В нетрі львівського функціоналізму. Дешево – не означає некрасиво, або естетика півкруглих будинків на Стрийській

3331
В нетрі львівського функціоналізму. Дешево – не означає некрасиво, або естетика півкруглих будинків на Стрийській

У міжвоєнні роки архітектура функціоналізму пропагувала не лише сучасні форми в будівництві, вона пропонувала нову філософію житла, де зручну та красиву квартиру може отримати кожен містянин середнього достатку.

Велика кількість модерністичних будинків у Львові дійсно збудована дорого і для багатих, але є в місті цілі комплекси, котрі апріорі будувались як дешеве і доступне житло, зокрема для здачі в оренду.

Львів. Житловий комплекс № 50-76 по вулиці Стрийській, фото М. Ляхович
Львів. Житловий комплекс № 50-76 по вулиці Стрийській, фото М. Ляхович

Цікавим є той факт, що попри заяви польської влади про будівництво дешевого житла для всіх, на практиці ситуація виглядала дещо по іншому. Відомий львівський архітектор Вітольд Мінкевич в одній з публікацій про розвиток тогочасної архітектури наголошує –  дешеве житло існує лише в теорії, на практиці ж далі будують по-старому і нецікаво. Автор публікації переживає, що у Львові насправді мало реалізовуються модерністичні проекти та ідеї.

І вже в середині тридцятих років колега Вітольда Мінкевича  Міхал Риба, зокрема за ініціативи міської влади, береться проектувати блок з 16 кам’яниць на розі сучасних вулиці Сахарова та Стрийської.

Житловий комплекс № 50-76 В  у стилі раннього функціоналізму виник довкола замкнутого великого подвір’я. Риба виконує проект у 1925 році, реалізовують його з перервою до 1930 року.

Найважливішим компонентом композиції будинку було розпланування кам’яниці у формі наближеній до овалу, з невеликими ризалітами.

Оздоблення будинків дуже скромне навіть для функціоналізму. Невеликі симетричні півкруглі та прямокутні вікна, де-не-де рустування.

До більшості під’їздів можна було потрапити з круглого внутрішнього двору. У будинку – невеликі помешкання, адже головною ціллю його зведення була велика кількість дешевих квартир. Селились в цьому комплексі здебільшого викладачі та професура Львівської Політехніки.

Кожен під’їзд комплексу виконаний в одній манері, всюди ті ж стилізовані декоративні елементи. Але сама ритмічна форма комплексу і розташування на схилі – творять вишуканий вигляд споруди. Хоч це житло планувалось як дешеве, це не означало, що буде не красиво.

Вхідні двері до будинків виконані в дереві. Поручні в під’їздах теж мають дерев’яний верх, спроектовані зі смаком, пропорційно і мають однотипні декоративні прикраси у формі квітів, що загалом не притаманно функціоналізму.

В цілому ансамбль кожного під’їзду виглядав гарно, хоч і стримано. Двері до квартир теж були зроблені з дерева, зараз залишились лише поодинокі зразки.

Отож, навіть дешеве багатоквартирне житло у міжвоєнні роки не було позбавлене естетики і дуже добре вписувалось з природній ландшафт Львова. Адже в той час вміли думати комплексно: як зробити красиво для загального вигляду міста і зручно для його жителів.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела :

  1. uk.wikipedia.org/wiki/Вулиця_Стрийська_(Львів)
  2. «Lwów: Miasto, architektura, modernizm». Pod redakcją Bogdana Cherkesa i Andrzeja Szczerskiego. Розділи: «Architektura mieszkaniowa», Jakub Lewicki

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.