В нетрі львівського функціоналізму. Наймодніші будинки, страхи та перемоги вулиці Котляревського

4239
В нетрі львівського функціоналізму. Наймодніші будинки, страхи та перемоги вулиці Котляревського

На цій вулиці ви знайдете чи не всі стилі притаманні кінцю XIX – першій половині XX століття, адже вона була улюбленицею найвідоміших архітекторів  того часу. Вулиця від свого заснування і до тепер носить імена поетів, вражає чарівністю будинків та ховає радість і смуток пережитих на ній подій.

Вид на Кастелівку з Вулецької гори, 1960 роки
Вид на Кастелівку з Вулецької гори, 1960 роки

Мова піде про вулицю Котляревського, що простягнулась в місцевості «На Байках», на дільниці Кастелівка.  За задумом будівничих Кастелівка повинна була стати реалізацією ідеї міста-саду.  Мальовничі вілли цього району мали потопати в зелені дерев.

Перші вілли на Кастелівці, 1894 рік
Перші вілли на Кастелівці, 1894 рік

Саме вулицю Котляревського архітектори визначили головною у своєму  місті-саду.  Спочатку вулицю назвали “На віллах”,  з 1895 перейменували на честь Людвіга Набєляка (Ludwik Nabielak) – поета, політичного діяча, що активно відстоював слов’янство в його протистоянню германізації.  Під час Другої світової війни вулиця звалася іменем Фрідріха Шиллера, а з 1946 р. носить ім’я Івана Котляревського.

Вул. Набєляка(Котляревського),покладка водогону, 1927 рік
Вул. Набєляка(Котляревського),покладка водогону, 1927 рік

Ідею “міста-саду”  реалізувати не вдалося, проте вулицю взялись забудовувати найвідоміші на той час архітектори Юліан Захаревич та Іван Левинський, а згодом Каслер та Вардзала. Тут сецесія і пізній історизм плавно перетікають в модернізм, зокрема у функціоналізм.

Ми вже розповідали про скромну красу львівського функціоналізму на вул. Грицая та Лижв’ярській в попередніх статтях, отож продовжуємо екскурс тепер вулицею Котляревського.

Як відомо функціоналізм – це практичність кожної архітектурної деталі.  На Котляревського є чимало зразків цього стилю. На цих будинках кожний елемент має  свою функцію.

Згідно філософії архітекторів-функціоналістів  – якщо елемент споруди  служить тільки для прикраси – він не потрібен.

Як бачимо у функціоналізмі використовували переважно прямокутні форми, вікна зручних розмірів, популярним є скління у вигляді суцільних горизонтальних стрічок.

Не обминув своєю любов’ю цю вулицю чи не найвідоміший архітектор львівського функціоналізму Фердинанд Каслер.

Багатоквартирний будинок номер 40 споруджений між  1936 і 1937 рр.

Наріжний чотириповерховий дім, він один з елітних об’єктів житлової архітектури Львова другої половини 1930-х рр., зразок функціоналізму.

На головному фасаді, відсунутому від червоної лінії вул. Котляревського, розміщено широкий еркер та вхідний портал.

Боковий та тильний фасади модельовано асиметричними пристінками. Частину верхнього поверху займає тераса, прилегла до брандмауера, що формує “ламаний” силует корпусу.

Кут будинку акцентований півкруглими виступами балконів. У плані  вісь сіней та сходів ділить внутрішню площу будинку навпіл. У центрі просторих квартирних секцій компонуються приміщення холів.

Будинок № 63 на вул. Котляревського, на світлині видно еркер, вікна-ілюмінатори, типові для цього стилю, фото М. Ляхович
Будинок № 63 на вул. Котляревського, на світлині видно еркер, вікна-ілюмінатори, типові для цього стилю, фото М. Ляхович

Стильова орієнтація на функціоналізм – у будинку номер 63. Про приналежність до цього стилю свідчить і дата його спорудження, у середині 1930-х рр. минулого століття. Триповерховий із цоколем дім побудовано на ділянці, витягнутій углиб кварталу.

Будинок № 63 на вул. Котляревського, фото М. Ляхович
Будинок № 63 на вул. Котляревського, фото М. Ляхович

Відділений від вулиці прифасадним квітником та огорожею. На фасаді з правого боку виступає еркер із вертикальною смугою вікна сходової клітки. Під еркером розміщено вхід, з правого краю — балкони. Корпус має прямокутну проекцію плану з брандмауерами по боках.

Ще один, дуже симпатичний будинок під номер 32 – теж класичний представник функціоналізму.

Спроектував його відомий представник львівської архітектурної функціоналістичної школи Збіґнєв Вардзала.

Вулиця Котляревського стала не лише місцем архітектурних новацій, їй довелось бути свідком і страшних сторінок історії Львова. Під час німецької окупації Львова тут проживало чимало професорів з сім’ями. У липні 1941 року гітлерівці розстріляли у Львові близько 45 польських учених і викладачів, переважно Львівського університету. Стратили і кількох жителів тодішньої вулиці Набєляка.

Жителі вулиці у спогадах розповідають, як бачили, що гестапо насильно виводило професорів, їхніх жінок та дітей з помешкань і гнало в бік на Вулецьких пагорбів,(нині це місце називається парком Студентів) де їх і розстріляли. Власне, місце вбивства теж було видно з вікон будинків на Набєляка(Котляревського). Страшні картини досі живуть у спогадах тодішніх мешканців вулиці, яка зводилась лише для щасливого життя, а потрапила в одну з найкривавіших історій міста.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела:

  1. https://uk.wikipedia.org/
  2. http://haidamac.org.ua/2013/01/ln-nabielaka/
  3. http://www.lwow.com.pl/albert/albert-pl.html
  4. https://uk.wikipedia.org/
  5. http://www.lvivcenter.org/uk/lia/objects/kotliarevskoho-40/
  6. http://www.lvivcenter.org/uk/lia/objects/kotliarevskoho-63/

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.