В мережу виклали останній фільм Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості” (відео)

1917
Кадр з фільму Юліана Дороша
Кадр з фільму Юліана Дороша "Біля джерел народної творчості"

Активісти проекту «Львівський Фотомузей» виклали в мережу останній фільм Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості”. Фільм знятий на Косівщині у період з 1963 по 1971 рік. Стрічка, що розповідає про майстрів народних промислів Гуцульщини була заново віднайдена в березні 2020 року.

В середині березня 2020 року команда у складі  Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького  Ігоря Кожана, відомої громадської діячки Тетяни Крушельницької, колекціонера і ентузіаста любительського кіно Ігоря Ткачика та автора проекту «Львівський Фотомузей» відвідали помешкання  родини Дорошів у Львові по вулиці Левицького, 76.

Ігор Кожан, Ігор Ткачик та Тетяна Крушельницька в квартирі Юліана Дороша. Березень 2020 року
Ігор Кожан, Ігор Ткачик та Тетяна Крушельницька в квартирі Юліана Дороша. Березень 2020 року

Відвідини проходили з чітким дотриманням всіх санітарно-епідеміологічних норм і вимог та мали на меті візуальний огляд мешкання на предмет цілісності вікон, дверей, замків та внутрішніх сантехнічних, газових, та електричних комунікацій. Це була основна причина.

Але Для Романа Метельського та Ігоря Ткачика це був перший візит до квартири відомого українського фотомитця Юліана Дороша.  Дуже хотілося відчути ауру місця, де жив і творив великий світливець.

Кадр з фільму Юліана Дороша "Біля джерел народної творчості"
Кадр з фільму Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості”

В ході відвідин, крім емоційного заряду для всіх учасників, Ігор Ткачик знайшов металеву коробку з відзнятою кіноплівкою. Жодних етикеток чи написів, які дали б можливість визначити назву та походження плівки, не було.

Зі згоди пана Ігоря Кожана та пані Тетяни Крушельницької Ігор Ткачик взяв плівку додому щоб вияснити  зміст відзнятого матеріалу. Інших кіноплівок ні цього, ні наступного разу при поверховому огляді знайдено не було.

Кадр з фільму Юліана Дороша "Біля джерел народної творчості"
Кадр з фільму Юліана Дороша “Біля джерел народної творчості”

В цей же день, пізно ввечері, Ігор Ткачик визначив, що на плівці знаходиться  фільм Юліана Дороша під назвою «Біля джерел народної творчості. Кінонариси про гуцульських народних майстрів». Стрічка має присвяту «Пам’яті Льва Долинського та Данила Фіголя – моїх товаришів молодості цей фільм присвячую”. В титрах фільму чітко вказано, що автором фільму є Юліан Дорош і фільм знятий «Косівщина-Львів. 1965-1971 роки».

Оригінальні титри не залишають підстав для сумніву в авторстві, місцевості та часу зйомок фільму. Загальна тривалість стрічки близько 36 хвилин, переважно фільм знятий на чорно-білу плівку, але з кольоровими вставками. На плівці відсутня звукова доріжка. Фільм знятий на 16-тиміліметрову кіноплівку.  З цього можна зробити припущення, що стрічка була озвучена в студійних умовах і звукова доріжка втрачена, або її не існувало зовсім. Фільм демонструє роботу народних майстрів різного напрямку на Гуцульщині.

Оскільки пізніших фільмів Юліана Дороша наразі не знайдено, є всі підстави вважати що цей фільм став остатнім в його кінематографічній кар’єрі.

Фільм оцифрований Ігорем Ткачиком протягом  березня-квітня 2020 року. Для зручності сприйняття, Ігор Ткачик доповнив відеоряд своєю версією звукового супроводу.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.