Унікальну виставку ікон XV-XIX століть відкрили в Національному музеї до дня міста Львова (відео)

1151
Унікальну виставку ікон XV-XIX століть відкрили в Національному музеї до дня міста Львова

В п’ятницю, 6 травня, 2016 року, в  Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20,) відкрили унікальну виставку ікон XV-XIX століть під назвою “Юрій Змієборець і святі воїни”. Виставка має на меті представити образи святих воїнів в українському іконописі XV -XIX століть.

Більше двох років велика команда професійних реставраторів працювала над підготовкою цих унікальних і дуже давніх ікон до експозиції. В процесі роботи робилися сенсаційні відкриття та великі знахідки.

Виступ театрального центру "Слово і Голос" на відкритті виставки
Виступ театрального центру “Слово і Голос” на відкритті виставки

В експозиції представлено цілий ряд раритетних пам’яток. Більшість із не них раніше не експонувалася й не введена до літератури. До таких раритетів належить ікона “св. Архангел Михаїл” з села Модричі – досі не ідентифікований твір відомого львівського маляра першої половини XVII ст. Федора Сеньковича, який по праву можна віднести не лише до кращих досягнень цього майстра, а й до українського малярства загалом.

Відкриття такої унікальної та незвичної виставки також розпочалося дуже оригінально.  Театральний центр “Слово і Голос” під керівництвом Наталки Половинки виконав кілька релігійних пісень.

“Це дуже гарно, що у нас завжди знаходилися митці, які по своєму відображали переможця Святого Юрія, Георгія і не тільки. Це насамперед боротьба добра зі злом. Перемога добра над злом. Не раз нам видається, що воно так не є, що більше зла, але завжди пам’ятаймо, що навіть менше добро більше від найбільшого зла. І стараймося, щоб всяк добро у нашому серці плекати і розвивати.

Я гадаю, що кожна ця ікона, яка насичена добром, яка вимолена, яка повна позитивної енергії, яка щось дуже доброго пропонує нам, нашому серцю і нашій душі, і тому скористаймось з цього.

А також попросимо Святого Юрія Змієборця, Святого Юрія Побідоносця, щоби він допоміг нам, щоб в нашій країні запанували мир, злагода і любов,” – сказав Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возьняк на відкритті виставки.

Св. Юрій Змієборець. Ікона XIV століття
Св. Юрій Змієборець. Ікона XIV століття

Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан подякував усім, хто протягом більше двох років готував виставку до експозиції, привітав усіх з днем Святого Юрія та висловив сподівання, що виставка сподобається львів’янам та гостям міста.

“Виставка була запланована ще декілька років тому і відкрилася сьогодні, до Дня міста. І я вітаю всіх львів’ян, всіх гостей міста з днем Святого Юрія, покровителя міста і хочу побажати гарних вражень від оглядин виставки,” – сказав він.

В музеї сподіваються, що ця виставка своєю концепцією та рівнем історично-мистецької вартості представлених на ній пам’яток, належатиме до найпоказовіших фондових виставок, що їх систематично репрезентує Національний музей, відкриваючи безцінні скарби культурного надбання українського народу.

“Ця виставка – це дар для Львова, для його гостей. Вона присвячена Юрієві і всім воїнам, святим воїнам, ікони яких зберігаються у нашому музеї . Цей проект задумувався три роки тому і довго напрацьовувався цілим колективом. І сьогодні маємо результат праці, який представляє, найперше, Юрія. Наш музей має найбільшу колекцію ікон Святого Юрія в Україні і взагалі в світі, в тому числі і найдавнішу ікону Юрія Змієборця ХІV ст., яка стала візитівкою нашого музею, нашої колекції, і зокрема цієї виставки.

Окрім того, тут ведеться паралель Юрія Змієборця із Архангелом Михаїлом . Ці два святі, очільник небесного воїнства і земного, дуже добре поєднують Львів і Київ. І якось однаково збереглося ікон в колекції нашого музею і Юрія, і Михаїла. Тому зроблено ось ці два акценти.

Св. Юрій і Парскева
Св. Юрій і Парскева

Окрім того, ми представили усіх воїнів, які збереглися в іконах. Це є Дмитрій, це є Федір, це Святий Євстахій і наші українські святі Борис і Гліб.

Виставка цікава тим, що представляє великий часовий простір – від ХІV  до ХІХ ст., а також вона розмаїта майстрами і її важко осягнути оглянувши лише один раз,” –  зазначила куратор виставки, кандидат мистецтвознавства, завідувачка відділу «Давнього мистецтва» Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, Марія Гелитович.

Куратор виставки Марія Гелитович показує владиці Ігору експозицію ікон
Куратор виставки Марія Гелитович показує владиці Ігору експозицію ікон

Культ святих воїнів розвинувся вже від часів Київської Русі, про що свідчать найдавніші пам’ятки сакрального мистецтва. Українські князі при хрещенні найчастіше обирали імена святих воїнів, зводили у їхню честь храми. До цих образів неодноразово вдавалися й очільники визвольних змагань наступних періодів української історії.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.