В нетрі львівського функціоналізму. Вулиці Туган-Барановського, Академіка Павлова та околиці

4407

У Львові трапляються, як цілі вулиці забудовані у функціоналістичному стилі, так і окремі будинки. Навіть коли вся вулиця зведена в бароко та історизмі, ці будинки не контрастують з іншими.

Адже стиль та матеріали,з яких вони збудовані, завжди вказують на вишуканість, і попри занедбаність, на них ще видніється давня краса.

Вулиця Туган-Барановського.Здавна ця звивиста вулиця мала дивну назву – Песій Ринок. На початку ХІХ ст. вона отримала вже пристойну назву на честь монастиря Сакраменток, до якого вона вела. У 1944-му вулицю назвали на честь радянського льотчика Валерія Чкалова. А в 1993 р. патроном вулиці став український економіст Туган-Барановський (1865-1919 рр.).

Вулиця забудована у стилях бароко, класицизму та історизму, проте тут знайшлось місце і для двох яскравих модерністичних будинків.

Яскравий приклад архітектури функціоналізму – це будинок № 10 — приміщення колишнього Торгово-економічного інституту, де нині діє Львівський торговельно-економічний університет.

Більше про функціоналізм ми уже писали в статті про перехід до комфортних житлових зон.

Цю споруду було зведено у 1935 р. за проектом архітекторів В. Дайчака та М. Штадлера, згодом частково реконструйовано у 1960 р. за корективами Г. Тимченка. Їй влаcтиве поєднання характерного функціонального рішення фасаду з урочистим інтер`єром актової зали.

Вул. Туган-Барановського, 10, Львівська комерційна академія, яскравий приклад функціоналізму, на світлині - пам'ятна дошка Петрові Франку, фото М. Ляхович
Вул. Туган-Барановського, 10, Львівська комерційна академія, яскравий приклад функціоналізму, на світлині – пам’ятна дошка Петрові Франку, фото М. Ляхович

Біля головного входу у 1990 р. встановлено пам’ятну дошку Петрові Франку (1890-1941рр.) – синові Івана Франка, який у 1939-1941 рр. працював у цьому навчальному закладі

В кінці вулиці Туган-Барановського під номером 36 розташована функціоналістична кам’яниця родини Шпац, збудована в 1937 році.

По сусідству з Туган-Барановського простягнулась  вулиця Академіка Павлова, названа так 1944 року на честь видатного російського та радянського фізіолога Івана Павлова (1849-1936), та ще з 1907-го вона мала назву Домагалічів на честь львівської патриціанської родини XVI століття.

Націй вулиці здається поєдналось непоєднуване –  сецесія та функціоналізм.

Від вулиці Павлова в бік вул.Туган-Барановського відходить глуха вулиця Павлика, названа так 1946 року на честь галицького письменника та публіциста Михайла Павлика (1853-1915).

Із 1929-го вона мала назву Лукасевича на честь львів’янина, винахідника гасової лампи Іґнаци Лукасевича, з 1934-го – Ляма, 1945-го називалася Очаківською.

Вся вулиця – в стилі функціоналізму.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела:

  1. https://uk.wikipedia.org/
  2. http://www.pohlyad.com/mandry/n/4037
  3. http://www.osnastka.com.ua/bad/streets.php
  4. http://www.pslava.info/LvivM_PavlovaVul,127323.html

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.