Відійшла у вічність українська співачка Марія Байко

5583
Марія Байко
Марія Байко

Сьогодні, на 90-му році життя відійшла у вічність народна артистка України, лауреат національної премії України імені Тараса Шевченка, професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка МАРІЯ ЯКІВНА БАЙКО. Про це повідомив її син мистецтвознавець Володимир Одрехівський.

Її лірико-колоратурне сопрано захоплювало ніжністю, теплотою тембру, витонченістю у передачі найменших музичних нюансів. “Це настільки глибока внутрішня музикальність, що слухання Марії Байко є для нас символом самої музики” – (С. Павлишин). Інтерпретація солоспівів Марії Байко та обробок українських народних пісень Д. Січинського, О.  і Н. Нижанківських, С. Людкевича, А. Кос-Анатольського, М. Колесси, Є. Козака, Б. Фільц, М. Скорика стала еталоном вокального виконавства.

Марія Яківна Байко народилася 2 березня 1931 р. в с. Яблониця біля міста Сянок Краківського воєводства, що на Лемківщині. У великій селянській сім’ї Магдалини та Якова зростало п’ять дочок – Зеновія, Даниїла, Марія, Ніна, Ірина, – яких батьки навчили любити рідну землю і лемківську пісню. Але недовго довелося сестрам милуватися мальовничою природою Лемківщини. Як і багато тисяч українців Лемківщини, Холмщини, Надсяння, їх вислали з рідних місць в ході сумнозвісної операції “Вісла”. У 1945 р. родина оселяється в м. Буську, що на Львівщині, де сестри закінчують середню школу. У 1947-1952 рр. Марія разом із старшою сестрою Даниїлою (згодом і Ніна) навчаються на відділі бандури у Львівському музично-педагогічному училищі.

Марія Байко
Марія Байко

У 1953-1958 рр. Марія Байко вчиться у Львівській національній консерваторії ім. М. Лисенка в класі видатної співачки і педагога Одарки Карлівни Бандрівської (племінниці й учениці славетної Соломії Крушельницької), а також паралельно навчається на відділі бандури в класі професора Василя Герасименка. В класі О. Бандрівської проходили уроки вокального ансамблю і двох інших сестер – Даниїли та Ніни. Саме О. Бандрівська відчула, наскільки природно зливаються їхні голоси в ансамблі; завдяки Одарці Карлівні Марія, Ніна і Даниїла Байко сформувалися як творча одиниця – тріо сестер Байко. Під керівництвом талановитого педагога ще студентками сестри стали популярними співачками не лише в Україні, але й за її межами.

У 1957 р. тріо брало участь у VІ Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Москві. За чудове виконання українських народних пісень Марію, Ніну і Даниїлу Байко було нагороджено золотою медаллю і Дипломом І ступеня. Згодом були успішні гастролі в Чехословаччину, Німеччину, Бельгію, Канаду, де сестри гідно репрезентували українську пісню. У 1969 р. сестрам Байко присвоєно звання “Заслужені артистки УРСР”.

Знамените вокальне тріо сестер Байко: Даниїла, Марія та Ніна.
Знамените вокальне тріо сестер Байко: Даниїла, Марія та Ніна.

Сімдесяті роки були надзвичайно плідними для тріо сестер Байко і, зокрема, для Марії, яка почала активно виступати із сольними концертами. За великі заслуги на ниві музичного мистецтва, багаторічну активну виконавську діяльність Марія, Ніна і Даниїла Байко були нагороджені Державною премією ім. Т. Г. Шевченка (1976 р.) і удостоєні звання народних артисток України (1979 р.).

Марія Байко від 1959 р. поєднувала виконавську діяльність з педагогічною та науковою. Вона – професор (з 1985 р.) кафедри сольного співу Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка (колись – Львівська національна консерваторія ім. М. Лисенка). Її випускники є окрасою оперних та концертних сцен України і світу. Серед них – народна артистка України Лідія Кондрашевська, солістка Большого театру Росії Галина Чорноба.

Українські народні пісні та романси українських авторів у виконанні Марії Байко записані на платівки та компакт-диски.

Професор М. Байко працювала також як упорядник нотних збірників, зокрема, “Співають сестри Байко” (К., 1972), “Українські народні пісні з репертуару Марії Байко”, підготувала до друку монументальний збірник лемківських пісень.

Творчість Марії Байко – це ціла епоха. Її голосом захоплювалося і буде захоплюватися не одне покоління шанувальників української пісні. Своїм талантом, натхненною працею видатна співачка вписала золоту сторінку у розвиток українського вокального мистецтва.

Чин похорону Марії Байко відбудеться 20 листопада о 10:00 у храмі св. Михаїла (вул. Винниченка, 22). Поховання на Личаківському кладовищі о 11:30.

Роксоляна МИСЬКО-ПАСІЧНИК
старший науковий співробітник Музично-меморіального музею С. Крушельницької у Львові

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.