І від укусу “Комара” стає смішно, або що робило будні львів’ян 100 років тому?

1591
І від укусу “Комара” стає смішно, або що робило будні львів’ян 100 років тому?

Від укусів комарів буває не тільки боляче, але й смішно. Принаймні, про це мабуть могли би розказати жителі Львова міжвоєнного періоду, які регулярно читали сатирично-гумористичний журнал Комар. Дописувачі та творці видання кусали своїх читачів кожного тижня, але ці взагалі не скаржились. Сьогодні трупики таких Комарів можна знайти у фондах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка. І хто знає, можливо їхні укуси чимось можуть сподобатися навіть сучасним читачам. Давайте перевіримо.

Фрагмент титульної сторінки журналу "Комар". Фото Є. Гулюка
Фрагмент титульної сторінки журналу “Комар”. Фото Є. Гулюка

“Комар кусає кожного тижня, під неділю” – таким записом розпочинається кожне видання гумористичного журналу “Комар”. Цей проект існував впродовж 1933 – 1939 років у Львові. Видавав його концерн “Українська преса”, який очолював Іван Тиктор. Над номерами працювали Лев Чубатий, Едвард Козак, Іван Гірний, Іван Керницький і ін.

Фрагмент титульної сторінки за 8 січня 1939 року. Фото Є. Гулюка
Фрагмент титульної сторінки за 8 січня 1939 року. Фото Є. Гулюка

Пропонуємо зараз відкрити номер за 8 січня 1939 року і оцінити, що писали для читачів, які люблять гумор та карикатури.

Ілюстрація у "Комарі" до "еспанської анекдоти". Фото Є. Гулюка
Ілюстрація у “Комарі” до “еспанської анекдоти”. Фото Є. Гулюка

Еспанська анекдота. Дон Жуан полюбив лиху й зарозумілу дівчину. Вона сказала до нього: – Якщо хочеш, щоб я вийшла за тебе замуж, віддай мені своє серце назавжди. Дон Жуан відповів: – Моє серце є твоєю власністю. – Віддай мені свій розум. – У мене вже нема розуму від тієї пори, коли я стрінувся з тобою. Я нерозумний. – Віддай мені свою честь. Дон Жуан поблід. – Хай буде по твоєму. Візьми собі мою честь. Дівчина сказала: Тепер я дотримаю обітниці і вийду за тебе замуж. Тоді Дон Жуан відповів: – це неможливе. Ти забрала все, що було мною. Мене вже нема. Я – ніщо, а ніщо не може бути твоїм мужем. І відійшов.

Передрук карикатури у журналі "Комар". Фото Є. Гулюка
Передрук карикатури у журналі “Комар”. Фото Є. Гулюка

Думки. 1. Причина, чому позичених книжок часто не віддається, лежить у тому, що легше є задержати самі книжки, ніж їх зміст. 2. Коли б люди мали менші шлунки, тоді мали би більше серця. 3. Журналісти подібні до дітей: люблять кричати. 4. Легше є зробити майно, ніж його видати, – твердив один, що фальшував гроші. 5. – Я чув, що ви знову змінили свою політичну орієнтацію… – О, ні! Я тільки перейшов до іншої партії… – Чи ви вдоволені з вислідів своєї політичної діяльности?.. – Очевидно. Майже всі мої свояки вже на посадах…

Карикатура на французько-німецькі відносини у часописі "Комар". Фото Є. Гулюка
Карикатура на французько-німецькі відносини у часописі “Комар”. Фото Є. Гулюка

Татова перфума. Щоб забезпечитися перед грипою, випила мамуся дві чарочки горівки. Зараз потім поцілувала синка “на добраніч”. Хлопчик потягнув носом і сказав: – О, мама взяла таткові перфуми. Не для нього. Кирило Чіп читає в калєндарі пораду: «Коли черевик натисне ногу, то на болюче місце треба прикладати цибулю з медом». – Е, то не для мене, – каже Кирило, – бо мене натис чобіт.

Ілюстрація у журналі "Комар". Фото Є. Гулюка
Ілюстрація у журналі “Комар”. Фото Є. Гулюка

У часописі бачимо кілька цікавих зразків рекламування продукції: “М.С. з конюшинкою / Вас звеселить з родинкою, / Їх молоко, масло, сир / Принесуть Вам в хату мир. “Маслосоюз ” – Львів”;

Реклама у журналі "Комар". Фото Є. Гулюка
Реклама у журналі “Комар”. Фото Є. Гулюка

Коляду автори часопису запопонували своїм читачам святкувати в компанії відомих політичних діячів того часу.

Карикатури у тижневику. Фото Є. Гулюка
Карикатури у тижневику. Фото Є. Гулюка

Хитрий. У крамниці є напис: “Сталі ціни”. Прийшов гість і не зважає на напис, а торгується завзято. Вкінці купець дав йому опуст.  – А таки ви мені опустили! – каже гість. – Чому ж пишете: “сталі ціни”? – Бо в мене є сталі ціни, лише я їх відразу не виявляю. Малий математик. – Ну, добре, мій хлопче, орієнтуєшся трохи: два в десять міститься 5 разів, але скажи мені, скільки разів міститься 10 в 2? Чи взагалі 10 в 2 може зміститися! – Може, прошу пана професора! – Яким чином? – Адже 10 пальців містяться в двох рукавичках.

Остання шпальта часопису "Комар". Фото Є. Гулюка
Остання шпальта часопису “Комар”. Фото Є. Гулюка

Остання шпальта часопису “Комар”. Трохи реклами, ще більше карикатур та пародій.

Трохи реклами на останній шпальті. Фото Є. Гулюка
Трохи реклами на останній шпальті. Фото Є. Гулюка

Ще зовсім недавно було літо, але не за горами вже й зима та зимові свята. Як можна бачити, не всі комарі зимою зникають. Окремі з них “кусають” (чи “кусали”) своїх читачів весь рік, наповнюючи атмосферою свята кожен день.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Комар. – Львів, 8 січня 1939. – С. 1 – 8:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.