013 році. Будучи в Австрії, помітив вірші на стінах в м. Райдені, тоді ж захотілося, щоб такі вірші були написані і українською мовою. Однак дуже довго не вдавалося знайти коштів для реалізації, після початку війни і участі Андрія в АТО, ідея перевтілилася в бажання появи не просто звичайних віршів, а віршів про війну так як багато людей на Сході писали вірші. «Ми не пишемо на стінах про каву чи про якісь ванільні речі, пишемо про війну, деякі з віршів написані воїнами, яких вже немає в живих» – зазначає Андрій. Втілення даної ідеї розпочалося, коли вдалось знайти трохи коштів, частину коштів довелось позичати. Відсотків 20 фінансування Андрій з іншими організаторами здобули через перемогу в конкурсі молодіжних проектів, решта йде з власних кишень та допомоги друзів-бізнесменів. Наразі стіна з цією тематикою розмальована ще на вулиці Устияновича, розпочато роботу на вулиці Під Дубом, в планах є вулиця Зелена, Русових, площа Різні, а також спальні райони міста. Окрім розмальовування стін, організація займається фактично їх реставрацією, над проектом працює близько 30-ти людей.
Щодо малюнків на Бенедиктовича, Андрій розповідає, що текст «Війна – це варварство, коли нападають на мирного сусіда і священний обов’язок, коли захищають свою країну» виконаний каліграфічно як арт-об’єкт. Прочитати його з першого разу не всім вдається, однак якщо добре придивитися, текст є цілком читабельним і схвалений самими учасниками АТО.
Основна тематика останньої виконаної роботи за словами Андрія – «Повертайтесь живими додому». Ідея малюнку належала художникам Христині та Олександру, була спільно обговорена з «Гранітом», трохи видозмінена і узгоджена.
Загалом весь посил зображень такого плану – не забувати, що в країні війна, донести до людей відчуття воїнів хоча би через мистецький спосіб.
Тетяна ЖЕРНОВА