“В пожежах всесвітніх…”: львів’ян запрошують на виставку до ювілею Пласту

383

В середу, 18 травня 2022 року, о 12:00 у Львівському історичному музеї (пл. Ринок, 6 (виставкова зала ІІІ поверх)) відбудеться відкриття виставки присвяченої 110-літтю Пласту та 100-літтю куреня “Лісові чорти” “В пожежах всесвітніх…”.

Пласт, українська національна форма скаутінгу, нині відзначає 110 років від часу свого заснування. Ідеєю засновників Пласту в Україні було виховання «нового люду» — патріотичних провідників, здатних приймати рішення, брати відповідальність, діяти нестандартно. У вирі Першої світової війни, коли перші пластуни воювали у лавах Українських січових стрільців проти московської навали, їхні молодші послідовники, ініціатори відновлення організації у Львові, склали обітницю, що починалася такими словами:

“В пожежах всесвітніх, у лунах кривавих
Під громом гармат, у важкій боротьбі
На лицарську честь і на предківську славу
Вітчизні обіти складаю такі…” (Текст Олександра Тисовського)

Протягом всієї своєї історії пластуни демонстрували, що здатні виконати взяті обов’язки — чи у відкритій боротьбі за свободу свого народу, чи у щоденній праці для зміцнення українського духу. І сьогодні члени Пласту активно борються за те, щоб завершити велику справу – утвердження українського національного духу на власній етнічній території.

Виставка не є всеохопною. Її творці намагалися кількома штрихами показати різні сторони багатогранної пластової роботи. Особливу увагу присвячено пластовому куреню «Лісові чорти», що відзначає своє 100-ліття, тому серед згаданих на виставці постатей є багато членів цієї яскравої формації.

Окремо висвітлюються аспекти діяльності, що зазвичай залишаються поза увагою дослідників, зокрема просвітницька діяльність вихованців Пласту в радянській Україні у 1960—1980-х роках.

Автори виставки — учасники відродження і становлення організації в Україні, тому значною мірою відобразили у своїх розповідях також і власний досвід.

Куратори виставки: Петро Слободян, Ольга Свідзинська, Тарас Кузь.

Співорганізатори: Музей-архів Пластового руху, структурна одиниця Пласту — НСОУ

Інформаційна підтримка: пластовий історичний проєкт «100krokiv.info»

Сприяння: Центральний державний історичний архів України у м. Львові; Пластовий музей у Клівденді, США; пластова крамниця ScoutStyle

Комп’ютерний дизайн: Ольга Аржанова.

Музей працює щоденно, від 10.00 до 17.30 год.

Руслан КОШІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.