“Велика матір Америки” з Рівного

682
Софі Лоуб, 1915 р.
Софі Лоуб, 1915 р.

Сьогодні читачам хочемо розповісти про рівнянку, яка завдяки своїй журналістській, громадській роботі та соціальним реформам прославилась на увесь світ. Вона відома ще як “Велика матір Америки” та одна з найвидатніших державних службовців жінок Америки. Хто ж вона?

Центральний парк у Нью-Йорку
Центральний парк у Нью-Йорку

Її повне ім’я — Софі Ірен (Айрін) Саймон-Лоуб. Вона народилася четвертого червня 1876 року в Рівному, яке тоді входило до складу Волинської губернії Російської імперії. Батьками її були Шмуель Саймон та Марі Кері. Де мешкала родина Софі в Рівному, поки що, на жаль, невідомо. Але ключиком до розгадки може стати професія батька Софі. Шмуель Саймон був ювеліром і мав власну майстерню. Отож, можливо в адресних книгах таки вдасться розшукати дані про те, де ж була майстерня Саймона в Рівному.

Еміграція

У 1882 році родина Саймонів вирішує, як і багато інших рівненських родин, кардинально змінити своє життя й виїжджає до США. Подолавши тисячі кілометрів, за океаном родина з Рівного оселяється в невеличкому місті Мак-Кіспорт штату Пенсільванія, поблизу Пітсбурга.

Софі Лоуб, 1890 р.
Софі Лоуб, 1890 р.

У 1892 році родину спіткало горе — помирає годувальник і глава сім’ї. Дружина та шестеро дітей опиняються в скруті й без засобів існування. Не такого очікували Саймони, покидаючи Рівне… У цей час Софі якраз здобуває початкову та середню освіту. Відомо, що навчалась вона в таких школах як McKeesport High School та East End Public School.

Софі, яка була найстаршою з дітей, бере відповідальність за родину на себе, й щойно їй виповнюється шістнадцять років іде працювати продавчинею. Це рятує родину від скрути і голоду. У 1896 році дівчина вийшла заміж за власника магазину, в якому працювала. Її обранцем став удвічі старший за неї Ансельм Лоуб. Проте навіть після весілля вона не припиняє працювати, а навпаки одночасно йде ще на одну роботу — вчителькою молодших класів.

Софі Лоуб
Софі Лоуб

На шляху до визнання
Однак подружнє життя Софі не склалося. Після розлучення у 1910 році вона зайнялася своїм саморозвитком та кар’єрою, що було нетиповим заняттям для жінки початку ХХ століття. Проте саме розлучення стає точкою відліку для нової Софі, яка починає цікавитись літературою і мистецтвом, писати вірші, оповідання, статті, які розсилає до видавництв. Варто зазначити, що від початку професійного шляху Софі Лоуб її робота була напряму пов’язана з репортерством для газети “New York World”. Невдовзі праця Софі приносить свої плоди, і публікації амбітної рівнянки завойовують американську аудиторію.

Праця Софі Лоуб
Праця Софі Лоуб

У чому секрет її успіху? Все просто — вона не боїться висвітлювати скандальні соціальні теми, які інші старались оминати. Софія через якийсь час займає свою почесну нішу в нью-йоркській журналістиці. У своїх дописах вона торкалася тем вдів та дітей, які залишилися без батьківської опіки. До речі, саме Софі Лоуб увійшла в історію журналістики, як одна із перших, хто порушив питання необхідності проведення житлової реформи в США.

У 1923 році Софі стає президентом Міського комітету дитячого соціального забезпечення Нью-Йорку і обіймає цю посаду майже сім років. У боротьбі за права знедолених вона плідно співпрацювала з активісткою Ханною Ейнштейн та її Фондом жінок-вдів.

Софі Лоуб, 1915 р.
Софі Лоуб, 1915 р.

Життя віддала добрим справам

Досягненням Софії Айрін Лоуб є, насамперед, запровадження у більшості штатів США пенсії, яка виплачувалась жінкам-вдовам. По-друге, за її ініціативою було створено Комітет з питань соціального захисту дітей в Америці. У 1925 році Перший Міжнародний конгрес з благополуччя дітей в Женеві прийняв її резолюцію, що підтверджує право дітей-сиріт на сімейне житлове життя, а не лише на дитячі будинки. По-третє, доповідь Софі Лоуб про сліпих дітей у Сполучених Штатах було одноголосно прийнято Лігою Націй у 1926 році.

Дитячий майданчик ім. Софі Лоуб у Нью-Йорку
Дитячий майданчик ім. Софі Лоуб у Нью-Йорку

Померла відома рівнянка в 1929 році. Її поховали на кладовищі Маунт Хоуп у Вестчестер Хіллз, Нью-Йорк. У день її похорону сенатор штату Флорида сказав, що відійшла у вічність “Велика матір Америки”. На жаль, через зайнятість Софі так і не залишила по собі нащадків, проте і сьогодні в США є багато жінок, які вважають себе послідовницями великої справи Софі Лоуб. Життєвим кредо Лоуб обрала вислів: “Не благодійність, а шанс для кожної дитини”.

Постать Софі Лоуб назавжди увіковічена в найвідомішому в світі парку, який знаходиться в нью-йоркському районі Мангеттен. Про неї нагадує меморіальний фонтан біля дитячого майданчика ім. Джеймса М. Левіна, що біля входу з 76-ї Іст-стріт.

Меморіальний фонтан Софі Саймон-Лоуб у Нью-Йорку
Меморіальний фонтан Софі Саймон-Лоуб у Нью-Йорку

Автором фонтану є скульптор Фредерік Джордж Річард Рот. Губернатор штату Нью-Йорк, кандидат у президенти США Альфред Сміт у своїй промові назвав Софі Лоуб “однією із найвидатніших державних службовців Америки”.

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Джерело: РівнеРетроРитм

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.