Минулого тижня на сайті Фотографії Старого Львова була подана розвідка про печатки (сфрагістичні пам’ятки) Карпатського Лещетарського Клубу (КЛК) у Львові та його осередків у Галичині. Сьогодні увазі читача представлено відзнаки і нагороди цієї спортивної організації.
У своїй діяльності КЛК широко використовував різні відзнаки та нагороди. Перші відзнаки КЛК з’явилися після затвердження організаційної емблеми. Відзнаки, на яких було поміщено емблему організації, більшого розміру носилися на лещетарській шапці, а меншого зі шпилькою на верхньому одязі. Використання відзнак було прописано у відповідних статутах КЛК. Так, у статуті, виданому 1935 р. у Львові у 9-му параграфі зазначалося: «Звичайні члени Т-ва мають право: […] е) носити членську відзнаку Т[оварист]ва».
Перша відзнака КЛК, розміром 13х13 мм, виготовлена з металу жовтого кольору із застосуванням емалі, повністю відповідала зображенню організаційної емблеми. Різниця була лише у колористиці. ЇЇ краї, абревіатура КЛК, дві лижі та дві палки були жовтого кольору, три вершини – білого, решта площі над ними – синього. З незначними відмінностями (кріплення на штифті) цю відзнаку перевидано у 1994 р. з нагоди 70-річчя клубу у США та 2004 р. з нагоди 80-річчя клубу у Львові. Тираж 2004 р. становив 500 примірників. Примірники цих відзнак зберігаються у приватних колекціях Степана Гайдучка, Ореста Дубиняка, Юрія Купчинського, Степана Пахолка, Олени Паньків, Івана Яремка, Андрія Сови.
У 1934 р. КЛК випустив подібну відзнаку. Різниця від попередньої була лише в розмірах та матеріалі виготовлення. Розмір становив 23х23 мм, а матеріал – метал жовтого кольору без емалі. На думку краєзнавця-фалериста Степана Пахолка ця відзнака побачила світ у 1934 р. з нагоди 10-ліття існування КЛК та посвячення лещетарської домівки (бази) у Славську (тепер село Сколівського р-ну Львівської обл.). Вона мала на звороті кріплення у вигляді цвяшка. Використовувалася як пам’ятний знак, який кріпився, як правило, на древках прапорів. Один примірник цієї відзнаки зберігається у приватній колекції Степана Гайдучка.
У 1935 р. КЛК випустив ще одну відзнаку. Вона зберігається у фондах Львівського історичного музею та у приватному архіві Степана Гайдучка. Відзнака розміром 24,5х22 мм виготовлена з металу жовтого кольору. Має вигляд шестикутника у якому на тлі гір зображено постать лещетаря (лижника) під час їзди, під лещетарем напис «КЛК». На звороті відзнаки містилася закрутка діаметром 24 мм. На ній напис: «І. Кузьмич. Львів. ч.___» (число – порядковий номер члена КЛК).
Упродовж 1920-их рр. – 1939 рр. КЛК масово застосовував для нагородження своїх членів різноманітні медалі, відзнаки, жетони, гравіруючи на зворотах написи українською мовою. Серед них на увагу заслуговують нагорода для жінок за перше місце з лещетарських змагань на 9 кілометрів, які відбулися 15 лютого 1930 р. на Погулянці у Львові, нагорода для жінок за перше місце з лещетарських змагань у 1930-их рр. та ін.
Ці та інші фалеристичні пам’ятки гімнастично-спортивних організацій Галичини потребують більш ґрунтовного пошуку та наукового опрацювання. Адже крім оригінальних відзнак, КЛК, як багато українських спортивних товариств того часу, часто використовував заготовки на яких гравірувалися відповідні написи: дата та місце проведення змагань, призове місце, рід змагань, прізвище та ім’я переможців змагань і т. д.
Цікавим фактом є й те, що в радянський час, у 1973 р. та 1974 р. було виготовлено синьо-жовті відзнаки для лижників, які тренувалися та змагалися у Славському. В основі композиції відзнак використано емблему КЛК. Абревіатуру «КЛК» було замінено відповідно написами російською мовою «СЛАВСКО-73» та «СЛАВСКО-74».
У наступній публікації читайте про гімн Карпатського Лещетарського Клубу.
Андрій СОВА
історик
Джерела та література:
- Альманах Карпатського Лещетарського Клюбу. 1924–1984 / Упорядкувала Ольга Кузьмович. – Львів–Мюнхен–Нью-Йорк: Видавництво Карпатського Лещетарського Клюбу Нью-Йорк, 1989. – 240 с.
- Круковський О., Пахолко С. Українська фалеристика (із фондів Львівського історичного музею). – Львів: Апріорі, 2011. – 120 с.
- Карпатський Лещетарський Клуб: національний досвід спортивної традиції. Листівка / Авт.: Сова А. О., Тимчак Я. В., Яремко І. Я.; літ. ред. М. Пономаренко; оформл. Б. Ляльки. – Львів: ЛДУФК, 2015. – Вип. – 2 с.
- Сова А. Символіка Карпатського Лещетарського Клубу // Записки Наукового товариства імені Шевченка. – Львів, 2015. – Т. CCLХVІII: Праці Комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін. – С. 457–466.
- Сова А. Іван Боберський: суспільно-культурна, військово-політична та освітньо-виховна діяльність: монографія; Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України; Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського; Центр незалежних історичних студій. – Львів, 2019. – 512с.
- Сова А. Початки Карпатського Лещетарського Клубу у Львові. URL: https://photo-lviv.in.ua/pochatky-karpatskoho-leshchetarskoho-klubu-u-lvovi/ (дата звернення: 21.01.2021).
- Сова А. Символіка Карпатського Лещетарського Клубу: емблема та логотип. URL: https://photo-lviv.in.ua/symvolika-karpatskoho-leshchetarskoho-klubu-emblema-ta-lohotyp/ (дата звернення: 28.01.2022).
- Сова А. Символіка Карпатського Лещетарського Клубу: печатки. URL: https://photo-lviv.in.ua/symvolika-karpatskoho-leshchetarskoho-klubu-pechatky (дата звернення: 4.02.2022).
Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків, Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у книзі, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: andrijsova@yahoo.com; sovaandrij1980@gmail.com