В нетрі львівського функціоналізму. Вулиця Тютюнників

3308
В нетрі львівського функціоналізму. Вулиця Тютюнників
В нетрі львівського функціоналізму. Вулиця Тютюнників

Колись це був просто яр, адже навколо вулицю оточують пагорби. Занурюєшся в зелень, що звисає з обох боків і йдеш далі майже в темряві. Лише трохи далі один за одним бачиш акуратні три-чотириповерхові будинки.

Всі з першого погляду такі подібні, але коли придивитись – у деталі кожного будинку присутній свій власний ритм.

Вулиця Тютюнників починає свою історію з часів львівського функціоналізму. Ця вулиця стала частиною масштабної забудови в тридцятих роках. До цього часу тут був дійсно яр, а місцевість носила назву Гора Святого Яцка (JackaGórа).

У тридцятих роках тут починають зводити вулицю за новими стандартами.

Один з тодішніх мешканців цієї місцевості Адам Трояновский згадує – як будувались новочасні будинки, як обростали вони садами та квітниками, як це все пахло, цвіло, і цілий океан запаху піднімався до його оселі в околицях вулиці Яна Тарнавського, яка і досі є на горі.

Називають вулицю Гауке-Босака на честь учасника польського січневого повстання 1863 року Юзефа Гауке-Босака.

За часів німецької окупації вулицю назвали Лютцовгассе, за радянських часів 1941-го – Білоруська, з 1946-го – Немировича-Данченка на честь російського й радянського письменника-драматурга ХІХ-ХХ століть.

Тютюнників, названа так 1993 року на честь братів, українських письменників радянського періоду Григорія (1920-1961) і Григора (1931-1980).

Наріжний будинок № 10, типовий для стилю функціоналізм. Бачимо кутові вікна і балкони оздоблені металевими сплетіннями. Так, як будинок фактично не має декору, основною прикрасою виступають власне балкони і кутові вікна.

Збоку від балконів красуються акуратні вікна-ілюмінатори. Вікна, як зазвичай, структуровані на три частини. Двері з дерева і трохи заглиблюються в будинок, тим самим не займаючи і так вузький тротуар.

Попри простоту ззовні, під’їзд вражає красою стилю та ліній. Підлога під’їзду, як буває часто в таких будинках, викладена узорами чорно-білої плитки. Сходи мають трохи заокруглену форму і поєднуються в композиції з вигнутимидерев’яними поручнями.

В цьому під’їзді збереглись навіть автентичні дерев’яні двері до квартир. Вікна під’їзду досить нетипові для сходової клітки баухаузу, адже частіше для освітлення використовують ілюмінатори або стрічкові вікна.

А тут вони заокруглені на кут. Проте такі нетипові риси власне є головною особливістю львівського функціоналізму.

В часи польської держави львівська архітектурна школа була досить закритою через брак зацікавлення нею з боку влади і виробила свою власну манеру функціоналістичної забудови. Тому цей стиль у Львові дійсно можна назвати унікальним.

А це приклад досить вдалої, як на Львів, реставрації баухаузу: без крикливих кольорів, надбудов чи сецесійних балконів.

У будинку номер 20 теж зберігся автентичний вхідний портал. Дерев’яні двері, втоплені в будинок з думкою про оточуючий простір. Округлі пілястри, наче, запрошують увійти.

У 22 будинку явно не домовились про реставрацію. Проте двері і обрамлення вікон, на щастя, залишили.

Навколо вікон,якщо добре придивитись, акуратний рустований тиньк.

Будинок 24 – теж один із вдалих прикладів реставрування. Тут акуратно і стримано підмалювали стіни, не руйнували ансамблі балконів. Сходову клітку освічує типове стрічкове скління.

А це дуже красивий будинок під номером 26. Попри те, що тут доволі знищені двері над вхідним порталом ми бачимо цікаві деталі, очевидно – це вентиляційні виходи, дуже стильно оформлені в тон з будинком.

Будинок на вулиці Тютюнників, 26, фото М. Ляхович
Будинок на вулиці Тютюнників, 26, фото М. Ляхович

Рустування тиньком тут навколо дверей, що знову ж таки є дуже не типовим для стилю.

В сходовій клітці бачимо залишки старої краси –понищений алебастр та вцілілі сходи і поручні. Саме поручні – один з найбільш виразних елементів функціоналізму.

Адже проектант будинку виражав свої особисті ідеї в цих ламаних лініях. Тому в кожному під’їзді вони унікальні хоча б кількома згинами.

Загалом вулиця Тютюнників – це просто рай для поціновувачів львівського функціоналізму. Здається,тут незліченна кількість баухаузів і кожен по своєму цікаво зведений. Тут ви знайдете унікальні деталі та незвичні рішення цього стилю.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела:

  1. http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=art&id=33
  2. http://www.pslava.info/LvivM_ArxypenkaVul,118834.html
  3. ОСОБЛИВОСТІ МОРФОЛОГІЇ ЛЬВІВСЬКОГО ФУНКЦІОНАЛІЗМУ, І.В. Якубовський, Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра архітектурного проектування

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.