В нетрі львівського функціоналізму. Вулиця Тютюнників

4389
В нетрі львівського функціоналізму. Вулиця Тютюнників
В нетрі львівського функціоналізму. Вулиця Тютюнників

Колись це був просто яр, адже навколо вулицю оточують пагорби. Занурюєшся в зелень, що звисає з обох боків і йдеш далі майже в темряві. Лише трохи далі один за одним бачиш акуратні три-чотириповерхові будинки.

Всі з першого погляду такі подібні, але коли придивитись – у деталі кожного будинку присутній свій власний ритм.

Вулиця Тютюнників починає свою історію з часів львівського функціоналізму. Ця вулиця стала частиною масштабної забудови в тридцятих роках. До цього часу тут був дійсно яр, а місцевість носила назву Гора Святого Яцка (JackaGórа).

У тридцятих роках тут починають зводити вулицю за новими стандартами.

Один з тодішніх мешканців цієї місцевості Адам Трояновский згадує – як будувались новочасні будинки, як обростали вони садами та квітниками, як це все пахло, цвіло, і цілий океан запаху піднімався до його оселі в околицях вулиці Яна Тарнавського, яка і досі є на горі.

Називають вулицю Гауке-Босака на честь учасника польського січневого повстання 1863 року Юзефа Гауке-Босака.

За часів німецької окупації вулицю назвали Лютцовгассе, за радянських часів 1941-го – Білоруська, з 1946-го – Немировича-Данченка на честь російського й радянського письменника-драматурга ХІХ-ХХ століть.

Тютюнників, названа так 1993 року на честь братів, українських письменників радянського періоду Григорія (1920-1961) і Григора (1931-1980).

Наріжний будинок № 10, типовий для стилю функціоналізм. Бачимо кутові вікна і балкони оздоблені металевими сплетіннями. Так, як будинок фактично не має декору, основною прикрасою виступають власне балкони і кутові вікна.

Збоку від балконів красуються акуратні вікна-ілюмінатори. Вікна, як зазвичай, структуровані на три частини. Двері з дерева і трохи заглиблюються в будинок, тим самим не займаючи і так вузький тротуар.

Попри простоту ззовні, під’їзд вражає красою стилю та ліній. Підлога під’їзду, як буває часто в таких будинках, викладена узорами чорно-білої плитки. Сходи мають трохи заокруглену форму і поєднуються в композиції з вигнутимидерев’яними поручнями.

В цьому під’їзді збереглись навіть автентичні дерев’яні двері до квартир. Вікна під’їзду досить нетипові для сходової клітки баухаузу, адже частіше для освітлення використовують ілюмінатори або стрічкові вікна.

А тут вони заокруглені на кут. Проте такі нетипові риси власне є головною особливістю львівського функціоналізму.

В часи польської держави львівська архітектурна школа була досить закритою через брак зацікавлення нею з боку влади і виробила свою власну манеру функціоналістичної забудови. Тому цей стиль у Львові дійсно можна назвати унікальним.

А це приклад досить вдалої, як на Львів, реставрації баухаузу: без крикливих кольорів, надбудов чи сецесійних балконів.

У будинку номер 20 теж зберігся автентичний вхідний портал. Дерев’яні двері, втоплені в будинок з думкою про оточуючий простір. Округлі пілястри, наче, запрошують увійти.

У 22 будинку явно не домовились про реставрацію. Проте двері і обрамлення вікон, на щастя, залишили.

Навколо вікон,якщо добре придивитись, акуратний рустований тиньк.

Будинок 24 – теж один із вдалих прикладів реставрування. Тут акуратно і стримано підмалювали стіни, не руйнували ансамблі балконів. Сходову клітку освічує типове стрічкове скління.

А це дуже красивий будинок під номером 26. Попри те, що тут доволі знищені двері над вхідним порталом ми бачимо цікаві деталі, очевидно – це вентиляційні виходи, дуже стильно оформлені в тон з будинком.

Будинок на вулиці Тютюнників, 26, фото М. Ляхович
Будинок на вулиці Тютюнників, 26, фото М. Ляхович

Рустування тиньком тут навколо дверей, що знову ж таки є дуже не типовим для стилю.

В сходовій клітці бачимо залишки старої краси –понищений алебастр та вцілілі сходи і поручні. Саме поручні – один з найбільш виразних елементів функціоналізму.

Адже проектант будинку виражав свої особисті ідеї в цих ламаних лініях. Тому в кожному під’їзді вони унікальні хоча б кількома згинами.

Загалом вулиця Тютюнників – це просто рай для поціновувачів львівського функціоналізму. Здається,тут незліченна кількість баухаузів і кожен по своєму цікаво зведений. Тут ви знайдете унікальні деталі та незвичні рішення цього стилю.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела:

  1. http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=art&id=33
  2. http://www.pslava.info/LvivM_ArxypenkaVul,118834.html
  3. ОСОБЛИВОСТІ МОРФОЛОГІЇ ЛЬВІВСЬКОГО ФУНКЦІОНАЛІЗМУ, І.В. Якубовський, Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра архітектурного проектування

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.